Zašto se ne poštuju epidemiološke mjere i kako to spriječiti?

Autor:

27.10.2020., Zagreb - srediste grada. Gradska svakodnevica u sredistu grada u doba pandemije korona virusa. Intervencija djelatnika hitne pomoci na glavnom gradskom trgu - ilustracija. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Bolest COVID-19 u Hrvatskoj i dalje odnosi žrtve. Danas je preminula 31 osoba, a povećao se i broj pacijenata na bolničkom liječenju – sad ih je 1827, a na respiratoru 196. Neodgovorno ponašanje, nepridržavanje mjera i nebriga za drugoga uzrokuju nekontrolirano širenje virusa te smrt starijih osoba i onih slabijeg imunološkog sustava. Epidemiolozi upozoravaju da neki zaraženi taje kontakte, a drugi zanemaruju simptome. Ujedno, sve je više ”ilegalnih” klubova u kojima se bez ikakvih epidemioloških mjera održavaju noćne zabave. Zašto se ne poštuju epidemiološke mjere i kako to spriječiti?

O tom problemu u večerašnjem Otvorenom, razgovaraju pomoćnik ministra unutarnjih poslova za civilnu zaštitu Damir Trut, načelnik Stožera Varaždinske županije Robert Vugrin, predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Marin Medak, pomoćnica ravnatelja HZJZ-a Marija Bubaš i zamjenica ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”  Marija Bubaš.

Načelnik Stožera Varaždinske županije Robert Vugrin rekao je kako prema službenim stranicama Svjetske zdravstvene organizacije koja na sedmodnevnoj bazi analizira incidencije, Varaždinska županija je preuzela neslavnu čelnu poziciju unutar europskih zemalja.

“Mi već deset dana kontinuirano bilježimo unutar sedam dana 1500 slučajeva. Incidencija je to od visokih 900. Situacija je vjerojatno puno gora. Mi smo dostigli svoje limite testiranja. Zavod za javno zdravstvo ima kapacitet 700 uzoraka dnevno za testiranje. Tu ulaze uzorci koji se testiraju za bolnički sustav, preventivno i komercijalno”, rekao je Vugrin.

Vugrin je istaknuo kako se u Varaždinskoj županiji testira dvostruko više nego je hrvatski prosjek.

“Uveli smo manje restriktivne mjere pogotovo ako se usporedimo sa zemljama koje su imale sličnu incidenciju, a uvele su znatno jače restriktivne mjere. Unutar 2-3 tjedan te su mjere polučile rezultate i krivulja se prelomila.”

Robert Vugrin je istaknuo kako lockdown i policijski sat sigurno ne dolaze u obzir.

“Dolazi u obzir eventualno parcijalno ograničavanje unutar pojedinih djelatnosti. Iz današnje perspektive Republika Hrvatska je reagirala u ožujku prerestriktivno”, dodao je.

Marija Bubaš, pomoćnica ravnatelja HZJZ je rekla kako su za situaciju na sjeveru Hrvatske ključne informacije o testiranju.

“Značajno bi pomoglo da se primjenjuju na simptomatskim osobama, brzi antigenski testovi”, dodala je.

Bubaš je istaknula kako je Varaždinska županija jedno veliko žarište, ali je i gospodarski dosta jaka.

“Tu se uglavnom radi o malim i srednjim poduzetnicima, ljudi idu na posao, a ima i velikih tvrtki. Bremenita je situacija u malom i srednjem poduzetništvu. Tamo bi trebalo educirati poslodavce i radnike da se zajedničkim naporima osvijesti da se sa simptomima ne dolazi na posao”, rekla je Marija Bubaš.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.