Zadnja srijeda u travnju: Dan trapera. Podržali ga i hrvatski zastupnici

Autor:

Screenshot HRT

Kao i prošle godine, zadnju srijedu u travnju, zastupnici su u znak podrške odjenuli traper “s višim ciljem” što je simbolično ovjekovječeno zajedničkom fotografijom, ali i porukama o potrebi pružanja zaštite svim žrtvama seksualnog nasilja i sprječavanja okrivljavanja žrtava koje dodatno ugrožavaju njihov položaj.

Osim toga, tijekom obilježavanja ovoga dana u Saboru je naglašeno i kako je potrebno kontinuirano osnaživati one koji su pretrpjeli nasilje da isto prijave bez straha i uz poruku da ni jedno nasilje nema opravdanje. Poručeno je također i kako se za osnaživanje žrtava u prijavljivanju nasilja trebaju osigurati i adekvatna institucionalna podrška, učinkovitije javne politike i kvalitetan zakonodavni okvir, ali i odvraćajuće sudske presude za počinitelje. Upozoreno je i na to kako upravo sudska praksa, uz strah od dodatne osude i stigmatizacije, predstavlja jedan od izazova zbog kojih se žrtve odlučuju na neprijavljivanja seksualnog zlostavljanja, javlja HRT.

Zašto Dan trapera?

Predstavljajući ovu globalnu inicijativu predstavnici začetnika i organizatora Dana trapera u Hrvatskoj istaknuli su kako je ona započeta 1998. godine nošenjem trapera zadnje srijede u travnju u znak prosvjeda protiv okrivljavanja žrtava seksualnog nasilja nad ženama. Rečeno je kako se Hrvatska u ovaj projekt uključila društveno odgovornom kampanjom na digitalnim platformama 2021. godine pod motom Nosi traper s višim ciljem! i uz angažman brojnih osoba iz javnog života.

Govoreći o kampanji organizatori su poručili kako su društvena osuda žrtava seksualnog nasilja i sekundarna viktimizacija odgovorne za podatak da na jedan prijavljeni slučaj silovanja dolazi 15 do 20 neprijavljenih, a rečeno je i kako se žrtve teško odlučuju prijaviti nasilje zbog brojnih razloga, a najčešće iz straha, bilo od osvete i osude, ali i straha da im neće vjerovati i da ih se neće razumjeti.

Još o Danu trapera

On se obilježava posljednje srijede u travnju, koji je ujedno i Mjesec svjesnosti o seksualnom nasilju. Ovaj dan akcije i svijesti o seksualnom nasilju događaj je u kojem se ljude potiče da nose traper za borbu protiv okrivljavanja žrtava silovanja i da educiraju druge o seksualnom nasilju.

Do obilježavanja ovog dana došlo je nakon presude u Italiji kada je žrtva silovanja okrivljena za silovanje, i to zbog vrste traperica koje je tada nosila. U znak protesta i solidarnosti, na Dan trapera pojedince se potiče da nose traper kako bi se borili protiv ideje da je silovanje i seksualno nasilje krivnja ili odgovornost žrtava koje su proživjele to nasilje.

Sve se zbilo 1992. godine u mjestu Muro Lucano u Italiji, kada je 18-godišnja djevojka priznala da je doživjela seksualno nasilje nakon svog prvog sata vožnje u autoškoli. Tinejdžerica je ispričala da ju je 45-godišnji instruktor vožnje odvezao u izolirano područje, prisilio da izađe iz vozila, prisilno skinuo traperice koje je nosila i silovao ju, a zatim joj je zaprijetio da će ju ubiti ako ikome kaže za to.

Silovatelj je osuđen na manju kaznu na koju se žalio, a čak je otišao i na talijanski Vrhovni sud kako bi uložio tu žalbu. Vrhovni sud ukinuo je osuđujuću presudu odlukom iz 1998. godine koja je pokazala da je, budući da su njezine traperice bile “vrlo uske”, i sama žrtva morala “sudjelovati” u silovanju. Takozvani “jeans alibi” korišten je kako bi se tvrdilo da je, s obzirom na to da su traperice bile tako uske, jedini način da ih se skine bio da je žrtva pomogla napadaču u skidanju traperica, čime je “pristala” na taj čin. Talijanski je Vrhovni sud u svojoj odluci izjavio da je “činjenica da je gotovo nemoguće skinuti uske traperice, čak i djelomično, bez aktivne suradnje osobe koja ih nosi”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.