U francuskom parlamentu zastupnici iz protesta pjevaju ‘Marseljezu’, dok Macron ustavnim manevrom izbjegava glasanje o mirovinskoj reformi

Autor:

epa10526909 Thousands of protesters demonstrate on Place de la Concorde square, facing the French Parliament (National Assembly) in Paris, France, 16 March 2023, after French Prime Minister Borne used the controversial Article 49 paragraph 3 (49.3) of the Constitution to vote the pension reform law after the Senate voted in favour.  EPA/YOAN VALAT

EPA/YOAN VALAT

Francuski predsjednik Emmanuel Macron odobrio je korištenje kontroverznog ustavnog manevra,  kako bi zaobišao parlament i nametnuo svoju duboko nepopularnu mirovinsku reformu, u potezu koji je zadao značajan udarac njegovom vodstvu.

Premijerka Elizabeth Borne objavila je u parlamentu u četvrtak poslijepodne da se vlada poziva na članak 49.3 ustava, u onome što se smatra nuklearnom opcijom uoči nečega što bi bilo ključno glasovanje u Nacionalnoj skupštini. Iznenađujući potez omogućio je vladi da progura zakon bez da ga podnese na glasovanje u parlamentu.

Borne se suočila sa scenama bijesa i nemira u Nacionalnoj skupštini dok je davala objavu. Zastupnici krajnje ljevice koji pripadaju stranci France Unbowed izviždali su i pjevali nacionalnu himnu Marseljezu dok su krajnje desničarski zastupnici Nacionalnog skupa uzvikivali “Ostavka! Podnesite ostavku!” Predsjednica Doma bila je prisiljena prekinuti raspravu kako bi Borne mogla održati govor.

Premijerka je tvrdila da je reforma “nužna” kako bi se spasio velikodušni francuski mirovinski sustav. “Zakon nije mlak kompromis, već sadrži predujmove za one koji rano počnu raditi, a mirovine se povećavaju za najsigurnije”, rekla je. rekao je usred kaosa. “Upravo sam na ovu reformu spremna staviti svoju odgovornost”, dodala je. Govoreći nakon Borneovog govora, čelnica krajnje desnice Marine Le Pen rekla je novinarima da je potez “osobni poraz” za Macrona, koji je vodio kampanju o ovom pitanju tijekom predsjedničkih izbora.

Macronova Renesansna stranka izgubila je apsolutnu većinu u Nacionalnoj skupštini na parlamentarnim izborima prošle godine, ali je vlada uspjela usvojiti zakon posljednjih mjeseci uz potporu konzervativne stranke Les Républicains. Čini se, međutim, da u napornoj pripremi za glasovanje, vlada nije imala dovoljnu potporu konzervativne stranke čiji je glas bio ključan za usvajanje Macronove središnje reforme.

Reformom bi se povećala zakonska dob za umirovljenje sa 62 na 64 godine i produžili doprinosi za punu mirovinu u nastojanju da se uravnoteže računi francuskog državnog mirovinskog sustava. Mirovinska reforma također je bila kamen temeljac Macronove kandidature za reizbor prošle godine, a poraz u parlamentu po tom pitanju uništio bi ostatak njegova mandata.

Međutim, odluka o pokretanju članka 49.3 francuskog ustava, koji izvršnoj vlasti daje privilegiju da progura kontroverzne mirovinske reforme bez glasovanja u parlamentu, naširoko se smatra riskantnim potezom za Macrona jer dopušta zastupnicima da podnose prijedloge za nepovjerenje unutar 24 sata. Iako je vlada posljednjih mjeseci preživjela izglasavanje povjerenja, ulozi su ovoga puta mnogo veći. Ako većina zastupnika glasa za prijedlog, Borneova vlada bila bi prisiljena podnijeti ostavku.

Zaobilaženje parlamenta sada će gotovo sigurno povećati potporu francuskim sindikatima, koji su od siječnja predvodili prosvjede i štrajkove diljem zemlje na gotovo tjednoj bazi, izvještava POLITICO.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.