Wall Street pao četvrti dan zaredom. Azijske burze na oprezu

Autor:

Roberto Junior,Unsplash

Na Wall Streetu su u četvrtak burzovni indeksi pali četvrti dan zaredom, što je ponajviše posljedica novog pritiska na nekoliko regionalnih banaka. Dow Jones oslabio je 0,86 posto, na 33.127 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,72 posto, na 4.061 bod, a Nasdaq indeks 0,49 posto, na 11.966 bodova.

Najviše je jučer pala, više od 50 posto, cijena dionice PacWest Bancorpa, nakon vijesti da poslovodstvo razmatra strateške opcije, uključujući i prodaju, s obzirom na pogoršanu financijsku situaciju. Oštro je pala, gotovo 40 posto, i cijena dionice Western Alliance Bancorpa, premda je ta banka opovrgnula vijest da traži potencijalnog kupca.

To je poljuljalo cijeli sektor, koji je ionako pod pritiskom još od ožujka kada su propale dvije regionalne banke, pa je KBW indeks regionalnih banaka jučer pao 3,5 posto.

„Regionalne banke i zaoštravanje kreditnih uvjeta pritišće tržište. Ulagači nastoje dokučiti gdje smo po pitanju kreditnog ciklusa i standarda kreditiranja te kada bi moglo doći do recesije”, kaže Zhe Shen, direktor u tvrtki TIFF Investment Management.

Osim zbog regionalnih banaka, ulagači su oprezni jer je u srijedu američka središnja banka ponovno, već 10. sjednicu zaredom, povećala ključne kamate, za daljnjih 0,25 postotnih bodova, u raspon od 5 do 5,25 posto.

Donedavno su se ulagači nadali da će to biti posljednje povećanje cijene novca u ovom ciklusu i da će već krajem godine Fed početi smanjivati kamate.

No, u sijedu je predsjednik Feda Jerome Powell poručio da je moguće i daljnje povećanje kamata, ako to bude potrebno, da se inflacija neće spustiti tako brzo i da središnja banka neće tako skoro početi smanjivati kamate.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale, nakon što je Europska središnja banka povećala ključne kamate za 0,25 postotnih bodova.

Londonski FTSE indeks oslabio je 1,10 posto, na 7.702 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,51 posto, na 15.734 boda, a pariški CAC 0,85 posto, na 7.340 bodova.

Azijske burze oprezno trguju

Na azijskim burzama najvažniji regionalni indeksi bilježe mješovitu izvedbu u četvrtak, jer su investitori oprezni u vezi zdravlja američkih regionalnih banaka i potencijalne nove krize u financijskom sektoru.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih burzi bio je oko 6,30 sati u plusu 0,7 posto te na putu da nadoknadi gubitke iz protekla dva dana.

Istodobno, južnokorejski Kospi bio je u minusu 0,02 posto, a šangajski SSE 0,7 posto, dok je australski ASX ojačao 0,3 posto. Japansko tržiše i dalje je zatvoreno zbog praznika.

U eurozoni, pak, u četvrtak je Europska središnja banka podigla ključnu kamatnu stopu za 0,25 postotnih bodova, na 3,25 posto te signalizirala daljnje zaoštravanje svoje monetarne politike kako bi suzbila inflaicju.

Podigavši kamatne stope najviše u svojoj 25-godišnjoj povijesti, ECB usporava tempo pooštravanja monetarne politike u svjetlu podataka koji pokazuju da gospodarstvo eurozone jedva raste i da banke zatvaraju kreditne slavine.

Usporavanje tempa zaoštravanja monetanre politike u eurozoni oslabilo je tečaja eura prema dolaru u petak za 0,4 posto, na 1,104 dolara, pa se tako dodatno odmaknuo od svoje nedavne najviše razine prema američkoj valuti u zadnjih godinu dana.

Istodobno, japanski jen je ojačao prema američkom dolaru za 0,2 posto, na 134,04 jena te je na putu prvog tjednog dobitka u gotovo mjesec dana, od 1,5 posto, zahvaljujući svojoj percepciji kao sigurnog utočišta za kapital u uvjetima nelagode koja vlada oko zdravlja američkih regionalnih banaka.

Dolarov indeks, koji mjeri izvedbu američkog dolara prema košarici šest najvažnijih svjetskih valuta, stagnirao je u odnosu na dan ranije, na 101,15 bodova.

Na naftnim tržištima cijena barela je porasla u odnosu na zatvaranje dan ranije, pri čemu londonskog Brenta za 0,95 posto, na 73,19 dolara, a američkog WTI-ja za 0,93 posto, na 69,2 dolara.

Unatoč tome cijene nafte na putu su gubitka već treći tjedan zaredom, jer trgovce brine slabljenje potražnje Kine i gospodarsko usporavanje SAD-a.

OZNAKE: svjetske burze

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.