Vukovar gradnjom novih 12 solarnih elektrana promišlja pametno, zeleno i održivo

Autor:

default

Grad Vukovar

Grad Vukovar provodi projekt „Sunce nad Vukovarom“ kojim se na 12 zgrada – 6 osnovnih škola,  2 dječja vrtića, Gradskoj tržnici Vukovar, Plivalištu Vukovar, sportskoj dvorani te gradskoj upravi grade solarne elektrane.

Ovaj veliki zeleni projekt vrijedan je 774.968,55 eura, a za 85% tog iznosa Grad Vukovar osigurao je bespovratna sredstva MRRFEU-a. Projekt se provodi u suradnji s norveškim partnerom Energy Farm International Foundation.

12 solarnih elektrana na ovim objektima će namirivati veliki dio godišnje potrošnje električne energije. Po realizaciji projekta koja se očekuje do sredine 2024. godine, a sukladno sadašnjim cijenama energenata, može doći do uštede od oko 100 tisuća eura godišnje. Vijek elektrana je otprilike 20 godina, pa se time očekuje ušteda od oko 2 milijuna eura.

S Regionalnom energetskom agencijom sjeverozapadne Hrvatske prethodno je izrađena potrebna projektno-tehnička dokumentacija vrijednosti 125.000,00 kuna što je bilo u potpunosti sufinancirano bespovratnim sredstvima, a nakon toga je projekt prijavljen na natječaj MRRFEU-a. Kroz natječaj „Energija i klimatske promjene“ ostvareno je sufinanciranje od 85%, a naknadno su osigurana bespovratna sredstva od 60 tisuća eura i za sufinanciranje EU projekata, što u konačnici Grad Vukovar obvezuje na 60 tisuća eura za realizaciju ovog projekta.

Ivan Penava, gradonačelnik Vukovara, potpisao je ugovor o gradnji dvanaest novih solarnih elektrana. FOTO: Grad Vukovar

Grad Vukovar prati trend ekološki prihvatljivih izvora energije čime nastoji doprinijeti većoj energetskoj učinkovitosti, smanjenju ovisnosti o opskrbi energentima te većoj uporabi obnovljivih izvora energije, što je izuzetno važno u današnjim uvjetima skupe energije.

Ako se uzme u obzir da gradske tvrtke Vodovod grada Vukovara i Tehnostan imaju razvijenu mrežu fotonaponskih modula putem kojih proizvode električnu energiju, kao i solarnih kolektora za zagrijavanje potrošne tople vode, Vukovar se danas može svrstati na kartu gradova koji promišljaju pametno, zeleno, održivo i dugoročno.

Uz EU sredstva, Grad Vukovar kreće i u istraživanje geotermalnih potencijala na području Vukovara te su i za to osigurana bespovratna sredstva u visini od 85%. Kroz dvije godine projekta „Čista energija za Vukovar“ provode se istraživanja i ishode dozvole kako bi se krenulo s građevinskim radovima na istražnim bušotinama jer je prethodno utvrđeno da se Vukovar nalazi na rubnom dijelu Panonskog bazena koji je bogat toplom vodom.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.