Zemlje s prašumama formirale pakt: “Ako bogati žele sačuvati postojeće prašume moraju dati više sredstava”

Autor:

epa10791916 The governor of the Brazilian state of Para, Helder Barbalho (L); Brazilian President Luiz Inacio Lula da Silva (C) and Democratic Republic of Congo President Felix Tshisekedi pose for an official photo during the second day of the Amazon Summit in Belem, Brazil, 09 August 2023. The second and final day of the Amazon Summit began with the participation of invited countries from Africa, Asia, Europe and America. The eight partners of the Amazon Cooperation Treaty Organization (OTCA) will share a table with representatives of Indonesia, the Republic of the Congo and the Democratic Republic of the Congo, also holders of large areas of tropical forest.  EPA/Andre Borges

EPA/Andre Borges

Zemlje s prašumama u srijedu su na skupu u Brazilu formirale pakt koji će od razvijenih zemalja zajedno tražiti sredstva za pomoć siromašnijim državama u borbi protiv klimatskih promjena i u očuvanju bioraznolikosti. 

Zajednička izjava, naziva ‘Ujedinjeni za naše šume‘, potpisale su Bolivija, Brazil, Kolumbija, Demokratska Republika Kongo, Ekvador, Gvajana, Indonezija, Peru, Republika Kongo, Sveti Vincent i Grenadini, Surinam i Venezuela.

Amazon, Kongo i jugoistok Azije dom su najvećih svjetskih prašuma, s ključnim, iznimno bioraznolikim ekosustavima koji apsorbiraju ugljični dioksid.

Brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva je ovotjedni skup o Amazoniji prozvao pokušajem formiranja ujedinjene fronte prašumskih zemalja na međunarodnim pregovorima, poput onih na klimatskom skupu COP28 koji će se kasnije ove godine održati u Dubaiju.

“Idemo na COP28 s ciljem da bogatima poručimo da ako žele sačuvati postojeće prašume moraju dati više sredstava ne samo za pokrov, nego i za ljude koji žive pod njim”, rekao je Lula u srijedu.

Zajedničkom izjavom države su pozvale na uspostavljanje mehanizma financiranja kako bi svijet platio za ključne doprinose šuma. Izrazili su i nezadovoljstvo što bogate zemlje ne ispunjavanju svoje obećanje o 100 milijardi dolara godišnje, dogovorenih na COP-u, za pomoć zemljama u razvoju u borbi protiv klimatskih promjena. Pozvale su razvijene zemlje i da daju 200 milijardi dolara godišnje za očuvanje bioraznolikosti.

Osudile su i upotrebu ekoloških mjera za koje tvrde da su krinka za trgovinske restrikcije, aludirajući na Europsku uniju koja je donijela zakon o zabrani uvoza proizvoda povezanih s deforestacijom.

Pakt u srijedu postignut je dan poslije jučerašnjeg dogovora osam amazonskih država, kojeg ekolozi kritiziraju tvrdeći da nije učinio dovoljno kako bi se osigurao prekid deforestacije do 2030. godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.