VINKOVCI Završna konferencija prekograničnog projekta Hrvatska – Srbija “ForestFlow”

Autor:

Ivo Cagalj/PIXSELL

Cilj projekta “ForestFlow”, koji je sufinanciran iz IPA projekta prekogranične suradnje Hrvatska – Srbija, jest obnova područja poplavljenih 2014. godine i razvijanje učinkovitijih sustava zaštite od poplava u prekograničnom području Vukovarsko-srijemske županije i Srijemskog okruga u Vojvodini, istaknuto je u utorak na završnoj konferenciji tog projekta.

Projekt je vrijedan 1,4 milijuna eura i 85 posto je sufinanciran iz IPA projekta prekogranične suradnje Hrvatska – Srbija za programsko razdoblje od 2007. do 2013. godine. Počeo je sredinom kolovoza 2016. i traje dvije godine, do sredine kolovoza ove godine, do kada će se obaviti sve projektom predviđene aktivnosti, istaknuto je na završnoj konferenciji tog projekta u Vinkovcima.

Voditelj Uprave šuma u Vinkovcima Damir Dakanić iznimno je zadovoljan provedbom projekta kojim se, kako je istaknuo, pokazuje i kako se najbolje pripremiti da ne se ne dogode poplave kao 2014. godine.

Po riječima direktorice Vojvodina šuma Marte Takač, riječ je o važnom projektu čijom su provedbom Vojvodinašume dobile mnogo, a najveću korist ostvarile su uspostavom suradnje s partnerima iz Hrvatske. “Jako puno smo dobili i izgradnjom i rekonstrukcijom kanala te obnovom jelenske divljači. U našem dijelu smo vratili 34 jedinke jelenske divljači i imamo saznanja da su i danas svi na broju”, rekla je Takač.

Direktor Voda Vojvodine Slavko Vrndžić istaknuo je kako u nevoljama ne postoje državne granice. “Mislim da su se pravi ljudi ovdje okupili odlučni da putem uspostavljenog algoritma djelovanja ovaj model primijene i na neka druga područja”, rekao je Vrndžić.

Voditelj Službe zaštite od štetnog djelovanja voda Hrvatskih voda Mišo Čičak također je ocijenio da je suradnja svih partnera u projektu bila odlična.

Po iznesenim podatcima, 2014. godine poplava je prouzročila štete u poljoprivredi od 30 milijuna eura u Hrvatskoj i 64,8 milijuna eura u Srbiji. Poplavljeni su bili mnogi poljoprivredni objekti te 8500 hektara usjeva u Hrvatskoj i 90.000 hektara u Srbiji.

U to vrijeme, kako je upozoreno, nije bilo ni protokola komunikacije među organizacijama mjerodavnim za zaštitu od poplava u dvjema državama.

U sklopu projekta “ForestFlow” obnovljeni su oštećeni objekti, uređeni su pristupni putovi, instalirane automatske stanice za mjerenje razine vode na Bosutu i uređeni odvodni kanali, a vraćena je i jelenska divljač u područje stradalo u poplavi u Vojvodini i Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Partneri na projektu bili su Hrvatske šume, Hrvatske vode i Institut za razvoj i međunarodne odnose (IRMO) iz Hrvatske, tvrtke Vojvodinašume i Vode Vojvodine i Institut za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu (ILFE)) iz Vojvodine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.