‘Vlada je potkapacitirana, još nam samo fali da nas kazne jer kršimo sankcije koje smo sami podržali’

Autor:

Patrik Macek/PIXSELL

Oporbeni čelnici u Hrvatskom saboru za Nacional otkrivaju zašto smatraju da je Vlada Andreja Plenkovića nesposobna kontrolirati situaciju oko Fortenove te zašto je cijeli slučaj dokaz da je potrebno osnivanje saborskog Nacionalnog odbora za praćenje provođenja sankcija

Slučaj preuzimanja Fortenove i uloga Krešimira Filipovića i Miodraga Borojevića još je jedan slučaj koji pokazuje potpunu nespremnost Vlade Andreja Plenkovića u rješavanju bilo kakve složene krize. Zaključak je to s kojim su se složili neki istaknuti oporbeni zastupnici koji su za Nacional komentirali činjenicu da Andrej Plenković i njegovi ministri još uvijek nisu poduzeli nikakve korake protiv Krešimira Filipovića i Miodraga Borojevića, iako je hrvatska vlada već desetak dana u posjedu konkretnih dokaza da su njih dvojica u ovom slučaju kršili sankcije koje su nametnute Rusiji, o čemu je Nacional pisao u prošlome broju. Osim što su se svi složili da je Plenkovićeva vlada potkapacitirana za suočavanje s ovim problemom, Nacionalovi sugovornici su se složili i da je slučaj kršenja sankcija Filipovića i Borojevića ogledni primjer zašto oporba u Saboru traži osnivanje Nacionalnog odbora za praćenje provođenja sankcija, što su prije nekoliko tjedana predložili zastupnici zeleno-lijevog bloka. Predsjednik SDP-a Peđa Grbin rekao je da mu je ponašanje Vlade i izostanak bilo kakve reakcije u ovom slučaju “doista neobično i pokazuje da se u zadanim okvirima Vlada ili ne snalazi ili nešto gore od toga”. Upitan treba li Vlada preko Međuresorne skupine za praćenje sankcija Rusiji blokirati imovinu umiješanih hrvatskih državljana, Grbin je odgovorio:

“Međuresorna skupina, sukladno Zakonu o međunarodnim mjerama ograničavanja, ima ovlast predložiti Vladi, članak 5. Zakona, uvođenje mjera u odnosu na pravne i fizičke osobe. Dakle, ovlast za poduzimanje radnji kako Međuresorne skupine, tako i Vlade postoji, a zbog čega te mjere ne koriste, odgovor i to jasan, treba zatražiti na tim adresama.”

Predsjednik SDP-a Peđa Grbin kaže da mu je ponašanje Vlade i izostanak bilo kakve reakcije u slučaju Krešimira Filipovića i Miodraga Borojevića ‘doista neobično’. FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Sličnog je stava i predsjednik saborskog Odbora za obranu i član Socijaldemokrata Franko Vidović koji smatra da je Vlada od trenutka kada je donijela zakon kojim je proglašena strateška važnost tadašnjeg Agrokora za hrvatsku državu trebala kontrolirati situaciju, ali da to nije napravljeno. Vidović je još i dodao sljedeće:

“Kako se cijela situacija nije kontrolirala od početka, tako se ne kontrolira ni sada i priča se nastavlja i dalje. Ako je nešto od strateškog interesa, onda paziš što se s time događa. Sve ostalo nema smisla. Vlada je morala kontrolirati procese unutar tvrtke i što je još važnije, procese oko same tvrtke. E sada, ja uopće ne mogu komentirati treba li Vlada nekome zamrzavati imovinu jer mi uopće ne znamo tko su ti ljudi, osim onoga što smo saznali iz medija. Mislim da smo kao saborski zastupnici zaslužili da nas netko obavijesti što se događa i jesu li ti ljudi zaslužili da im se imovina zamrzne. Ja iskreno ne znam jesu li oni to zaslužili i jesu li oni stvarno kršili sankcije.”

Pporbeni političari u Saboru od premijera Plenkovića traže da prihvati osnivanje Nacionalnog odbora za praćenje provođenja sankcija. FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Bivši SDP-ovac, a sada član Socijaldemokrata, slaže se i da je ovo pravi primjer koji pokazuje zašto i zastupnici Socijaldemokrata podržavaju prijedlog zeleno-lijevog bloka o osnivanju Nacionalnog odbora za praćenje provođenja sankcija. Vidović kaže da je Sabor u današnjem sustavu postao potpuno nebitan i da služi samo kao instrument za izglasavanje novih zakona te da je Vlada postala praktično iznad Sabora, što nikako ne bi trebao biti slučaj. O pitanju Nacionalnog odbora za praćenje provođenja sankcija, Vidović je još i dodao:

“Načelno je prijedlog Možemo! dobar i Sabor bi trebao imati jedno takvo tijelo koje kontrolira što se događa u Vladi i oko Vlade, a onda ako se pokaže da se štiti nekoga tko bi kršio sankcije, da se to istraži i da se o tome obavijesti javnost. No dok god je HDZ na vlasti, takva pojačana kontrola izvršne vlasti u Saboru se neće dogoditi i neće se dozvoliti jer to ne odgovara premijeru i ljudima oko njega.”

‘Ako je nešto od strateškog interesa, onda paziš što se s time događa. Sve ostalo nema smisla. Vlada je morala kontrolirati procese unutar tvrtke i što je još važnije, procese oko tvrtke’, smatra Franko Vidović

Jedan od onih koji su predložili osnivanje Nacionalnog odbora za praćenje provođenja sankcija je i nezavisni saborski zastupnik Bojan Glavašević koji kaže da dosta toga u ovom slučaju, ali i u cijelom procesu nadziranja sankcija u Međuresornoj stalnoj skupini Vlade za primjenu i praćenje provedbe sankcija Rusiji nije transparentno, zbog čega se i otvaraju mnoga druga pitanja o radu i te skupine, ali i cijele Vlade. Glavašević je rekao i da su upravo zato predložili osnivanje Nacionalnog odbora za praćenje provođenja sankcija u Saboru te je dodao:

“Ova situacija savršeno pokazuje koliko bi bilo korisno da se uvede jedna vrsta parlamentarnog nadzora jer u Hrvatskoj ne postoji jedno mjesto s kojeg se može raspravljati o sankcijama i o ovakvim slučajevima, a još manje da se o njima može donositi neki politički sud. Radna skupina je savjetodavno tijelo pri izvršnoj vlasti i potpuno ovisi o premijeru što će reći, koliko će reći i što će poduzeti u određenim slučajevima. Mi smo svojim prijedlogom sve ovo pokušali izbjeći. Naravno da je moguće da Vlada nije sve znala u ovom slučaju, ali to samo pokazuje da nisu kapacitirani da se bave politikom, koliko god se Plenković trudio pokazati drugačiju sliku. Kako bi o sebi i stvorili sliku uspješne i kapacitirane Vlade, onda se i događaju ovakve stvari u kojima se srozava uloga Sabora te se odbijaju svi prijedlozi oporbe za bilo kakvim nadzorom. Uostalom, Plenković je odgovarajući na moje pitanje na posljednjem aktualcu to i potvrdio. Jasno je rekao da bi po njemu uloga Sabora trebala biti isključivo donošenje zakona. Međutim, mi imamo i pravo i obvezu nadzirati rad Vlade i rad svih tijela Vlade, kao što je i Međuresorna skupina.”

‘Naravno da je moguće da Vlada nije sve znala, ali to samo pokazuje da nisu kapacitirani da se bave politikom’, kaže Bojan Glavašević. FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Predsjednica Glasa Anka Mrak Taritaš je za Nacional izjavila da ako Vlada ima saznanja da je netko kršio sankcije mora odmah reagirati i da se o tome već trebalo obavijestiti i javnost i sve one koji bi o sljedećim potezima trebali odlučivati. Anka Mrak Taritaš kaže i da Vlada u nekim slučajevima nastupa vrlo proaktivno, dok u drugima žmiri i ponaša se kao da se pravi da se ništa nije dogodilo. Saborska zastupnica Glasa potom je detaljnije objasnila svoj stav:

“Ako Vlada ima saznanja da je netko kršio sankcije onda za te ljude trebaju vrijediti jednaka pravila kao i za sve osobe koje krše sankcije u Europskoj uniji i u Hrvatskoj. Činjenica je da je cijela ova priča krenula krivo, a kada nešto krene krivo teško može dobro završiti. Donesen je poseban zakon, iz tvrtke je izvučen ogroman novac, a premijerov odgovor na svako pitanje je da je to privatna tvrtka i da se ne može utjecati na poslovne odluke. Nažalost, izgleda da će na ovome sve i ostati pogotovo ako HDZ ne prihvati prijedlog Možemo! o osnivanju Nacionalnog odbora za praćenje provođenja sankcija. Ok, mogu shvatiti da ne žele prihvatiti oporbeni prijedlog, ali neka onda daju neki svoj prijedlog. Neka malo kopiraju oporbu i postave to kao prijedlog vladajućih. Ovako samo ostavljaju dojam da nešto skrivaju. To je situacija u kojoj se od vlade očekuje da nešto napravi, a oni odbijajući svaki prijedlog sebi stvaraju, ne win-win, već lose-lose situaciju.”

‘Ako Vlada ima saznanja da je netko kršio sankcije, onda trebaju vrijediti jednaka pravila kao i za sve osobe koje krše sankcije’, smatra Anka Mrak Taritaš. FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Peđa Grbin kaže kako ne želi brzati sa zaključcima da Vlada u slučaju preuzimanja Fortenove i mogućeg kršenja sankcija nekoga štiti, ali napominje da cijeli slučaj pokazuje da je osnivanje Nacionalnog odbora za praćenje provođenja sankcija itekako potrebno. Predsjednik SDP-a zaključio je i sljedeće:

“Očito je da rad Vlade i ovdje treba pažljivo nadzirati, kako se ne bi dopustile razne muljaže, od kojih će štetu imati čitavo društvo. Nadzor nad preuzimanjem Fortenove smo zbog Lex Agrokora prepustili nizozemskim tijelima, još nam samo fali da kao država budemo kažnjeni da kršimo sankcije Rusiji koje smo sami podržali.”

‘Ova situacija pokazuje koliko bi bilo korisno da se uvede jedna vrsta parlamentarnog nadzora jer u Hrvatskoj ne postoji jedno mjesto s kojeg se može raspravljati o sankcijama’, smatra Bojan Glavašević

Podsjetimo, Nacional je u prošlom broju otkrio da se Međuresorna stalna skupina Vlade za primjenu i praćenje provedbe sankcija Rusiji pri Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, priprema za primjenu sankcija protiv nekolicine hrvatskih, ali i stranih državljana skrivenih iza arapskog poduzetnika Saifa Alketbija, odabranog kao manekena uključenog u projekt pokušaja otkupa Sberbankova vlasničkog udjela u Fortenova grupi. To je Nacionalu otkrio izvor blizak Vladi s neposrednim saznanjima o funkcioniranju tog tijela, ali ni tjedan dana od tog otkrića još nije donesena odluka o donošenju sankcija protiv umiješanih osoba, što budi sumnju da Vlada nešto pokušava prikriti ili da se možda nekoga pokušava i zaštititi. Ako se odluka protiv umiješanih osoba ipak donese, to bi značilo blokiranje njihove imovine, opsežne provjere njihovih poslovnih veza i aktivnosti, moguće i porezne nadzore, a potom i provjeru postoji li zbog kršenja sankcija ili pomaganja u tom procesu u svemu i nečija kaznena odgovornost.

Na listi osoba koje su sudjelovale u kršenju sankcija ili pomaganju tim osobama u pokušaju kršenja sankcija, po svemu sudeći, mogao bi se naći poduzetnik Krešimir Filipović kao stvarni protagonist te grupacije, njemu blizak poslovni čovjek Miodrag Borojević, kao i poslovni čovjek Sergije Ivanović i u najmanju ruku Sergej Volk, jedan od službenih predstavnika Sberbanka angažiran oko funkcioniranja Fortenova grupe. Filipović i Borojević ključne su dvije figure u toj grupi. Tijesno su poslovno povezani, a vežu ih i kompleksne poslovne veze s Rusijom, ali i službeno prijavljena boravišta u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

‘Očito je da rad Vlade i ovdje treba pažljivo nadzirati, kako se ne bi dopustile razne muljaže, od kojih će štetu imati čitavo društvo’, izjavio je za Nacional predsjednik SDP-a Peđa Grbin

Hrvatske institucije raspolažu detaljnim saznanjima o tomu tko je i što svaki od njih radio i kako je sudjelovao u spornim aktivnostima. Za Sergija Ivanovića navodi se da je pomagao Borojeviću u Dubaiju te da je imao značajnu ulogu u pronalasku Alketbija. Hrvatske institucije povezane s Međuresornom skupinom za primjenu i praćenje provođenja sankcija Rusiji, zatvaraju krug dokumentiranih saznanja o tomu da je donedavno hrvatskoj javnosti potpuno nepoznati arapski poduzetnik Saif Alketbi poslužio tek kao vlasnički paravan za poduzetnika Krešimira Filipovića.

Njega je Filipovićeva grupa u Dubaiju pronašla doslovno tijekom jednog vikenda. I nije bio jedini kandidat za ulogu vlasničkog paravana za Filipovića. Tvrdnje da je Alketbi krajnji kupac Sberbankova vlasničkog udjela u Fortenova grupi pokazuju se tek kao prigodni igrokaz. Hrvatske institucije rekonstruirale su da postoji niz dodatnih ugovora koji reguliraju međusobne odnose Filipovića i Alketbija te da je sve to usmjeravao Miodrag Borojević, uz asistenciju više zaposlenika Sberbanka koji su sve aranžirali u Dubaiju.

Franko Vidović smatra da je Vlada od trenutka kada je proglašena strateška važnost tadašnjeg Agrokora trebala kontrolirati situaciju. FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.