U okršaju bez pogodaka Šibenik ‘jedva preživio’ prvi dio, a Rijeka završnicu samog dvoboja na Rujevici

18.9.2022.., Rujevica, Rijeka - SuperSport HNL, 10. kolo, HNK Rijeka - HNK Sibenik. Navijaci Sibenika. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Nel Pavletic/Pixsell

U pretposljednjem susretu programa 10. kola SuperSport HNL-a Rijeka i Šibenik su pred 3 371 gledateljem na Rujevici odigrali bez pogodaka čime se niz domaćina bez pobjede produžio na devet, a gostiju na sedam utakmica.

Zahvaljujući činjenici da (u prvom dijelu uz dosta problema) ni danas nisu primili pogodak, Šibenčani se i dalje mogu hvaliti privremenom ‘titulom’ najbolje obrane lige jer su u deset odigranih kola primili svega osam pogodaka dok domaćini (što se pogodaka tiče) današnjim raspletom i treću utakmicu u nizu nisu uspjeli matirati suparničkog vratara.

Riječki prvoligaš je nakon deset ligaških utakmica tako na omjeru od jedne pobjede, tri remija i šest poraza te uz šest osvojenih bodova drže deveto mjesto prvenstvene ljestvice dok je šibenski prvoligaš sedmoplasirani uz deset bodova na kontu i omjer od jedne pobjede, sedam remija i dva poraza.

Uvodno je Šibenik vrlo brojnim i visokim postavljanjem onemogućavao Rijeku u konkretnijem iskorištavanju posjeda, a takva situacija na terenu nakratko se okrenula zahvaljujući odličnom Selahijevom potezu u 8. minuti. Iz dubine u sredini uspio je pod prekršajem otvoriti Djuričina desno, on se sjurio u šesnaesterac i (iako je u sredini imao slobodne dvojicu suigrača) iskosa s deset metara pucao snažno poluvisoko u prvi kut, atraktivno mu je rukom udarac odbio i zaustavio Rogić.

Svega nekoliko desetaka sekundi poslije na suprotnoj smo strani vidjeli i prvu reakciju domaćeg vratara, Čanadi se u završnici malobrojne polukontre svoje momčadi odlučio na prizemni udarac s osamnaest metara no Labrović je to rutinski zaustavio.

Sin trenera ‘Narančastih’ opet je zaprijetio Labroviću u 11. minuti kada je poslije ubačaja s desne strane napada nastala nesigurna pomutnja na rubu šesnaesterca što je Čanadi iskoristio i udarcem ‘s mjesta’ pucao malo pored desne vratnice.

Fantastično su u 17. minuti Selahi i Grgić uz sam rub terena izašli iz brojnog pritiska gostiju te je 23-godišnji Albanac kvalitetnim dodvanjem pronašao usamljenog Hodžu u sredini, on je odmah gurnuo loptu naprijed u prostor za Obregona koji je atraktivno s ruba peterca prebacio Rogića i pogodio mrežu, ali pogodak mu zbog zaleđa opravdano nije bio priznat.

18.9.2022.., Rujevica, Rijeka – SuperSport HNL, 10. kolo, HNK Rijeka – HNK Sibenik. Navijaci Sibenika. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Dvije minute poslije su ‘Bijeli’ kvalitetno kombinirali na suprotnoj strani napada, u završnici se Ampem probio u šesnaesterac i proigrao Djuričina koji je neprecizno pucao pored okvira vrata.

Odličnu situaciju za pogodak Šibenik je imao nakon prekida u 23. minuti igre. Ubačaj s desne strane glavom je na rubu peterca Delić uspio spustiti desno gdje su na trenutak usamljena bila dvojica njegovih suigrača koji su se uspjeli spetljati i omogućiti domaćim braničima da u posljednji trenutak otklone veliku opasnost po svog vratara.

Aktivni Obregon se u 26. minuti na dugu loptu lijevo u šesnaestercu gostiju uspio othrvati čuvarima, prevariti na trenutak Mislava Matića, ali u završnici iskosa sa sedam metara ne zahvaća kvalitetno loptu pri udarcu i propušta ugroziti vrata gostiju.

Bio je ovo generalno period kada je Rijeka učestalo konkretnije dolazila u posljednju trećinu pa smo minutu poslije svjedočili još jednom proboju desne strane gostujuće obrane, u završnici je ubačaj Ampema kratko odbijen desno na rub šesaesterca gdje je natrčao Grgić i pucao pored vrata.

Šibenski prvoligaš se konstantno branio u ovom razdoblju, a u 41. minuti domaćini su opet uspjeli namjestiti čistu gol priliku, ovaj put je na dodavanje Hodže iz sredine desno u šesnaesterac loptu dobio Obregon, ali pravovremenim istrčavanjem u udarac mu je na četrnaest metara ‘ušao’ Rogić i još jednom sačuvao svoja vrata.

Dvije minute poslije na dodavanje Pavlovića u prostor čuvarima je pobjegao Djuričin koji je s osam metara mirno pogodio donji suprotni kut, ali i taj pogodak opravdano nije bio priznat zbog zaleđa.

Iz prekida s tridesetak metara lijevo iskosa Pavlović je u 45. minuti opasnim ubačajem/udarcem u suprotni gornji kut natjerao Rogića na odbijanje korner što je bila samo najava vrlo teškog i dramatičnog branjenja Šibenika u samoj završnici. Na isteku druge od tri minute nadoknade Obregon je ‘bombom’ pod gredu s petnaest metara natjerao Rogića na još jednu atraktivnu reakciju, a poslije tog ubačaja iz kuta nastala je nova velika pomutnja plod koje je bio usamljeni Djuričin s posjedom na šest metara, preloše je pucao 29-godišnjak koji je praktički dodao loptu prema Rogiću, a on nogom ispucao daleko od vrata čime je i okončan prvi dio igre.

Prvu prijetnju u drugom dijelu vidjeli smo u 49. minuti kada je Pavlović iz prekida iskosa lijevo s osamnaest metara pucao neprecizno u prvi kut, a Rogić mirno odbio te uz naknadno označeno zaleđe otklonio još jednu prijetnju za svoja vrata.

Što se promjena tiče, Damir Čanadi je u 43. minuti izvadio kartoniranog i startom Pavlovića ozljedom načetog Mesu umjesto kojeg je ušao Kvesić, a u 52. minuti je strateg domaćih umjesto Čanadija i Raka uveo Dolčeka i Čopa dok Serse Cosmi nije mijenjao ništa do 58. minute kada je zbog ozljede igru morao napustiti 21-godišnji srpski veznjak Pavlović umjesto kojeg je istrčao 22-godišnji Djouahra.

Dosta se jednostavnije i sigurnije branio gostujući sastav u nastavku, a takvo organiziranije izdanje u obrambenoj fazi igre omogućavalo im je i mirnije pokušaje izlaska što su u nekoliko navrata uspijevali i odigrati, ali bez konkretnosti, ipak – bilo je to dovoljno da i Rijeka s dosta manje rizika nastavi s pritiskom.

Iz takvog odnosa snaga sljedeću spomena vrijednu situaciju pred vratarima bilježimo u 66. minuti kada je dalekometnim pokušajem Djuričin prvojerio koncentriranost sigurnog Rogića.

Dvije minute poslije konačno su ‘Bijeli’ do kraja probili linije gostiju, u samoj završnici su Obregon i Djouahra duplim pasom izigrali desnu stranu ‘narančaste obrane’, ali snažan ubačaj Francuza alžirskih korijena u peterac nije pronašao Vučkića koji je u igru ušao nekoliko trenutaka ranije umjesto Djuričina.

U 69. minuti je konačno nešto posla imao i Labrović. Kvesić se uspješno probio po lijevoj strani napada i s ruba šesnaesterca pucao desnom u suprotni kut,  domaći vratar mirno je to zaustavio.

Ravnopravan dvoboj gledali smo u narednom razdoblju. U 77. minuti je opasan bio pokušaj proigravanja Delića s lijeve strane napada u sredinu prema Čopu, ali pravovremenim uklizavanjem opasnost je u posljednji trenutak otklonio Vlasenko odbivši loptu u korner poslije kojeg je iz ‘druge akcije’ opasno zapucao i Dolček iz daljine, no pored vratnice.

Bio je ovo ‘poziv za buđenje’ domaćinima koji su nekoliko desetaka sekundi poslije zaprijetili Rogiću koji je uspio obraniti i opasan prizemni udarac Ampema s dvadesetak metara u sami donji lijevi kut.

Poslije kombiniranja na lijevoj strani napada lopta je uz odbijanac došla na desni rub šesnaesterca gdje je Selahi odmah potegao prema vratima, snažno i malo pored gornjeg desnog kuta vrata.

Naravno, s obzirom na to da u igri nije bilo izraženije razlike, na terenu su kako se bližio kraj rasle tenzije između igrača pa je tako Jović u posljednjih deset minuta podijelio pet opomena (ukupno dvanaest tijekom cijele utakmice).

Sve naveden očekivano nam nije podarilo pretjerana uzbuđenja pred vratarima, no ipak, najbliže pogotku bio je Šibenik kada je u petoj od šest minuta nadoknade nakon proigravanja iz prekida Dolček udarcem s deset metara pogodio bližu vratnicu, a u samim posljednjim sekundama igre dalekometnim udarcem s dvadesetak metara na paradu je Labrovića natjerao Skorup, poslije čega je uslijedio i posljednji zvižduk Frana Jovića.

Rijeka u sljedećem kolu na Rujevici dočekuje Hajduk koji je ovo kolo odigrao 2-2 s Istrom na Poljudu, dok će Šibenik na svom Šubićevcu biti domaćin Gorici koja je ovo kolo upisala 0-1 poraz od Dinama.