Zapeo južnoafrički izvoz agruma: Iskrsnuli problemi u opskrbi strujom i logistici

Autor:

Photo: Pixabay

Južnoafrički izvoz agruma stagnirao je u sezoni 2023., izvijestila je u srijedu udruga uzgajivača, istaknuvši da nisu ostvarili zacrtani cilj zbog problema u opskrbi strujom i logistici.

Južnoafrička Republika (JAR) drugi je izvoznik agruma u svijetu, nakon Španjolske, a u sezoni 2023. izvezla je 165,1 milijun ‘kartona’ agruma, gotovo kao i u prošloj sezoni, istaknuo je u priopćenju predsjednik Udruge uzgajivača citrusa Južne Afrike (CGA) Justin Chadwick.

Uzgajivači nisu dosegnuli planiranih 170 milijuna kartona, izjavio je Chadwick, istaknuvši probleme u opskrbi strujom zbog zastarjelih termoelektrana na ugljen koji su omeli navodnjavanje, pakiranje i skladištenje u hladnjačama.

Isporuke su zakočila i uska grla u željezničkom transportu i lukama kojima upravlja državna tvrtka Transnet.

“Zagušene luke i disfunkcionalna željeznička mreža skupo su stajali uzgajivače i de facto ometaju prilike za rast sektora uzgoja citrusa”, konstatirao je čelnik udruge.

Dodao je i da će propisi EU-a o temperaturama u hladnjačama koje bi trebale zaustaviti širenje lažnog moljca, štetnika raširenog u supsaharskoj Africi, i gljivične bolesti, crne pjegavosti agruma, stajati sektor 3,7 milijardi randa (201,43 milijuna dolara) godišnje.

Neretvanski agrumi. Photo: Josip Mataga

Tiho, tiho teče Neretva. Photo: Josip Mataga

Mandarine kod Opuzena. Photo: Josip Mataga

Novi propisi

EU je nove propise uveo u lipnju prošle godine, tražeći od izvoznika da 20 dana prije otpreme drže agrume na temperaturi nižoj od dva stupnja Celzija.

Udruga je u lipnju procijenila da će novi propisi EU-a o kontroli štetnika smanjiti izvoz agruma iz Južnoafričke Republike (JAR) u Europu u ovoj godini za 20 posto.

Propisi su smanjili izvoz naranči u Europu, rekao je Chadwick u srijedu, prognoziravši pad i u idućoj godini.

EU je najveće izvozno tržište Južnoafričke Republike i u 2022. bio je odredište trećine izvoza agruma. Na drugom je mjestu Bliski istok s udjelom u izvozu o 19 posto.

JAR je lani podnio žalbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), osporivši fitosanitarne propise EU-a o uvozu naranči i drugih agruma koji bi trebali spriječiti pojavu lažnog moljca.

Udruga uzgajivača agruma zatražila je od vlade u Pretoriji da podnese tužbu pred WTO-om i zbog europskih propisa o sprečavanju pojave bolesti crne pjege na limunu, napominje Reuters.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.