Unatoč izvanrednom doprinosu žena medicinskom sektoru, broj liječnica na rukovodećim pozicijama ostaje iznenađujuće nizak

Autor:

Foto: Unsplash

Svjetla operacijske dvorane i toplo svjetlo ordinacija često skrivaju nevidljive prepreke koje liječnice svakodnevno savladavaju. Unatoč izvanrednom doprinosu žena medicinskom sektoru, broj liječnica na rukovodećim pozicijama ostaje iznenađujuće nizak. Postavlja se pitanje: zašto je ženska perspektiva u medicini još uvijek podzastupljena u ključnim odlučivačkim tijelima?

Ove zdravstvene, ali i znanstvene stručnjakinje suočavaju se s mnogim izazovima na putu prema rukovodećim pozicijama, dok istovremeno pružaju iznimnu skrb svojim pacijentima. Brojne su studije pokazale da je ženski doprinos medicinskom polju izuzetan, no statistike pokazuju neusklađenost u zastupljenosti na visokim razinama upravljanja. Je li riječ o predrasudama, sustavnom nejednakom pristupu ili nečem trećem?

Danas u Hrvatskoj, prema Demografskom atlasu Hrvatske liječničke komore, imamo 67 posto liječnica i 37 posto liječnika. To znači da je od 15.294 liječnika u zdravstvenom sustavu u Republici Hrvatskoj 9635 liječnica, dok je u javnom zdravstvu od 14.904 liječnika 64 posto žena. Također, od 8848 specijalista u javnom zdravstvu čak su 61 posto čine žene. Iz ovih brojeva dalo bi se zaključiti da je medicina postala žensko zanimanje. No, iako su liječnice u zdravstvu prisutne u značajno većem broju od kolega liječnika, ne može se reći da „dominiraju“ u ovoj profesiji. Naime, na vodećim položajima, na mjestima ravnatelja bolnica i zdravstvenih ustanova te na mjestima predstojnika klinika, još uvijek je znatno više muškaraca nego žena, a slično je i na akademskim položajima.

Među liječnicima, saznajemo, najveći je nesrazmjer u kirurškim specijalizacijama, koje mnoge liječnice opisuju kao „muški klub“.

Prisjetimo se samo 2017. kada je Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) prijavila Opću bolnicu Sisak pravobraniteljici za ravnopravnost spolova, jer budućim specijalizantima nude na potpis “krajnje sramotan i poražavajući ugovor”. U ugovoru o radu sporan je članak koji kaže da “u slučaju spriječenosti specijalizanta da po završetku specijalizacije obavlja radne obveze, i ako ta spriječenost traje duže od 30 dana godišnje (porodiljni, rodiljni dopust, bolovanje ili druge okolnosti), obveza ostanka na radu produžuje se razmjerno vremenu koliko je trajala spriječenost…”. Dr. Ada Barić Grgurević, predsjednica HUBOL-a, tada je navela kako se time krše ustavna prava, Zakon o suzbijanju diskriminacije te Povelja EU.

“Prema ovom ugovoru, liječnica ne smije ostati trudna nakon položenog specijalističkog ispita, niti se liječnici smiju teško razboljeti da bi ostali u ravnopravnoj poziciji prema zdravima! U državi koja njeguje demokršćanski svjetonazor te se pokušavaju neuvjerljivo promovirati pronatalitetne mjere, ovakav sramotni dokument apsolutni je poraz društva i aktualne politike koji nas vodi sve dublje u ponor diskriminacije i nejednakosti”, naglasila je tada dr. Barić Grgurević.

Optimističnije priče nisu punile novinske stupce ni 2022. kada je mlada zadarska liječnica dr. Marija Krpina tužila Opću bolnicu Zadar tražeći da se poništi odluka o izboru specijalizacije iz neurologije jer je donesena nezakonito.

Dr. Marija Krpina žalila se da je diskriminirana u odnosu na druge kandidate po društvenoj pripadnosti. Ovo je prvi takav slučaj sudske prakse budući da se mladi liječnici, koji smatraju da su nepravedno ostali bez specijalizacije, uglavnom žale, ali i ne pribjegavaju sudskoj tužbi potencijalnog poslodavca.

Čini se kako se loša praksa ne primjenjuje samo u Hrvatskoj. U susjednoj Srbiji liječnica Mira Stanojčić iz Gornjeg Milanovca službeno je predala zahtjev za promjenu spola jer smatra da je diskriminirana u odnosu na muškarce koji u mirovinu odlaze kasnije od žena, dok ona od 12. listopada mora u mirovinu sa 60 i pol godina.

S druge strane istraživanje provedeno na University of California pokazuje kako je spolnoj diskriminaciji bilo izloženo oko dvije trećine liječnica s djecom.Trećina liječnica koje imaju djecu je bilo diskriminirano zbog trudnoće, porodiljnog dopusta i dojenja, pokazuju podaci prikupljeni od oko 5782 ispitanice.

U 90 posto slučajeva je diskriminacija bila rezultat porodiljnog dopusta, a u 48 posto slučajeva zbog dojenja.

Kako piše stručni časopis JAMA Internal Medicine, diskriminacija se najčešće očitovala kroz smanjenje primanja i izostavljanje iz procesa donošenja odluka.

Zbog svega navedenog i u kontekstu medicinskog sektora, nužnost zdravstvene ravnopravnosti postaje sve očitija. Da bi se premostile jame u zastupljenosti ženskih liječnica na rukovodećim pozicijama, potrebno je provesti dubinske promjene na više razina. Prvo i najvažnije, institucije u zdravstvu moraju aktivno raditi na prepoznavanju i eliminiranju predrasuda koje ograničavaju napredak žena u medicinskim karijerama.

Transparentnost u procesima zapošljavanja, promociji te dodjeli odgovornosti ključna je za stvaranje fer okoline. Uvođenje kvota koje promiču zastupljenost žena na rukovodećim pozicijama može biti privremeni korak prema dugoročnoj ravnopravnosti. Također, važno je poticati mentorstvo i podršku unutar struke kako bi se mladim liječnicama pružila prilika za uspinjanje na karijernoj ljestvici.

Obrazovanje o važnosti rodne ravnopravnosti također igra ključnu ulogu u transformaciji društvenih normi. Povećanje svijesti o specifičnim izazovima s kojima se suočavaju žene u medicinskom sektoru može potaknuti širu podršku za promjene. Kroz zajednički napor svih dionika, od institucija do pojedinaca, možemo stvoriti medicinski sustav u kojem će liječnice biti cijenjene, nagrađivane, i priznate na isti način kao i njihovi muški kolege. Samo kroz zajednički rad možemo osigurati da medicinska struka doista odražava raznolikost i bogatstvo talenata koje žene donose u ovu važnu domenu.

Tekst je nastao u okviru projekta “Trnovit put od znanosti do uspjeha: Hrvatske genijalke koje
mijenjaju znanost i medicinu”, kojeg je financijski podržala Agencija za elektroničke medije kroz program poticanja novinarske izvrsnosti.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.