Albanija na korak od plasmana na EURO, Česi nakon poraza u Tirani ljuti na suca Makkelieja

Soccer Football - Euro 2024 Qualifier - Group E - Albania v Czech Republic - Air Albania Stadium, Tirana, Albania - October 12, 2023  Albania players pose for a team group photo before the match REUTERS/Florion Goga Photo: Florion Goga/REUTERS

Florion Goga/REUTERS

Najveći dobitnik utakmica odigranih u četvrtak u sklopu kvalifikacija za EURO 2024 svakako je selekcija Albanije koja je 3-0 pobjedom nad Češkom zadržala vodeće mjesto u Skupini E i napravila velik korak ka svom drugom plasmanu na neko od najvećih natjecanja.

U skupini s pet reprezentacija Albanija nakon šest odigranih utakmica ima 13 bodova, četiri boda više od Poljske koja je također odigrala šest, te pet bodova više od Češke i Moldavije koje iza sebe imaju po pet odigranih utakmica. Na začelju su Farski otoci s jednim bodom.

Albanci do kraja kvalifikacija u studenom prvo idu u goste Moldaviji a onda u zadnjem kolu dočekuju Farske otoke. Česi u nedjelju dočekuju Farske otoke a u zadnje dvije utakmice igraju protiv direktnih konkurenata, prvo idu u goste Poljskoj a onda dočekuju Moldaviju. Poljaci osim domaćinstva Češkoj imaju i gostovanje u Moldaviji.

Za definitivno plasman na EURO Albancima će vjerojatno biti dovoljna pobjeda nad Farskim otocima, jer s 16 bodova, i boljim međusobnim omjerom od Poljske i Češke, ove dvije reprezentacije, koje se još susreću međusobno, više ih ne mogu prestići. Teoretski, prva bi mogla biti Moldavija ako do kraja osvoji devet bodova ali za to bi doma morala pobijedili Albaniju a u gostima Poljsku i Češku.

Albanci su protiv Čeha poveli u 10. minuti golom Jasira Asanija, igrača korejskog Gwangjua a točno pola sata kasnije se dogodio vjerojatno ključni moment utakmice. Češki reprezentativac Mojmir Chytil se tada prometnuo u tragičara, nakon što je u 26. minuti dobio žuti karton zbog povlačenja suparničkog igrača, u 40. se našao u velikoj šansi za izjednačenje međutim u pokušaju da prsima loptu praktički sa gol-linije ugura u gol, nehotice se koristio rukom pa mu je sudac Danny Makkelie pokazao žuti odnosno crveni kaerton. Česi su protestirali, pokušali su uvjeriti suca da je to bilo igranje ramenom a ne rukom, međutim, odluka nije promijenjena.

Do kraja su osokoljeni Albanci pred 22.500 gledatelja na Air Albania stadionu preko Taulanta Seferija, inače igrača Baniyasa iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, zabili još dva gola, uz dodatak da mu je za drugi pogodak asistirao Mirlind Daku, bivši igrač Osijeka a sada član Rubina iz Kazana. Daku je u igru ušao u 67. minuti umjesto Sokola Cikalleshija, nekada člana prvoligaša Splita a danas napadač Konyaspora.

Ako se plasira na EURO 2024 za Albaniju će to biti drugi nastup na Europskom prvenstvu. Premijeru su Albanci imali 2016, tada su u skupini s Francuskom, Švicarskom i Rumunjskom osvojili tri boda , dva boda manje od Švicarske koja je prošla u nokaut-fazu.