Barcelona protiv Sociedada do prve pobjede. Lewandowski zabio dva gola

epa10132799 FC Barcelona's striker Robert Lewandowski (C) celebrates after scoring the 0-1 goal during the Spanish LaLiga soccer match between Real Sociedad and FC Barcelona held at Reale Arena Stadium, in San Sebastian, northern Spain, 21 August 2022.  EPA/Javier Etxezarreta

EPA/Javier Etxezarreta

Nogometaši Barcelone postigli su prvu pobjedu u novoj sezoni, a Robert Lewandowski je postigao svoja prva dva pogotka za Katalonce u slavlju 3-1 na gostovanju kod Real Sociedada.

Poljski napadač je prvi od dva pogotka postigao u prvoj minuti na asistenciju Baldea. Barcelona je vodstvo držala samo pet minuta. Švedski napadač Alexander Isak primio je loptu u kaznenom prostoru, izašao pred Ter Stegena i hladnokrvno prebacio gostujućeg vratara, uz malu pomoć Erica Garcije koji je pokušao blokirati udarac.

Prijetili su domaći drugim pogotkom u nekoliko navrata, ali briljirao je Marc-Andre ter Stegen. No, kad su domaći i postigli pogodak u 53. minuti, na intervenciju VAR-a je poništen.

I onda je uslijedila 15-minutna eksplozija Barcelone, s Fatijem i Lewandowskim u glavnim ulogama. Fati je prvo u 66. minuti bio dodavač prema Ousmaneu Dembeleu koji je lijevom nogom s lijeve strane kaznenog prostora pogodio suprotan kut za 2-1. Samo dvije minute poslije sjajnu akciju gostiju svojim je drugim pogotkom završio Lewandowski, a zadnji je dodavač bio opet Ansu Fati. U 79. minuti su zamijenili uloge. Lewandowski je sjajno petom proigrao Fatija koji se upisao u strijelce za konačnih 4-1.

Ranije u nedjelju  su nogometaši Villarreala pobijedili Atletico sa 2-0 na gostovanju u Madridu i pridružili se skupini momčadi koje su u prva dva kola španjolske LaLige ostvarile dvije pobjede uoči njihovog gostovanja na Poljudu u uzvratu doigravanja za Konferencijsku ligu.

Gol za 1-0 postigao je u 73. minuti Yeremi Pino, nakon pogreške u domaćoj obrani. U sedmoj minuti sučevog dodatka Gerard Moreno je pogodio za konačnih 2-0. Velike zasluge za pobjedu momčadi Unaija Emeryja ima i vratar Villarreala Geronimo Rulli, koji je imao nekoliko sjajnih reakcija u prvom, a posebno u drugom poluvremenu.

Nervoza igrača Diega Simeonea kulminirala je u četvrtoj minuti sučevog dodatka, kad je Molina dobio izravan crveni karton jer je s leđa udario jednog od suparničkih igrača.

Nakon nepotpunog drugog kola Villarreal se pobjedom probio na vrh ljestvice i predvodi skupinu momčadi koje imaju po šest bodova, u kojoj su još Real Madrid, Betis i Osasuna. Barcelona je peta i predvodi skupinu momčadi sa četiri boda u kojoj su još Rayo Vallecano i Athletic Bilbao.

Villarreal u četvrtak dolazi na Poljud, gdje će Hajduk pokušati nadoknaditi dva pogotka zaostatka (2-4) iz utakmice odigrane u Valenciji.

Athletic Bilbao je u prvom domaćem nastupu u novoj sezoni došao do prve pobjede, a na svom San Memesu je baskijska momčad sa 1-0 svladala Valenciju.

Pobjednički pogodak je u 42. minuti postigao Alejandro Berenguer. Iako su imali osjetno veći posjed lopte, igrači Valencije nisu uspjeli uputiti nijedan udarac koji bi domaćeg vratara Simona natjerao na intervenciju.

Drugo kolo LaLige bit će zaključeno u ponedjeljak, kad su na rasporedu preostala dva dvoboja, Elche – Almeria (20 sati) i Girona – Getafe (22.00).

Španjolska – 2. kolo
Athletic – Valencia 1-0 (Berenguer 42)
Atletico – Villarreal 0-2 (Pino 73, Moreno 90+7)
Real S. – Barcelona 1-4 (Isak 6 / Lewandowski 1, 68, Dembele 66, Fati 79)

Elche – Almeria (pon, 20.00)
Girona – Getafe (pon, 22.00)

Odigrano u petak i subotu:
Celta – Real M. 1-4 (Iago Aspas 23-11m / Benzema 14-11m, Modrić 41, Vinicius Junior 56, Valverde 66)
Mallorca – Betis 1-2 (Muriqi 56 / Broja Iglesias 9-11m, 73-11m)
Osasuna – Cadiz 2-0 (Avila 37-11m, Kike Garcia 79-11m)
Espanyol – Rayo V. 0-2 (Isi Palazon 40, Ciss 59)
Sevilla – Valladolid 1-1 (Rekik 86 / Tuhami 80)