NJEMAČKA HSV se spasio, Dortmund u Ligi prvaka

Dortmund's Pierre-Emerick Aubameyang (L) and Marco Reus celebrate after taking a 4:3 lead during the German Bundesliga soccer match between Bayern Munich and SC Freiburg in the Allianz Arena in Munich, Germany, 20 May 2017.

(EMBARGO CONDITIONS - ATTENTION: Due to the accreditation guidelines, the DFL only permits the publication and utilisation of up to 15 pictures per match on the internet and in online media during the match.) Photo: Bernd Thissen/dpa

Nogometaši HSV-a pobijedili su pred svojim navijačima Wolfsburg sa 2-1 u zadnjem, 34. kolu Bundeslige i tako osigurali ostanak u elitnom razredu njemačkog nogometa, a “vukove” gurnuli u doigravanje za opstanak, dok je dortmundska Borussia svladala Werder sa 4-3 i time osigurala izravan ulazak u Ligu prvaka, dok će Hoffenheim u kvalifikacije.

Treći put u posljednje četiri sezone HSV se grčevito borio i na kraju izborio za opstanak, iako je Wolfsburg poveo preko Knochea u 23. minuti. Kostić je izjednačio devet minuta poslije, a pravim ‘džokerom’ s klupe pokazao se Waldschmit koji je ušao u igru u 86. minuti, a u 88. postigao pogodak koji je HSV ostavio među prvoligašima i u 55. sezoni Bundeslige.

Wolfsburgu je za ostanak trebao poraz Augsburga od dva razlike u Hoffenheimu, ali momčad Andreja Kramarića u 90 minuta nadmoći nije uspjela postići pogodak. Augsburg je tako ostao prvoligašem, a Hoffenheim je do 75. minute utakmice u Dortmundu, unatoč 0-0, imao mjesto u Ligi prvaka.

Naime, do tada je Werder iznenađujuće vodio na Signal Iduna Parku sa 3-2. No, dva realizirana kaznena udarca, Reusa u 75. minuti i Aubameyanga u 89. minuti donijeli su Borussiji treće mjesto. Isti su igrači bili strijelci za domaće i u prvom poluvremenu, Reus u 32. minuti, a Aubameyang 10 minuta poslije. Junuzović (7), Bartels (46) i Kruse (68) bili su strijelci za Werder.

Koeln je pobjedom 2-0 nad Mainzom izborio mjesto u Europa ligi, za koju će se Hertha morati kvalificirati nakon uvjerljivog domaćeg 2-6 poraza od Bayera. Bez izlaza u europska natjecanja ostao je Freiburg koji je poražen kod Bayerna. Bavarci su davno osvojeni peti uzastopni naslov prvaka proslavili pobjedom 4-1.

Njemačka - 34. kolo
Bayern - Freiburg   4-1
(Robben 4, Vidal 73, Ribery 90+1, Kimmich 90+5 / Petersen 76)

Borussia D. - Werder   4-3
(Reus 32, 75-11m, Aubameyang 42, 89-11m / Junuzović 7, Bartels 46, Kruse 68)

Koeln - Mainz   2-0
(Hector 43, Osako 87)

Eintracht - RB Leipzig   2-2
(Vallejo 83, Blum 90 / Sabitzer 25, Poulsen 56)

HSV - Wolfsburg   2-1
(Kostić 32, Waldschmidt 88 / Knoche 23)

Hertha - Bayer L.   2-6
(Weiser 71, Allagui 85-11m / Chicharito 5, Havertz 31, 45+1, Kiessling 64-11m, Aranguiz 81-11m, Pohjanpalo 90)

Hoffenheim - Augsburg   0-0

Ingolstadt - Schalke   1-1
(Gross 40-11m / Avdijaj 2)

Borussia M. - Darmstadt   2-2
(Hazard 50, Raffael 65 / Schipplock 62, Heller 90)