Velika razmjena vojnih zarobljenika u Jemenu “tijekom svetog mjeseca ramazana, pruža tračak nade usred velike patnje”

Autor:

epa10572345 ICRC members stand near a plane carrying freed prisoners loyal to Houthis upon their arrival at Sanaa Airport, on the first day of a prisoner swap, in Sana'a, Yemen, 14 April 2023. According to the International Committee of the Red Cross (ICRC), Yemen's warring parties began on 14 April a three-day exchange of 887 prisoners. The Houthis have agreed to release 181 detainees, including Saudis and Sudanese soldiers who fought alongside Yemeni government forces, in exchange for 706 prisoners held by the Yemeni government, under the UN and ICRC-brokered prisoner swap deal reached last March in Switzerland.  EPA/YAHYA ARHAB

EPA/YAHYA ARHAB

U tijeku je velika razmjena zarobljenika između zaraćenih strana u Jemenu, koja se smatra dijelom pojačanih napora da se okonča tamošnji razorni osmogodišnji sukob. Dužnosnici Crvenog križa rekli su da je 318 zatvorenika prebačeno na četiri leta između glavnog grada Sane, glavnog grada koji drže pobunjenici, i Adena koji drži vlada. U sljedeća tri dana očekuje se razmjena oko 900 zarobljenika. U ratu između pobunjenika i provladinih saudijskih snaga poginuli su deseci tisuća Jemenaca. Građanski rat  je stvorio ono što je UN nazvao jednom od najgorih svjetskih humanitarnih kriza, s nekih 80% stanovništva koje je prisiljeno oslanjati se na pomoć u hrani kako bi preživjelo.

Razmjena, najveća od kraja 2020., smatra se mjerom jačanja povjerenja, nakon razgovora ranije ovog tjedna u Sani između saudijskog izaslanstva i Huti pobunjenika s ciljem postizanja novog i potencijalno trajnog prekida vatre, javlja BBC.

Pregovore je omogućio Oman, koji graniči i sa Saudijskom Arabijom i Jemenom i godinama je igrao ključnu ulogu u pokušajima posredovanja u prekidu borbi.

Otkako su Saudijska Arabija i Hutiji nastavili izravne pregovore prošle godine, povećan je zamah prema okončanju rata. Nade su potaknute kada su se Saudijska Arabija i njen moćni rival Iran – glavni podupiratelj Hutija – prošlog mjeseca složili obnoviti odnose nakon gorkog sedmogodišnjeg raskola.

Unatoč neuspjehu obnavljanja šestomjesečnog prekida vatre uz posredovanje UN-a u listopadu, došlo je do naglog pada u borbama, popraćenog nekim koracima za ublažavanje napetosti. Oni uključuju ublažavanje ograničenja na uvoz i razmjenu zarobljenika, dogovoreno u pregovorima u Švicarskoj prošlog mjeseca.

Vjeruje se da obje strane drže tisuće zarobljenika. “Ovim činom dobre volje, stotine obitelji razdvojenih sukobima ponovno se spajaju tijekom svetog mjeseca ramazana, pružajući tračak nade usred velike patnje”, rekao je Fabrizio Carboni, regionalni direktor Međunarodnog odbora Crvenog križa (ICRC ).

Jemen je razoren sukobom koji je eskalirao 2015., kada su Huti preuzeli kontrolu nad velikim dijelovima zapada zemlje.

Predsjednik Abdrabbuh Mansour Hadi pobjegao je u inozemstvo, a savez arapskih država predvođen Saudijskom Arabijom intervenirao je kako bi obnovio njegovu vlast. Međutim, uslijedile su godine vojnog sukoba. U borbama je navodno poginulo više od 150.000 ljudi, a više od 23 milijuna ljudi – tri četvrtine stanovništva – treba neki oblik pomoći.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.