ZVIŽDAČICA POD MOBINGOM Visoki časni sud HLK-a odbio zahtjev da se Dijani Zadravec oduzme licenca

Autor:

Matija Habljak, Patrik Macek, Marko Prpic/PIXSELL

Pravomoćno je odbijen zahtjev liječnika Vladimira Kalouseka da se njegovoj kolegici Dijani Zadravec oduzme liječnička licenca zbog javnog istupanja, a Vijećem Hrvatske liječničke komore predsjedao je nedavno izabrani glavni državni odvjetnik Ivan Turudić

Liječnica Dijana Zadravec, nekadašnja predstojnica Zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice u Zagrebu, u javnosti poznata kao zviždačica koja je godinama upozoravala na goleme nepravilnosti i nezakonitosti u toj bolnici, odnijela je ključnu pobjedu u borbi za svoj profesionalni integritet, ali i egzistenciju. Odlukom Visokog časnog suda Hrvatske liječničke komore, odnosno vijeća kojim je predsjedao nedavno izabrani glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, pravomoćno je odbijen zahtjev njenog kolege liječnika Vladimira Kalouseka da joj se zbog javnih istupa i upozoravanja na kriminal oduzme liječnička licenca. Radi se o pravomoćnoj presudi ove strukovne organizacije koja će sigurno imati utjecaja i na preostala dva postupka koja se ondje vode već nekoliko godina – oduzimanje licence liječnici Dijani Zadravec s gotovo identičnim argumentima zahtijevale su i bolnica i Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL).

Jednoj od najpoznatijih hrvatskih zviždačica bez obzira na serijske pobjede koje odnosi na više razina, uključujući i sudove, još uvijek je na snazi skandalozna zabrana bilo kakvog javnog istupanja zbog koje se obraćala nizu institucija, pa i ministru zdravstva Viliju Berošu, te na koncu pokrenula sudski postupak koji još uvijek traje. Ona stoga i dalje odbija bilo kakvu komunikaciju s medijima kako na taj način ne bi prekršila ovu bizarnu zabranu.

Dijana Zadravec, nekadašnja predstojnica Zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju KBC-a Sestara milosrdnica u Zagrebu, u javnosti je poznata kao zviždačica koja je godinama upozoravala na goleme nepravilnosti i nezakonitosti u toj bolnici. FOTO: Matija Habljak/PIXSELL

Zahtjev za pokretanje disciplinskog postupka protiv nje podnio je liječnik Vladimir Kalousek uz tvrdnju da ga je najprije internom komunikacijom u bolnici, a zatim i u javnim istupima, prozvala da je počinio kaznena djela, ‘’uzimao novac od pacijenata i tako dalje’’, zbog čega se on ‘’loše osjećao’’. On je u prilog svojih tvrdnji dostavio e-mailove i više desetaka tekstova u medijima, ali i izazvao čuđenje članova Časnog suda (prvostupanjskog tijela HLK) kojim je predsjedala Tanja Pavelin: u njima, naime, Kalousekovo ime gotovo uopće nije spominjano. ‘’Slučajno sam 2020. godine pronašla dokumentaciju skrivenu pod papirima dr. Kalouseka koju je on potpisivao, a tiče se financijskih poslova. Radilo se o dokumentima vezano uz potrošni materijal što on nije bio ovlašten potpisivati jer je njegov zadatak bio provoditi pretrage nad pacijentima. Upravo zbog toga sam obavijestila ravnatelja bolnice i nadležna tijela, a kako je izostala reakcija, slušajući savjet pravnika, podnijela sam kaznenu prijavu. Nakon toga su uslijedili brojni medijski napadi na mene i nitko me nije branio, pa sam bila prisiljena iznositi činjenice i odgovarati na pitanja o poslovanju’’, dio je svjedočenja Dijane Zadravec pred ovim tijelom. Liječnik Kalousek najprije je tvrdio da nema pojma čemu služi obračunski list, a kada mu je to objašnjeno priznao je da su ti dokumenti potpisivani i na mjestima gdje je svoj potpis trebala staviti upravo Dijana Zadravec kao predstojnica. ‘’Potpisivao sam se po cijelom tom papiru. Nisam smatrao da je to bitno. Ne smatram da predstavlja ikakav problem da sam stavljao svoj potpis na mjesto predstojnice Zavoda’’, kazao je između ostalog liječnik Kalousek.

Dvojben način potrošnje bolničkog materijala tek je manji dio nepravilnosti koje je Dijana Zadravec razotkrila u bolnici u Vinogradskoj, koje su naknadno potvrdile inspekcije više ministarstava i drugih tijela u dokumentima koji su potom preko godinu i pol dana skrivani od javnosti, sve dok ih prije nešto više od godine dana nije otkrio Nacional. Oni su se zapravo prvi put pojavili upravo u jednom od disciplinskih postupaka vođenih protiv Dijane Zadravec i u pismenom obliku su de facto potvrdili sve njene optužbe i pokazali da su se u ovoj bolnici doista događale krupne nepravilnosti, kršenje zakona i sustavna pronevjera javnog novca. Sama liječnica i zviždačica istodobno je bila izložena nizu postupaka – od zahtjeva za oduzimanje licence do tužbi zbog navodnih kleveta i povrede časti, a to je evidentno bio pokušaj pritiska na nju i manevar kojim se željelo stvoriti dojam da se ne radi o zviždačici, nego o svadljivoj osobi koja je bila vođena isključivo osobnim motivima i željom za zauzimanje pozicije moći u bolnici. Ona je u međuvremenu izvojevala nekoliko sudskih pobjeda, između ostalog i potvrdu da joj se nezakonito pokušalo uručiti otkaz, ali i presude Općinskog građanskog suda u Zagrebu da je nezakonito smijenjena s mjesta predstojnice u ovoj bolnici i ondje bila sustavno zlostavljana. Unatoč svemu tome, mobing zviždačice i liječnice Dijane Zadravec traje sve do danas, odnosno već pune tri godine.

Vladimir Kalousek podnio je zahtjev za pokretanjem disciplinskog postupka protiv Zadravec, uz tvrdnju da ga je najprije u bolnici, a zatim i javno, prozvala da je počinio kaznena djela. FOTO: Tomislav Miletic/PIXSELL

U najnovijoj presudi Visokog časnog suda Hrvatske liječničke komore, koju je Nacional dobio na uvid, zapravo se u kratkim crtama potvrđuje odluka Časnog suda te organizacije kao prvostupanjskog tijela pred kojim je Vladimir Kalousek pokrenuo spor i zatražio da se Dijani Zadravec trajno zabrani rad. ‘’Pobijana odluka je jasna, navedeni su razlozi kojima prvostupanjski sud obrazlaže svoju odluku, kao i dokazi na kojima prvostupanjski sud svoju odluku temelji, a koji dokazi su ocijenjeni svaki za sebe i u međusobnoj ovisnosti.

Stoga nije u pravu žalitelj da je prvostupanjski sud počinio prethodno navedene povrede’’, napisao je između ostalog Turudić, da bi potom jednu po jednu odbijao Kalousekove tvrdnje. Ova odluka značajna je i zato što su pred istim tijelima oduzimanje liječničke licence zatražili bolnica Sestre milosrdnice te HUBOL, a s jednim od osnovnih pravnih načela ‘’ne bis in idem’’, odnosno zabranom da se osobi više puta sudi na osnovu identičnih optužbi, i ta dva postupka trebala bi biti odbijena, odnosno promptno obustavljena. Za hrvatsko društvo je tragična činjenica da se svi ovi postupci, odnosno institucionalno maltretiranje i mrcvarenje jedne zviždačice, odvijaju gotovo pune tri godine.

Njene tvrdnje o kriminalu u bolnici je potvrdilo više inspekcija koje su još prije tri godine provjeravale poslovanje, ali su njihovi nalazi ostali skriveni sve do prije godinu dana, kad ih je objavio nalaz. Ti nalazi su potvrdili sve što je Dijana Zadravec prethodno iznijela u javnost, između ostalog i u Saboru, gdje je svjedočila pred vijećem zaduženim za suzbijanje korupcije, nakon čega je intenziviran njen progon uz neobjašnjivo ignoriranje ministra zdravstva Vilija Beroša. Cijeli je niz ozbiljnih optužbi koje je tom prilikom iznijela: od masovnog krivotvorenja dokumentacije koja je poslužila za krađu novca poreznih obveznika, preko zataškavanja kriminala, ozbiljnih manipulacija potrošnim bolničkim materijalom i opremom kojima se gubi trag, sumnjivog pogodovanja dobavljačima, protežiranju i neosnovanom plaćanju uvijek iste građevinske tvrtke za radove obavljene mimo javnih natječaja, do nepravilnosti u obračunu radnih sati liječnika i njihovu angažmanu u privatnim zdravstvenim ustanovama, a na koncu i njene protuzakonite smjene.

‘Nije u pravu žalitelj (Kalousek) da je prvostupanjski sud počinio navedene povrede’, napisao je, između ostalog, Ivan Turudić. FOTO: Sandra Simunovic/PIXSELL

Šokantna je činjenica da je vodstvo ove bolnice u javnosti istupalo s tvrdnjama da ne postoje nikakve nepravilnosti i nezakonitosti u radu, premda je u tom trenutku moralo biti upoznato s rezultatima kontrole ministarstava zdravstva i financija koji dokazuju upravo suprotno. Tadašnji vršitelj dužnosti ravnatelja KBC-a Zoran Vatavuk je, recimo, i osobno bio prisutan inspekcijskom nadzoru Ministarstva zdravstva, što je navedeno u zapisniku, da bi u isto vrijeme organizirao konferenciju za novinare na kojoj je izjavio: ‘’Pa nije vrag da je samo Dijani Zadravec stalo do istine? Zar stvarno netko misli da su svi ostali u KBC-u Sestre Milosrdnice zaštitnici kriminala i kriminalaca? Tri su inspekcije više od tri tjedna propitivale poslovanje naše bolnice u proteklom razdoblju. Imali su uvid u svaki dokument, mogli su razgovarati sa svakim od zaposlenika, posebno onima zaduženima za pojedine procese. Ni jednoj od njih veliki borac za istinu i pravdu u liku Dijane Zadravec nije ponudio ni dao niti jedan dokument. Ali se zato iz dana u dan u medijima pojavljivala Dijana Zadravec sa svojom šabloniziranom pričom’’, rekao je tadašnji v.d. ravnatelj Vatavuk koji je potom podnio ostavku.

Inspektori Ministarstva zdravstva između ostalog su utvrdili da je ova bolnica tijekom 2019., 2020. i početka 2020. bez javnog natječaja nabavila lijekove u vrijednosti preko 40 milijuna kuna te potrošni materijal vrijedan gotovo dva milijuna kuna. Posebno je skandalozna praksa koja je vladala na Odjelu za vaskularnu i intervencijsku neurologiju: ondje je KBC, pojednostavljeno rečeno, krivotvorio dokumente i varao Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje. Primjerice, pet kutija jedne vrste potrošnog materijala, od kojih svaka sadrži po 25 komada, platio je ukupno 32 tisuće kuna – da bi HZZO-u prikazao da svaki komad košta koliko i cijela kutija, odnosno naplatio 653 tisuće kuna. Više je takvih primjera: tako je KBC platio 10 kutija ‘’valvula hemostatika flo’’, s 25 pojedinačnih komada tog materijala, ukupno 40 tisuća kuna – a HZZO-u je prikazao da svaki komad košta 4 tisuće kuna i naplatio nevjerojatnih 1,24 milijuna kuna. Potom su inspektori potvrdili tvrdnje Dijane Zadravec koja je kazala da je unutar bolnice otkrila tajno skladište materijala o kojemu se uopće nije vodila evidencija i koji je u svakom trenutku bio vrijedan više milijuna kuna – no svejedno su za njega znali samo neki liječnici koji su s njime raspolagali po svom nahođenju. ‘’Kontrolom je utvrđeno kako bolnica zaprimljeni (ne i utrošeni) ugradbeni materijal ne evidentira u poslovnim knjigama, odnosno utvrđeno je kako bolnica stanje zaliha ugradbenog i potrošnog medicinskog materijala ne evidentira količini niti vrijednosno te stanje zaliha nije iskazano u izvanbilančnim zapisima ustanove’’, razoran je nalaz Ministarstva zdravstva. Pronađene su i veće količine materijala kojemu je istekao rok trajanja, a koji ‘’nije zbrinut na propisan način’’, odnosno nije predan ovlaštenoj tvrtki.

FOTO: Nacional

Inspektori su dali za pravo Dijani Zadravec i u njenim tvrdnjama da se manipuliralo dokumentacijom, odnosno da su interne dokumente potpisivale neovlaštene osobe – mimo nje kao pročelnice – a u više nasumce odabranih konkretnih slučajeva otkriveno je da su iste osobe u dokumentaciju pacijenata upisivale znatno veću količinu materijala nego što je stvarno potrošeno na njihovo liječenje. Iz inspekcijskog nalaza vidljivo je da je u jednom trenutku otkrivena sporna nabava najmanje 4,6 milijuna kuna vrijednog materijala, za koji je, budući da je Dijana Zadravec to odbila učiniti, ‘’zaostale narudžbenice’’ potpisao tadašnji ravnatelj Zovak. Potom su inspektori kontrolirali nekoliko slučajeva pacijenata liječenih u ovoj bolnici i otkrili da je na njih najmanje tri počinjena šteta od 3 do 13 tisuća kuna, no otkriveno je i da je samo na Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju u promatranom razdoblju bez natječaja nabavljen potrošni i ugradbeni materijal u vrijednosti od čak 45 milijuna kuna. Otkriveno je i da pacijenti nisu potpisivali račune za vlastito liječenje te cijeli niz drugih nepravilnosti različitog tipa, između ostalog i o radu nekih liječnika u privatnim zdravstvenim ustanovama u radnom vremenu bez potrebnih dozvola i suglasnosti.

Inspektori Ministarstva financija u bolnici u Vinogradskoj su pronašli cijelu seriju nepravilnosti u isplati plaća, ali i dvojben angažman s tvrtkom Graditelj svratišta koja je angažirana za građevinsko-obrtničke radove u vrijednosti od 3,2 milijuna kuna – a plaćeno joj je preko 10 milijuna kuna, odnosno čak trostruko više. Analizirani su i ugovori s desecima manjih građevinskih tvrtki i obrta, a u velikom dijelu njih pronađene su vrlo slične nepravilnosti, odnosno plaćanje po nekoliko stotina tisuća kuna više nego što je bilo ugovoreno – s time da ovlaštene osobe obavljene radove nisu ni propisno evidentirale i ovjerile.

Isti inspektori analizirali su i niz konkretnih slučajeva pacijenata i na njima utvrdili brojne manjkavosti – pa KBC-u vrlo plastično naložili da se kod nabave opreme i materijala koristi princip ‘’dva para očiju’ – upravo ono što su dotad izbjegavali i na što je Dijana Zadravec upozoravala kada je otkrila da isti liječnici popisuju utrošeni materijal i potom, umjesto nadređenih, ovjeravaju da je on doista i utrošen. Državnom inspektoratu podnijeli su i prijavu jer su utvrdili da je samo u 2020. u ovoj bolnici ostvareno gotovo 600 tisuća prekovremenih radnih sati više nego što je zakonom dozvoljeno, a to se također uklapa u tvrdnje Dijane Zadravec da se ovi podaci friziraju kako bi dio liječnika neosnovano dobio veće plaće.

Ministar Vili Beroš neizravno tolerira daljnje šikaniranje zviždačice Dijane Zadravec koja je ukazala na problem u sustavu, i to sve do danas kada joj je zabranjeno čak i o kriminalu govoriti u javnosti

Inspekcijski nalazi proslijeđeni su na niz drugih adresa koje su formalno zadužene za eventualno sankcioniranje. Radi se o najmanje petnaest konkretnih nepravilnosti. Ministarstvo financija formalno bi trebalo utvrditi odgovornost za prekršaje iz svoje domene, Ministarstvo zdravstva o nepravilnostima svojih inspekcija izvijestilo je Ministarstvo gospodarstva te Državni inspektorat, dok je za prekršaje iz svog djelokruga HZZO uglavnom naložio ‘’ispravljanje’’. Između ostalog, podnesena je i najmanje jedna prijava Prekršajnom sudu – zbog utvrđenog kršenja Zakona o radu i enormno velikog broja prekovremenih sati.

Ministar Vili Beroš u jeku ove afere izjavljivao je da ‘’s nestrpljenjem čeka nalaze inspekcija ali ne vjeruje da će to tako brzo završiti’’ te da će ‘’nadzori i kontrole u KBC-u Sestre milosrdnice dati cjelovitu istinu, a sve će biti dostupno javnosti’’.

Ništa od obećanoga Beroš nije izvršio, dapače, neizravno tolerira daljnje šikaniranje zviždačice koja je ukazala na problem u sustavu i to sve do danas, kada joj je i dalje zabranjeno o kriminalu čak i govoriti u javnosti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.