UŽIVO: Šok u Zagrebu! Preokret AEK-a, u 90. minuti zabio Galanopoulos

15.08.2023., stadion Maksimir, Zagreb - Prva utakmica 3. pretkola UEFA Lige prvaka, GNK Dinamo - AEK.

Marko Lukunic/PIXSELL

Nogometaši Dinama u utorak od 20 sati igraju prvu utakmicu trećeg pretkola Lige prvaka protiv grčkog AEK-a. Nogomet je posljednjih dana ostao u drugom planu, nakon prošlotjednih navijačkih nereda u Ateni u kojima je život izgubio 29-godišnji navijač grčkog sastava.

U međuvremenu, AEK odbija svaki prijateljski i protokolarni kontakt s Dinamom. Otkazao je aktivnosti koje su inače uobičajene, kao što su zajednička večera ili ručak vodstva klubova.

Predsjednik HNS-a Marijan Kustić u ponedjeljak je u pismu grčkim kolegama zatražio da pokušaju utjecati na AEK kako bi se prestao neprimjereno ponašati prema Dinamu. AEK je žestoko odgovorio predsjedniku HNS-a poručivši, između ostalog, da su njegovi prigovori ‘apsurdni i potpuno neosnovani’.

AEK će protiv Dinama nositi crne trake u znak počasti preminulom navijaču, a uz to su od UEFA-e zatražili i minutu šutnje uoči utakmice. Grčki mediji navode da, iako su iz UEFA-e smatrali da bi minuta šutnje mogla biti popraćena zvižducima s tribine i pogrdnim povicima, no na kraju je ipak donesena odluka da će se minuta šutnje održati.

Početne postave:

DINAMO: Livaković – Moharrami, Ristovski, Šutalo, Mihajličenko – Ljubičić, Mišić – Špikić, Bulat, Ivanušec – Petković

AEK: Stanković – Sidibe, Vida, Moukoudi, Hajsafi – Elliason, Szymanski, Jonsson, Pineda – Zuber – Levi García

Tijek susreta:

90’+6 Sudac je odsvirao kraj utakmice, AEK je došao do pobjede nakon preokreta

90’+5 Nova opasna prilika Vide, Livaković ponovno izlazi kao pobjednik

90’+4 Nakon još jednog kornera opasan udarac Vide glavom dobro ‘skida’ Livaković

90′ Igrat će se pet minuta sudačke nadoknade

90′ Preokret AEK-a! Izigrali su Grci uigranom kombinacijom nogometaše Dinama, pogodak je postigao Galanopoulos

85′ Velika prilika za AEK! Odigrali su akciju iz slobodnog udarca, Garcia se izvukao na šut, no uspio je to obraniti Livaković.

83′ Tri promjene kod AEK-a. Pizarro, Araujo i Mantalos ulaze umjesto Zubera, Pinede i Szymanskog. Kod Dinama Kaneko mijenja Mišića.

72′ Pineda postiže pogodak za AEK, ali označeno je zaleđe.

71′ Dvije promjene kod Dinama. Baturina ulazi umjesto Ivanušeca, a Sučić umjesto Bulata.

66′ Ušao je Galanopoulos umjesto Jønssona

63′ Greda spašava AEK! Opet Moharrami prolazi po desnoj strani, ovaj puta se odlučio za ubačaj, a Emreli je glavom pogodio gredu, nakon čega je lopta otišla u gol-aut.

63′ Ljubičić se našao u čistoj prilici i pucao u blok, ali na kraju je označeno zaleđe pa gol ne bi vrijedio i da ga je zabio.

62′ Odličan napad Dinama. Ivanušec je povukao i dodao Moharramiju, koji je odigrao povratnu loptu za Bulata. Njegov udarac s 20-ak metara Stanković je prebacio preko grede.

59′ Evo šokantnog izjednačenja! Nakon izgubljene lopte Dinamovih igrača najbolje se snašao Zuber koji pogađa za izjednačenje

57′ Žuti karton sada za Hajsafija

55′ Prilikom izvođenja slobodnog udarca za AEK lopta je Ivanušeca pogodila u ruku, zbog čega je dobio žuti karton, ali nije bilo unutar 16 metara. U ponovljenom slobodnom udarcu lopta je opet pogodila živi zid, ovaj put Ristovskog koji glavom izbacuje u korner

49′ Na Maksimiru je danas 13 331 gledatelj.

47′ Slobodan udarac za AEK, ubačaj je išao na drugu vratnicu, ali Livaković sigurno hvata

46′ Na poluvremenu Bišćan je u svlačionici ostavio Špikića, mijenja ga Emreli

46′ Počelo je drugo poluvrijeme na Maksimiru.

45’+2 Završeno je prvo poluvrijeme na Maksimiru, Dinamo zasluženo vodi fantastičnim pogotkom Bulata iz slobodnog udarca

45’+2 Sjajno je sada Ukrajinac Mihajličenko izbio u šesnaesterac gostiju, prevario je dva braniča grčke momčadi, no njegov udarac završava u naručju Stanovića

45′ Igrat će se dvije minute sudačke nadoknade prvog poluvremena

42′ Petković je pretrpio još jedan prekršaj, tribine su glasne, pružaju podršku svojim nogometašima. Ivanušec je na kratko izašao iz igre zbog krvarenja iz nosa. Slobodnjak je izveo Šutalo, no iz toga se nije izrodila opasnost po gol AEK-a

38′ Novi prekršaj nad Petkovićem, izvodi to Bulat – i pogađa za vodstvo!!! Fantastičan pogodak 21-godišnjeg Marka Bulata!

36′ Crveni karton sada je zbog prigovora sucu dobio jedan od pomoćnika trenera AEK-a Almeide. U razgovoru sa sucem sada je i trener gostiju, no čini se da će on proći bez sankcija. Prosvjedovali su jer sudac nije svirao prekršaj nad Garcijom, a odmah nakon toga su označili prekršaj nad Dinamovim igračem

32′ Špikić je sada dobro pucao iskosa, od AEK-ovog nogometaša otišlo je to u korner. Vida je otklonio opasnost

30′ Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je da je prije početka utakmice sa stadiona privedeno 10 osoba zbog alkohola, droge i pirotehnike

25′ Novi korner za Dinamo izborio je Petković. Bulat je ubacio, lopta dolazi do Ristovskog koji je opalio. No, njegov snažan udarac u glavu pogađa suigrača, Mihajličenka. Ukrajinac se brzo pridigao

21′ Korner za Dinamo nakon Stankovićeve obrane Petkovićeva udarca. Lopta je išla na drugu vratnicu, otklonili su opasnost gosti

16′ Livaković sada fantastično brani! Dinamo je izgubio loptu, a nakon dobre akcije Garcia, koji je ostao sam na lijevoj strani, puca. Livaković odlično brani!

15′ Ljubičić je sjajno prošao, gotovo do aut linije, Stanković odbija, ali na tu loptu ne stiže nitko od Dinamovih napadača

9′ Špikić je poslao loptu pred gol, a Ljubičić kroz noge propustio za Bulata. Obrana AEK-a čisti

5′ Dominacija Dinama na početku utakmice

1′ Odmah velika prilika za Dinamo! Bulat je nakon 20-ak sekundi uputio udarac s 20-ak metara, ali odlazi to pored vratnice

1′ Utakmica je počela

0′ Održana je minuta šutnje za poginulog navijača AEK-a. S tribina su se isprekidano mogli čuti povici: ‘Ajmo, Dinamo’

OZNAKE: aek, Dinamo, Liga prvaka