Udruge i savezi nezadovoljni izmjenama Zakona o socijalnoj skrbi, najavljuju prosvjed

Autor:

Duško Jaramaz/Pixsell

Pokret osoba s invaliditetom, koji okuplja trinaest saveza i udruga osoba s invaliditetom, nezadovoljan je s izmjenom Zakona o socijalnoj skrbi i najavljuje prosvjed ako im se promptno ne omogući sastanak s premijerom Plenkovićem.

“Povrijediti dostojanstvo, povećati siromaštvo, počiniti nepravdu, produbiti jaz, oduzeti prava i činiti korake unatrag, kada je riječ o osobama s invaliditetom, nije ono što ćemo ikada dopustiti, a jest ono što donosi najavljeni Zakon. Osjećamo se primoranim upozoriti javnost s upozorenjima koja smo resornom Ministarstvu, odnosno ministru Aladroviću, dostavili još  26.listopada, a čiji odgovor još uvijek nismo zaprimili, kao što nismo zaprimili odgovore na komentare i prijedloge koje smo uputili kroz e- savjetovanje na Nacrt zakona. Najavljujemo otvoreni otpor ovakvoj neuspješnoj reformi sustava socijalne skrbi koja će nanijeti dodatnu štetu upravo onima koji unatoč invaliditetu doprinose ovom društvu  i postojećem sustavu socijalne skrbi, koji svakako treba reformu, ali nipošto ovakvu – kozmetičku, diskriminirajuću, nepravednu i društveno neosjetljivu”, poručili su iz Pokreta.

Photo: Davorin Višnji/Pixsell

Novi zakon o socijalnoj skrbi oduzeo bi prava na osobnu invalidninu osobama s invaliditetom četvrtog, odnosno najtežeg stupnja težine oštećenja čija primanja iznose više od 4.000 kuna. Imovinski i dohodovni cenzusi, ističu udruge i savezi, koji bi se nametnuli u slučaju ostvarenja prava na osobnu invalidninu, u potpunosti zadiru prvenstveno u dostojanstvo, a zatim i u sva ostala prava osoba s invaliditetom zajamčena Ustavom RH, Europskom konvencijom o ljudskim pravima i Konvencijom UN-a o pravima osoba s invaliditetom.  Najavljenim se izmjenama  izravno diskriminira zaposlene osobe s invaliditetom, ali i diskriminira osobe s invaliditetom koje su u postupku obrazovanja, te se doprinosi njihovoj izolaciji i marginalizaciji. Sve to posljedično rezultira daljnjim porastom siromaštva osoba s invaliditetom.

“Izmjene koje predlaže Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike zadiru u ljudska prava najranjivijih skupina koje su uključene ili žele biti uključene na tržište rada, koje doprinose društvu u kojem žive i plaćaju poreze. Osobe iz četvrtog stupnja invaliditeta isključuje se iz mogućnosti kompenzacije dodatnih povećanih troškova života zbog postojećeg invaliditeta te se ne izjednačavaju njihove mogućnosti s mogućnostima onih koji rade isti posao, ali nemaju invaliditet, nego ih se pokušava izjednačiti sa svim ostalim osobama s invaliditetom, doprinoseći tomu da budu siromašni i isključeni.”

 

Photo: Duško Jaramaz/Pixell

Photo: Duško Jaramaz/Pixell

Uz navedeno, ističi iz Pokreta, pogreške u kreiranju ove dugo očekivane “velike reforme” u sustavu socijalne skrbi kroz ovaj zakon mnogobrojne su. Tako, primjerice, ovim zakonom  stavlja se u nepovoljni položaj  odrasle osobe s invaliditetom koje nakon 21. godine života ne mogu nastaviti s rehabilitacijom. Također, nema ni značajnih pomaka za djecu s teškoćama u razvoju ili osoba s invaliditetom i njihovih obitelji u dijelu koji bi omogućio da roditelji i njegovatelji mogu svoju ulogu prepustiti nekom drugom, a oni biti  roditelji koji imaju pravo zaraditi plaću redeći druge poslove,  dok je dijete zbrinuto u svom domu na adekvatan način.

“Nažalost, budući da resorno Ministarstvo na pokazuje interes za poruke niti konstruktivne kritike iz stručnog dijela javnosti, pružatelja usluga i samih osoba s invaliditetom, već se pouzdaje u mišljenje određenih stručnjaka u resoru na koje ovakve odredbe neće imati nikakve posljedice, osim možda više ovlasti i bolje pozicije, u ime Pokreta najavljujemo prosvjed ukoliko se promptno ne omogući sastanak s premijerom Plenkovićem.”

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.