Velika akcija Europola: Lažni lijekovi vrijedni 64 milijuna eura skinuti s europskog tržišta

Autor:

Screenshot/Youtube

Iz Europola su izvijestili o velikoj akciji protiv trgovanja krivotvorenim lijekovima i nezakonitim dopinškim tvarima. Provedena je na tri kontinenta u 30 zemalja, među kojima je i Hrvatska. Uhićeno je 296 osoba i podneseno 1300 kaznenih prijava.

Zaplijenjene su stotine tisuća ilegalnih paketa farmaceutskih proizvoda, sirovina, ampula, tableta – vrijednih 64 milijuna eura.
Europol je u razdoblju od travnja do listopada 2023. godine koordinirao četvrto izdanje operacije SHIELD. Policijska, pravosudna, carinska, zdravstvena i tijela za suzbijanje narkotika iz 30 zemalja sa tri kontinenta udružila su snage u toj globalnoj borbi protiv trgovanja krivotvorenim lijekovima i nezakonitim dopinškim tvarima.

Operaciju su također podržali Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF), Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO), Frontex, Svjetska antidopinška agencija (WADA) i nacionalne agencije za lijekove.

Nezakonita trgovina farmaceutskim proizvodima sve je veći problem u Europskoj uniji i šire. Istraživanja u okviru operacije SHIELD IV ukazala su na obrazac nezakonite trgovine velikih razmjera koja je vrlo unosna za organizirani kriminal a čime se opet potiče sve više kriminalnih skupina da se uključe u trgovinu. Navedeno područje kriminala uzrokuje znatne troškove sustavima zdravstvene i socijalne skrbi država članica EU-a kao i alarmantne učinke na javno zdravlje, navodi HRT.

Ilegalni prodavači i dalje oglašavaju dopinške tvari na društvenim mrežama, pri čemu su im mete većinom neprofesionalni sportaši i članovi ograničenih ili privatnih sportskih skupina. Uz proizvode za poboljšanje rezultata, lijekovi za erektilnu disfunkciju nude se putem sumnjivih kanala na internetu te su i dalje među krivotvorenim proizvodima koje tijela za provedbu zakona najviše zapljenjuju.

Neregulirana uporaba lijekova i dopinških tvari, osobito krivotvorenih proizvoda, može uzrokovati ozbiljna i nepovratna tjelesna oštećenja.

Grčke i talijanske vlasti razbile mrežu krijumčara

Grčke su vlasti razbile kriminalnu mrežu koja je od 2019. godine trgovala nedopuštenim farmaceutskim proizvodima i medicinskim uređajima. Među proizvodima se nalazio lažni botoks i pripravci vitaminske kiseline koji se koriste u plastičnoj kirurgiji. Baza korisnika navedenih krivotvorina bila je u različitim regijama te zemlje. Zaplijenjeni proizvodi uvezeni su putem dostavljača ili ih je prevezao pojedini član skupine iz Turske odnosno Poljske.

Talijanske vlasti pretražile su logističku bazu kriminalne skupine koja je djelovala iz San Marina. Istražitelji su otkrili tajni ruralni laboratorij za proizvodnju, označavanje i pakiranje dopinških proizvoda. Policija je zaplijenila velike količine dopinških tvari u obliku bočica, tableta, kapsula, boca i pakiranja namijenjenih prodaji u Italiji te oko 180 000 EUR u gotovini. Osumnjičeni je navodno uvozio čisti Nandrolon, anabolički steroid koji je u Italiji klasificiran kao opojna droga. Rute kojima je krijumčaren protezale su se diljem Europe pa čak i do Kine.

Zloupotreba lijekova

Konzumacija lijekova van medicinskog nadzora i dalje je sveprisutni društveni problem. Razlozi zbog kojih se koriste kreću se od psihotropnih i rekreativnih svrha do postizanja boljih rezultata. Neki korisnici ignoriraju liječničke recepte i ubrizgavaju lijekove koji nisu namijenjeni u tu svrhu (kao što su tablete, flasteri ili kapi za oči) ili preprodaju lijekove propisane za liječenje.

Prekomjerna konzumacija lijekova potiče potražnju koja se ne može zadovoljiti legalnim sredstvima što dovodi do skretanja s reguliranog opskrbnog lanca. Krivotvoreni lijekovi distribuiraju se među onima koji su preusmjereni iz zakonitog lanca. Vlasti su se susrele s krivotvorenim lijekovima koji su kroz paralelno tržište ponovno ušli u zakoniti lanac opskrbe. Jedan od sve većih trendova je trgovina sedativima i uporaba krivotvorenih ili ilegalnih lijekova za dijabetes.

Lijekovi se često krivotvore u tajnim laboratorijima u kojima se ne provode nikakvi propisi ili sigurnosne mjere. Krivotvoreni proizvodi nastali u takvim okolnostima ne proizvode željeni učinak; u najboljem slučaju bolesnik se ne liječi, no takvi proizvodi mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme ili čak biti potencijalno smrtonosni.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.