AC Milan promarširao Maksimirom

25.10.2022., stadion Maksimir, Zagreb - UEFA Liga prvaka, 5. kolo, skupina E, GNK Dinamo - AC Milan. Rafael Leao, Josip Sutalo Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl / Pixsell

AC Milan je i drugi put ove sezone bio bolji od Dinama. Rossoneri su pred rasprodanim Maksimirom u sklopu 5. kola skupine E UEFA Lige prvaka svladali izabranike Ante Čačića s uvjerljivih 0:4 (0:1).

Strijelci za goste su bili Gabbia u završnici prvog dijela te Rafael Leao i Olivier Giroud (11m) u prvom dijelu drugog poluvremena. Konačan rezultat je u 69. minuti autogolom postavio nesretni Robert Ljubičić.

Usprkos večerašnjem porazu Plavi još uvijek nisu izgubili šanse da izbore proljeće u Europi. Prva dva mjesta u grupi su im nedostižna, ali ukoliko 2. studenog pobjede Chelsea i dočekaju poraz Red Bull Salzburga kod AC Milana izborit će play-off za osminu finala Europske lige.

Početna terenska incijativa gostiju izrodila je prvu šansu u 8. minuti kada je De Ketelaere u šesnaestercu uposlio Girouda čiji udarac brani Livaković nakon čega je pomoćni sudac označio zaleđe napadača AC Milana. Dvije minute kasnije udarce Kjaera i De Ketelaerea je blokirala obrana Plavih, a potom Livaković lovi udarac Leaoa.

Dinamo je uzvratio u 11. minuti solo akcijom Ljubičića koji je dugo vukao loptu nakon čega se odlučio na udarac s 15 metara koji prolazi pokraj suprotne stative. Pet minuta kasnije Gabbia je očistio opasan ubačaj Moharramija u peterac.

U 18. minuti je sa 17 metara dobro pucao Ivanušec, no Tatarusanu uspijeva odbiti njegov pokušaj. Nastavak akcije je donio i udarac Ristovskog iz slične udaljenosti kojeg je obrana gostiju blokirala.

Četiri minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka Leao je ubačajem tražio Rebića, ali hrvatski internacionalac nije uspio dohvatiti loptu i uputiti udarac.

Rebić je u šansi i u 26. minuti kada ga je fantastičnim dodavanjem uposlio Tonali, ali Mišić je iskoristio njegovo oklijevanje prilikom udarca te je požrtvovnim uklizavanjem uspio upisati blokadu. Mišić je nedugo potom uputio dalekometni udarac prema golu gostiju u kojem nije bilo dovoljno snage da napravi veći problem.

Loše dodavanje Moharramija prema Livakoviću tri minute kasnije zamalo je uspio iskoristiti Rebić, no lopta no koncu odlazi u gol aut.

U 32. minuti Kalulu je ubačajem s poludistance izvrsno pronašao Girouda, a njegov udarac glavom s desetak metara koji je išao pod gredu Livaković je uspio odbiti. Uslijedio je i udarac Leaoa iz daljine te još jedna obrana golmana Dinama.

Gosti su u vodstvo došli u 39. minuti kada je Tonali ubačajem iz slobodnog udarca pronašao Gabbiju, a on glavom s vrha peterca šalje loptu iza leđa Livakovića. Bio je to njegov prvijenac u dresu Rossonera.

Već u prvoj minuti drugog poluvremena sijevnula je kontra gostiju u kojoj je na koncu udarac De Ketelaerea u posljednji trenutak uspio blokirati Perić.

AC Milan je vodstvo povećao u 50. minuti nakon solo akcije Rafaela Leaoa koji se poput šila probio kroz obranu Plavih nanizavši Moharramija, Ristovskog i Šutala nakon čega je s desetak metara prizemnim udarcem poslao loptu u bliži kut Dinamova gola.

U 52. minuti Livaković brani novi pokušah Girouda nakon što mu je asistirao Tonali. Šest minuta kasnije nakon Rebićeva proigravanja Ljubičić je u kaznenom prostoru srušio Tonalija, a sudac Marciniak je pokazao na bijelu točku. Odgovornost s 11 metara preuzeo je iskusni Giroud te je svladao Livakovića poslavši loptu u njegov gornji desni kut.

Dinamo je imao mogućnost smanjiti zaostatak u 64. minuti kada je s ruba kaznenog prostora dobro pucao Ivanušec, ali Tatarusanu je bio spreman na pokušaj koji je išao u njegov bliži kut. Nedugo potom je uslijedio i udarac Špikića koji je zadao manje probleme gostujućem vrataru.

Milan uzvraća u 65. minuti preko Girouda čiji udarac s desetak metara nakon okreta Livaković odbija preko prečke. Uslijedio je ubačaj iz kornera Hernandeza i novi udarac Girouda, ovaj put je pucao glavom, ali Livaković je zabilježio još jednu obranu.

Novi zgoditak AC Milana vidjeli smo u 69. minuti kada je Robert Ljubičić nakon ubačaja Leaoa nesretno poslao loptu u vlastitu mrežu.

Dobru akciju Oršića vidjeli smo u 74. minuti kada je s ruba kaznenog prostora iskosa gađao suprotni kut, a lopta je liznula stativu.

S druge strane travnjaka Tonali je još jednom dobro asistirao u 80. minuti kada je iz kornera na prvoj stativi pronašao Girouda, a njegov udarac glavom Livaković je ipak uspio obraniti.

Mreža Plavih se zatresla i u 82. minuti kada je Livakovića matirao Pobega, ali pogodak nije priznat jer je asistent Origi prethodno bio u nedozvoljenoj situaciji.

Izuzetnu šansu je minutu kasnije propustio Krunić čiji pokušaj u situaciji jedan na jedan brani Livaković.

U 87. minuti bilježimo i priliku Dinama. U akciji je bio Bočkaj, no prizemni udarac s 15 metara nije bio dovoljno jak da ozbiljnije ugrozi vrata koja je čuvao Tatarusanu.

Bljesnula je potom nova kontra Rossonera u kojoj je Rebić s desetak metara iskosa gađao suprotni kut, a lopta je prohujala pokraj okvira gola. Bila je to posljednja šansa na utakmici jer je sudac Marciniak označio kraj susreta odmah na isteku 90. minute.