VIDEO: Boris Drilo: “5G mreža nije puno drugačija od onoga što već imamo, neionizirajuće zračenje nije štetno”

Autor:

Zagreb, 14.07.2020 - Hrvaski telekom (HT) održao je konferenciju za medije na kojoj je potvrdio status najrže mreže i mreže s najboljom pokrivenošcu signalom u Hrvatskoj. Na slici clan Uprave i glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije Boris Drilo.
foto HINA/ Damir SENCAR/ ds

foto HINA/ Damir SENČAR/ ds

S obzirom na koronakrizu telekomunikacijske mreže moraju omogućiti veće kapacitete jer korisnici to očekuju, očekuju i kvalitetan sadržaj i veću brzinu pristupa internetu, poručuju iz HT-a. Uvođenjem najsuvremenije opreme krajem 2019. završena je potpuna modernizacija mobilne mreže te kompanije koja je spremna za 5G tehnologiju te su stvoreni preduvjeti za uvođenje 5G tehnologije na području cijele Hrvatske. 5G tehnologija omogućit će veliku brzinu svakom korisniku, izrazito brzi odziv mreže od svega nekoliko milisekundi te veliki kapacitet u smislu broja i istovremeno povezanih uređaja. 

Prvu 5G testnu baznu postaju u Hrvatskoj HT implementirao je još u ožujku 2019. a do danas je implementirao 20 pilot baznih postaja, u Samoboru, Osijeku, na Krku i 17 njih u Novom Zagrebu.

Što je to 5G tehnologija, što ona donosi i zbog čega je važna, je li opasna i štetna, i trebala li je se bojati , za Nacional.hr govori inženjer tehnike, član uprave i glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije HT-a Boris Drilo.

Ovdje nije riječ o potpuno novoj mreži nego o jednom novom načinu komuniciranja mobilnih telefona s mobilnom mrežom i mobilnim uređajima

5G fundamentalno donosi tri stvari – veće kapacitete mreže, brži Internet i veći broj uređaja koje možete povezati što je izrazito bitno danas kada govorimo o pametnim industrijama i pametnom društvu. Isto tako 5G omogućava jako brze odazive mreže, pričamo o milisekundama, a ne sekundama.

Uvijek je važna informiranost, u ovom se slučaju podcijenila razina informiranosti u društvu i zato toliki strah i otpor prema 5G mreži

Imamo 2G, 3G, 4G mreže, 5G mreža nije ništa puno drugačija od onoga što se do sada događalo po pitanju evolucije tehnologije. Ono što je novo je kombinacija različitih tehnoloških spoznaja koje su primijenjene na jedan potpuno novi način, i koje sada omogućavaju puno veću brzinu prijenosa. To je jedan niz tehnoloških i znanstvenih spoznaja koje su po prvi puta kroz jednu inovaciju koja se zove 5G primijenjene u mobilnim mrežama.

Neionizirajuće zračenje nije štetno 

U tom neionizirajućem zračenju ili neionizirajućoj radijaciji operiraju mobilne mreže, a tu je i sunčeva svjetlost. Zračenja koja su štetna su zračenja sa izrazito visokim frekvencijama kao što su kozmičke zrake, rendgenske zrake, gama zrake ili zaista jako niske frekvencije poput ultraljubičastih. Neionizirajuće zračenje je sigurno, nije dokazano da je štetno, ono ne mijenja tkivo, ne djeluje na strukturu ćelije, na molekule, na DNA, ne mijenja strukturu organizma i njegovo funkcioniranje.

Što je Drilo za Nacional.hr rekao o 5G tehnologiji i digitalizaciji u Hrvatskoj možete poslušati u našem videu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.