Prekinuta utakmica zbog baklji koje su bačene prema VIP loži, Hajduk s 3:1 osvojio Hrvatski kup

14.05.2022., stadion Poljud, Split - Utakmica 35. kola Hrvatski Telekom Prve lige izmedju Hajduka i Istre 1961.  Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL

Ivo Cagalj/PIXSELL

Hajduk  i Rijeka od 19 sati na Poljudu igraju finale SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa. I jednima i drugima to je posljednja šansa za neki trofej ove sezone, a osim osvajanja naslova, nagrada je preskakanje jedne stepenice u europskim kvalifikacijama. Službeno je domaćin Rijeka koja je ipak odabrala rezervne dresove koji su im bili toliko puta sretni na stadionu rivala.

Pobjednik će u kvalifikacijama Konferencijske lige startati od 3. pretkola, a poraženi od drugog. Ako ne bude pobjednika nakon 90 minuta, igrat će se dva produžetka od po 15 minuta, a potom će se eventualno pucati i penali.

I Hajduk i Rijeka imaju po šest osvojenih kupova. Hajduk je svoj posljednji osvojio 2013. godine, a Rijeka je u ovom natjecanju najbolja bila prije dvije godine.

Rijeka u današnjem ogledu ne može računati na ozlijeđene Vučkića,  Merkulova i Libera dok je Hajduk iz istih razloga bez Eduoka i Nikole Kalinića.

Glavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba kojem će asistirati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Kruno Šarić (Županja) i Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) dok će za VAR biti zaduženi Ante Čuljak i Igor Krmar iz Zagreba. Delegat sraza je Zlatko Stanković (Zagreb), kontrolor suđenja Ante Vučemilović (Višnjevac), a za sigurnost ispred HNS-a će brinuti Jurica Jurjević.

Tijek utakmice:

90′ Kraj utakmice. Hajduk je pobijedio Rijeku 3:1 i osvojio Hrvatski kup.

89’Prekid utakmice! Baklje lete prema VIP loži.
86′ Čerin izlazi, Stanić ulazi.
78‘ I još jednom se Melnjak našao u čistoj prilici. Livaja je vidio kako utrčava iza leđa obrane Rijeke, no ovaj puta je glavom šutirao pored gola.
63′ Velika prilika za Hajduk! Zamalo hat-trick Melnjaka. Natrčao je na jednu odbijenu loptu, ali Labrović je obranio njegov udarac s metra udaljenosti.
62′ Promjene kod Hajduka. Mlakar i Grgić izlaze, Čolina i Vuković ulaze.

56′  Hajduk je poveo 3:1, Melnjak je strijelac. Rijeke su se poigravali ispred šesnaesterca, na kraju je Selahi pogriješio, praktički je izbacio Melnjaka u mrtvu šansu, a ovaj to nije propustio kazniti.

53′ Hajduk napada, pokušava postići treći pogodak i riješiti utakmicu.

48′ Korner za Hajduk. Rijeka je očistila i otišla u kontru, no braniči Hajduka su oprezni.

Početak drugog poluvremena

47′ Kraj prvog dijela

45′ Žuti karton za Grgića zbog prekršaja na Drmiću.

43′ Elez prijeti Labroviću nakon ubacivanja iz slobodnog udarca. Dosta je nespretna obrana Rijeke kod prekida. <dvije minute produžetaka.

41′ Rijeka nastavlja s igračem manje. Hrvoje Smolčić s leđa povlači Livaju i zaradio je drugi žuti karton! Rijeka će veći dio utakmice provesti s igračem manje!

35′ Hajduk je poveo 2:1! Melnjak je strijelac. Bio je slobodan udarac za Hajduk, Sahiti je ubacio u šesnaesterac, Livaja je prihvatio loptu, iskosa s desne strane vratio je povratnu, Melnjak je natrčao i pogodio mrežu.

30′ Sahiti lijepo provukao za Mikanovića, čiji ubačaj u sredinu netko izbija. Pritisak Hajduka u ovom razdoblju. Melnjak je pucao, od bloka u korner.

27′ Prvi kartoni na utakmici. Zaiskrilo je na terenu, Jović je podijelio dva žuta kartona. Fossati ga je dobio zbog prekršaja na Ampemu, a Smolčić zbog prigovora.

24 Hajduk izjednačio iz prekida. Strijelac je Ferro. Sahiti je ubacio iz kornera, a Portugalac sjajno pogodio glavom mrežu s 9-10 metara.

21′ Dobra prilika za Hajduk. Krovinović je vrlo dobro šutirao iz poluvoleja nakon što je ubacio Melnjak, ali otišlo je to malo pored gola.

18′ Korner za Hajduk. Bijeli su sada pritisnuli u nakani da izjednače.

16′ Nakon VAR provjere potencijalnog Drmićevog zaleđa sudac Jović pokazuje na centar, gol vrijedi!

13′ Rijeka je povela. 1:0 Strijelac je Drmić. Rijeka je otela loptu Hajduku i odigrala brzu kontru. Izigrali su u sredini, Obregon je odigrao odličan pas za Drmića, koji je izašao ispred Kalinića i sigurno pogodio mrežu.

9′  Prvi prekid za Hajduk. Slobodan udarac iskosa s desne strane. Livaja je centrirao, Melnjak je pucao preko vrata.

8‘  Rijeka izašla u visoki presing. Hajdukovi braniči uspjeli su iznijeti loptu.

5′ Kako se i moglo očekivati, oprezan i čvrst početak. Hajduk ima loptu, a Rijeka se povukla i čeka kontru.
3′ Hajduk bolji na otvaranju utakmice. Prvi udarac imao je Melnjak, no taj pokušaj iz daljine nije bio opasan.  Livaja je iz voleja pokušao iznenaditi Labrovića, nije dobro zahvatio loptu.
Visoki pritisak Hajduka od prve minute! Livaja je tukao, ali pokušaj je završio blokiran.

1′ Utamica je počela.