Zatvaranja izvoznog terminala za naftu u Turskoj nakon strašnog potresa, jedan od razloga rasta cijene nafte

Autor:

epa10450775 Workers walk in front of railway tankers carrying oil products outside Moscow, Russia, 06 February 2023. On 24 February 2022 Russian troops entered Ukrainian territory in what the Russian president declared a 'Special Military Operation', resulting in multiple sanctions against Russia, including sanctions against the oil industry.  EPA/MAXIM SHIPENKOV

EPA/MAXIM SHIPENKOV

Cijene nafte porasle su u utorak na međunarodnim tržištima prema 81 dolar, potaknute očekivanjima oporavka potražnje u Kini i zabrinutošću za opskrbu zbog zatvaranja izvoznog terminala u Turskoj nakon strašnog potresa.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 73 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 80,72 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 87 centi višoj cijeni, od 74,98 dolara.

Trgovci i dalje pozorno prate situaciju u Kini nakon ukidanja strogih mjera suzbijanja covida 19. Gospodarstvo bi trebalo ubrzati, što će biti snažan poticaj za potražnju za naftom, procjenjuju analitičari.

“Cijena barela potporu nalazi u očekivanjima da će otvaranje kineskog gospodarstva, nakon dokončanja politike nulte tolerancije prema covidu, potaknuti značajan rast potražnje za naftom u ovoj godini”, rekao je Ricardo Evangelista iz ActivTradesa.

Međunarodna agencija za energiju (IEA) očekuje da će Kina biti ‘zaslužna’ za polovinu rasta globalne potražnje u ovoj godini, rekao je u nedjelju njezin čelnik Fatih Birol, izdvojivši skok potražnje za gorivom za zrakoplove.

Zbog očekivanog oporavka potražnje, posebno u Kini, Saudijska Arabija, najveći svjetski izvoznik, podigla je cijene nafte za azijske kupce po prvi put u šest mjeseci.

Tržišta ujedno zabrinuto prate posljedice strašnog potresa u Turskoj i Siriji, u kojem je, prema trenutno raspoloživim podacima, stradalo više od 5.000 ljudi, a strahuje se da bi broj žrtava mogao biti puno veći.

Potres je oštetio i naftnu infrastrukturu, pa je tako zatvoren lučki terminal u Ceyhanu, kapaciteta milijun barela dnevno, izvozna točka za azerbajdžansku naftu.

Iračka nafta u lučkim skladištima bila je pak spremna za utovar, ali brodovi nisu mogli pristati u Ceyhanu zbog lošeg vremena, rekao je trgovački izvor. Irački naftovod do Ceyhana još je zatvoren, priopćilo je ministarstvo energetike Regionalne vlade Kurdistana (KRG).

Potporu cijenama pružilo je danas i zatvaranje dijela naftnog polja Johan Sverdrup u norveškim vodama Sjevernog mora kapaciteta 535.000 barela dnevno.

U srijedu tržišta će pozorno pratiti govor predsjednika američke središnje banke Jeromea Powella, kažu analitičari.

“Oporavak cijena nafte više je rezultat opreza uoči sutrašnjeg Powellovog govora u kojem bi predsjednik Feda mogao ponuditi više naznaka o podizanju kamatnih stopa u budućnosti”, rekla je Tina Teng iz CMC Marketsa.

Povećanje kamatnih stopa obično jača dolar, što bi moglo poskupiti sirovu naftu za kupce s drugim valutama.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je danas objavila da je u ponedjeljak cijena barela košarice nafte njezinih članica pojeftinila 1,16 dolara, na 78,20 dolara.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.