SJAJNO ‘PRVO POLUVRIJEME’ Vatreni u Grčku putuju sa velikom prednosti, krila proigrala, napadači efikasni

Zagreb, 9.11.2017. - Prva utakmica dodatnih kvalifikacija za plasman na SP u nogometu 2018. u Rusiji izmeðu Hrvatske i Grèke igra se na stadionu Maksimir. Na fotografiji Dejan Lovren (6), Luka Modriæ (10), Šime Vrsaljko (2).
foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ ml

Sjećamo se utakmice Hrvatske protiv Kosova prije nešto manje od dva mjeseca. Na maksimirskom je travnjaku bio potpuni potop, pa se utakmica odgodila na 24 sata. Padala je i večeras kiša, ali kiša golova, a na maksimirskom su travnjaku potopljeni bili grčki reprezentativci. Momčad koja je u deset utakmica kvalifikacija primila svega šest golova, u četvrtak je u Zagrebu od Hrvatske primila četiri – u samo 50 minuta.

Hrvatski su reprezentativci napokon dočakali pun maksimirski stadion, na koji je večeras došlo, kaže službena statistika, 30.013 navijača. Svima su se njima naši reprezentativci odužili na najbolji mogući način. Počeli su uraganski, kratkim dodavanjima izluđivali su Grke, koji su već u otvaranju utakmice napravili nekoliko vrlo oštrih prekršaja. Kapetan Luka Modrić večeras je primio udaraca i udaraca, ali vjerujemo da će ih do nedjelje zaboraviti.

Hrvatska je povela već u trinaestoj minuti. Grčki braniči nesmotreno su vratili loptu prema svom vrataru, a Kalinić ju je ‘nanjušio’ te presjekao dodavanje. Ušavši u kazneni prostor, vratar Karnezis srušio je hrvatskog napadača, zaradio žuti karton i skrivio jedanaesterac. Dvije se minute čekalo da bi taj udarac izveo Modrić. Karnezis je, naime, zatražio liječničku pomoć zbog kontakta s Kalinićem. Ipak, Modrić je bio ‘hladan kao led’ i poslao loptu u jednu, a grčkog vratara u drugu stranu.

Zagreb, 9.11.2017. – Prva utakmica dodatnih kvalifikacija za plasman na SP u nogometu 2018. u Rusiji izmeðu Hrvatske i Grèke igra se na stadionu Maksimir. Na fotografiji Luka Modriæ (10).
foto HINA/ Denis CERIÆ /dc

Samo šest minuta kasnije, u 19. minuti, na maksimirskom je semaforu pisalo je – 2:0. Hrvatska je večeras pokazala pametnu igru, Grke je izluđivala brzom igrom sa kratkim pasovima, ‘od prve’, a lopta je prilikom ove akcije u samo 5-6 dodira stigla do ruba šesnaesterca, gdje ju je dočekao Ivan Strinić. On je ubacio u peterac, a loptu je petom, baš kao protiv Španjolske na Europskom prvenstvu u Francuskoj, u gol poslao Nikola Kalinić.

Zagreb, 9.11.2017. – Prva utakmica dodatnih kvalifikacija za plasman na SP u nogometu 2018. u Rusiji izmeðu Hrvatske i Grèke igra se na stadionu Maksimir. Na fotografiji Nikola Kaliniæ (16).

U prvih pola sata naši su imali pet udaraca prema golu Grka, dok gosti nisu niti jednom zapucali prema Subašiću. Ipak, bio im je dovoljan samo jedan udarac da postignu pogodak. Došlo je do nesporazuma u hrvatskoj obrani, nakon kojeg su Grci osvojili korner. Glavom je potom pucao Sokratis, nakon što je nadskočio Lovrena, a Brozović loptu nije uspio izbiti glavom s crte.

Iako smo se pribojavali da ćemo, ako mnogo puta do tada, možda ponovno zakomplicirati stvari, naš’ je stručni stožer očito napravio odličan posao i potpuno digao samopouzdanje igrača, kojima je trebalo svega tri minute da vrate prednost od dva gola. Vrsaljko je oštro ubacio s krila, a s druge se strane ‘ukazao’ Ivan Perišić, koji je loptu zakucao glavom u grčku mrežu.

Konačni ‘potop’ Grčke uzrokovao je Kramarić u 49. minuti susreta Grčka si je obrana ponovno zakomplicirala stvari, pa je jednu loptu koja je išla prema Vrsaljku, umjesto izbijanja, proslijedila ravno u noge Vrsaljku, koji je potom upisao drugu večerašnju asistenciju, ovoga puta za Kramarića. Igra Hrvatske nakon četvrtog gola malo se razvodnila, bilo je sve više pogrešaka u predaji lopte, ali Grčka nije uspjela postići novi pogodak.

Zagreb, 9.11.2017. – Prva utakmica dodatnih kvalifikacija za plasman na SP u nogometu 2018. u Rusiji izmeðu Hrvatske i Grèke igra se na stadionu Maksimir. Na fotografiji Andrej Kramariæ (9).

Izbornik Zlatko Dalić utišao je glavne kritičare reprezentacije u posljednje vrijeme, koji su ‘Vatrenima’ zamjerali da nemaju krila. Vrsaljko se večeras vratio na svoje desno, a na lijevom je krilu ponovno zaigrao toliko osporavani Ivan Strinić. I tu smo bili najopasniji – Vrsaljko je upisao dvije, a Strinić jednu asistenciju. Mnogi su se igrači večeras iskazali – Modrić je ponovno odigrao kapetanski, Vida je bio siguran, Subašić solidan u nekoliko opasnih grčkih situacija. Ali, večeras nećemo promatrati pojedince, promatrat ćemo kolektiv, cijelu momčad.

Jer, baš su tako večeras odigrali – momčadski. Bez povlačenja nakon vodstva, bez srljanja nakon primljenog pogotka, sa jednostavnim i učinkovitim rješenjima. Odlična je bila suradnja veznog reda, očita je bila želja i kemija kod igrača. Ipak, bilo je to samo prvo poluvrijeme, jer ‘Vatrene’ u nedjelju čeka ‘nova runda’, ovoga puta u Pireju bez pomoći svojih navijača, ali uz zasigurno vatrenu atmosferu u Grčkoj. Kao što kaže izbornik, ništa još nije riješeno, pred hrvatskom je reprezentacijom još jedno cijelo poluvrijeme od 90 minuta. Ipak, i više smo nego zadovoljni ovim prvim.

OZNAKE: Hrvatska, Grčka, playoff