U Indiji pretraženi uredi BBC-a u sklopu istrage poreznih vlasti. U pozadini pritisak vlasti zbog dokumentarnog filma koji kritizira premijera

Autor:

epa10466290 The British Broadcasting Corporation (BBC) office in Mumbai, India, 14 February 2023. The BBC's Delhi and Mumbai offices were raided by income tax officials as part of a tax evasion investigation.  EPA/DIVYAKANT SOLANKI

EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Pretresi u New Delhiju i Mumbaiju dolaze tjednima nakon što je BBC emitirao dokumentarac u Velikoj Britaniji koji kritizira indijskog premijera Narendru Modija. BBC je rekao da “u potpunosti surađuje” s vlastima. “Nadamo se da ćemo ovu situaciju riješiti što je prije moguće”, kratko je priopćeno.

Iako je dokumentarac emitiran na televiziji samo u Velikoj Britaniji, indijska vlada pokušala je blokirati ljude koji dijele Indija: pitanje Modi na internetu, nazivajući to “neprijateljskom propagandom i anti-indijskim smećem” s “kolonijalnim načinom razmišljanja”.

Prošlog mjeseca policija u Delhiju privela je studente dok su se okupljali da gledaju film. Dokumentarac se usredotočio na premijerovu ulogu u antimuslimanskom nasilju u Gujaratu 2002. godine, kada je bio glavni ministar države. Glavni tajnik oporbene Kongresne stranke, KC Venugopal, rekao je da potraga u utorak “miriše na očaj i pokazuje da se Modijeva vlada boji kritika”. “Najoštrije osuđujemo ovu taktiku zastrašivanja. Ovaj nedemokratski i diktatorski stav ne može se više nastaviti”, tweetao je.

Ali Gaurav Bhatia, glasnogovornik Modijeve vladajuće stranke Bharatiya Janata (BJP), opisao je BBC kao “najkorumpiraniju organizaciju na svijetu”. “Indija je zemlja koja daje priliku svakoj organizaciji”, rekao je, “sve dok ne bljujete otrov.” Dodao je da su pretresi bili zakoniti i da vrijeme njihovog izvršenja nema nikakve veze s vladom.

Indijsko udruženje urednika – neprofitna grupa koja promiče slobodu tiska – rekla je da je “duboko zabrinuta” zbog pretraga. Oni su za zaustavljanje  “trenda korištenja vladinih agencija za zastrašivanje i maltretiranje novinarskih organizacija koje su kritične prema vladinoj politici ili vladajućem establišmentu”, rečeno je.

Dokumentarac prati Modijeve prve korake u politici, uključujući njegov uspon kroz redove BJP-a do imenovanja za glavnog ministra zapadne države Gujarat. Ističe se prethodno neobjavljeno izvješće, koje je BBC dobio od britanskog Ministarstva vanjskih poslova, a koje postavlja pitanja o Modijevim postupcima tijekom vjerskih nemira. Nemiri su počeli dan nakon što je zapaljen vlak koji je prevozio hinduističke hodočasnike, pri čemu su poginuli deseci ljudi. Više od 1.000 ljudi, uglavnom muslimana, poginulo je u nasilju koje je uslijedilo.Izvješće Foreign Officea tvrdi da je Modi “izravno odgovoran” za “klimu nekažnjivosti” koja je omogućila nasilje.

Godine 2005. SAD je odbio  Modiju vizu prema zakonu koji zabranjuje ulazak stranim dužnosnicima za koje se smatra da su odgovorni za “teška kršenja vjerskih sloboda”. Modi je dugo odbacivao optužbe protiv sebe i nije se ispričao za nerede. Godine 2013. vijeće Vrhovnog suda također je reklo da nema dovoljno dokaza za njegovo kazneno gonjenje. BBC je prošlog mjeseca rekao da je indijskoj vladi ponuđeno pravo na odgovor na dokumentarac, ali je to odbila.

Televizijska kuća je rekla da je film “rigorozno istražen” i “pristupilo se širokom rasponu glasova, svjedoka i stručnjaka, te smo predstavili niz mišljenja, uključujući odgovore ljudi iz BJP-a”.

Ciljanje organizacija koje se smatraju kritičnima prema vladi nije neuobičajeno u Indiji. Godine 2020. Amnesty International je bio prisiljen zaustaviti svoje operacije u Indiji, a skupina je optužila vladu da provodi “lov na vještice” protiv organizacija za ljudska prava. Oxfam je također pretražen prošle godine zajedno s drugim lokalnim nevladinim organizacijama.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.