WALES – HRVATSKA 1:1, Hrvatska lovi EURO u zadnjem kolu protiv Slovačke

13.10.2019., stadion Cardiff City, Cardiff, Wales - Kvalifikacije za Europsko prvenstvo, skupina E, 7. kolo, Wales - Hrvatska. Tin Jedvaj, Ben Davies Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Hrvatska nogometna reprezentacija odigrala je 1-1 u Cardiffu protiv Walesa pa će plasman na Europsko prvenstvo 2020. godine morati potvrditi 16. studenog u Rijeci protiv Slovačke.

Hrvatska je imala priliku pobjedom u Cardiffu osigurati plasman na europsko prvenstvo i prije zadnjeg kola, međutim nije uspjela premda je povela u devetoj minuti golom Nikole Vlašića. Izjednačio je Gareth Bale golom u sudačkoj nadoknadi prvog dijela.

Hrvatsku do kraja kvalifikacija još očekuje utakmica protiv Slovačke u Rijeci 16. studenog, a “Vatreni” će ogled na Rujevici dočekati na prvom mjestu ljestvice sa 14 bodova, dva više od Mađarske, a četiri od Slovačke koja ima i utakmicu manje. Wales je ostao na četvrtom mjestu s osam bodova i također utakmicom manje.

“Vatrenima” će protiv Slovaka biti dovoljan i bod kako bi izvadili vizu za europsko prvenstvo. Nažalost, Hrvatska će protiv Slovaka igrati bez dva ključna obrambena igrača jer su Dejan Lovren i Domagoj Vida večeras dobili žute kartone. Brine i ozljeda Luke Modrića koji je u 88. minuti šepajući izašao s terena.

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić je napravio tri promjene u početnoj postavi u odnosu na utakmicu protiv Mađarske. Umjesto ‘kartoniranog’ Marcela Brozovića u momčad je ušao Mateo Kovačić, Nikola Vlašić je ušao u umjesto Ivana Rakitića, a Josip Brekalo umjesto Ante Rebića.

Vlašić i Brekalo su Daliću uzvratili na najljepši mogući način. Sjajnom akcijom za pogodak već u 10. minuti. Brekalo je prošao trojicu na lijevoj strani, dao loptu prema Petkoviću koji je produžio za Vlašića, a veznjak “Vatrenih” je sjajno opalio s ruba kaznenog prostora i pogodio za vodstvo. Bio je to početak iz snova.

Nastavak prvog dijela donio je uspavanku. Hrvatska je sve do sudačke nadoknade mirno kontrolirala igru i domaćin je bio potpuno bezopasan. Najviše uzbuđenja na tribinama izazvao je jedan od domaćih navijača koji je u 30. minuti utrčao na teren, ali su njegovu ‘akciju’ brzo zaustavili zaštitari koji su ga odveli s travnjaka.

Nažalost, u posljednjim trenucima prvog dijela Wales je ipak izjednačio. Nizozemski sudac Bjorn Kuipers jednu sumnjivu situaciju pred našim kaznenim prostorom nije okarakterizirao kao prekršaj nad Kovačićem, a u nastavku akcije Davies je poslao odličnu loptu prema Baleu koji je sa sedam-osam metara iskosa zabio za 1-1.

Prilikom Daviesevog starta ozlijedio se Kovačić, pa je u nastavku susreta zaigrao Ivan Rakitić. Nažalost, zbog prigovora je ‘požutio’ Lovren kojeg neće biti u zadnjem kolu protiv Slovačke, a kako je nešto ranije žuti karton dobio i Vida, Hrvatska će protiv Slovačke biti bez oba stopera.

U drugom dijelu bilo je više nervoze nego prave igre. Hrvatska je prvi put ozbiljnije zaprijetila u 65. minuti kada je Perišić uputio povratnu loptu u kazneni prostor, ali tamo nije bilo nikoga od naših igrača. Pet minuta kasnije s ruba kaznenog prostora okušao se Tin Jedvaj, ali je pucao preko gola.

Domaćin je najbolju priliku imao u 86. minuti, no srećom Roberts se spetljao pred našim golom. Nažalost, u toj akciji se ozlijedio Luka Modrić koji je šepajući napustio teren.

U drugom susretu iz naše skupine Mađarska je u Budimpešti teškom mukom pobijedila Azerbajdžan sa 1-0 i tako ostala u igri za plasman na EURO.

Pobjednički pogodak postigao je u 10. minuti bio je Mihaly Korhut, preciznim udarcem s 25 metara koji nije uspio zaustaviti gostujući vratar Balajev. Reprezentacija Azerbajdžana je u sučevom dodatku postigla izjednačujući pogodak, ali ga je nizozemski sudac Higler poništio zbog navodnog igranja rukom strijelca Mustafazade. Međutim, usporena snimka je jasno pokazala da je azerbajdžanski stoper loptu u mrežu poslao trbuhom te da je momčad pod vodstvom Nikole Jurčevića oštećena.

U skupini E vodeća je Hrvatska sa 14 bodova, Mađarska je na drugom mjestu sa 12 bodova, Slovačka ima 10 bodova iz šest utakmica, a Wales je četvrti s osam bodova iz šest  nastupa. Na začelju je Azerbajdžan s jednim bodom osvojenim protiv Hrvatske.

SASTAVI:

WALES: Hennessey, Roberts, Rodon, Lockyer, Davies, Allen, Ampadu, Bale, J. Williams, James, Moore

HRVATSKA: Livaković, Jedvaj, Lovren, Vida, Barišić, Modrić, Kovačić, Perišić, Vlašić, Brekalo, Petković

TIJEK UTAKMICE:

90′ Kraj utakmice

89′ Luka Modrić se ozlijedio i zaradio žuti karton

85′ Ivanu Rakitiću žuti karton

72′ Jedvaj s ruba šesnaesterca, ali bez uspjeha

65′ Rebić je dodaje loptu Perišiću koji ju je uputio u sredinu šesnaesterca, ali tamo nema nikog od naših igrača

57′
Kieffer Moore prvi Velšanin sa žutim kartonom

46′ Petković se sudario s Ampaduom, Kuipers hrvatskom napadaču pokazaju žuti karton

46′
Počelo je drugo poluvrijeme, Ivan Rakitić mijenja Matea Kovačića koji ne može nastaviti utakmicu

45′
Kraj prvog poluvremena

45′ Wales izjednačuje pogotkom Gareth Balea

30′ Domaći navijač je utrčao na teren, a zaštitari ga odvode s travnjaka

26′ Lovren prekršanjem zaustavlja kontranapad Velšana

19′ Walesu je dosuđen slobodan udarac nakon prekršaja Modrića na Mooreu, Bale puca, ali pogađa Petkovića u živom zidu

15′
Vida je zaradio žuti karton zbog žestokog starta na Daniela Jamesa na sredini terena

9′ Nikola Vlašić započeo je akciju i dodao loptu Brekalu koji s centra utrčava u šesnaesterac dodaje loptu Petkoviću koji ju odlaže za Vlašića, Nikola natrčava i puca u desnu vratnicu, a lopta se odbija u mrežu

1′ Počela je utakmica!