U Europskom parlamentu usvojene uredbe o politici migracija i azilu. Otvoren put sklapanju pakta o migracijama

Autor:

epa10579636 A rescue Navy ship carrying some 121 migrants arrives at Gran Tarajal port in Fuerteventura island, Canary Islands, Spain, 19 April 2023. The migrants were rescued when they were traveling in two little ships 45 kilometers off the islands.  EPA/Carlos de Saa

EPA/Carlos de Saa

Zastupnici Europskog parlamenta usvojili su u četvrtak nekoliko uredbi o politici migracija i azila i otvorili put pregovorima s državama članicama o paktu o migracijama i azilu koji bi konačno mogao ugledati svijetlo dana. Pakt o migracijama i azilu sadrži niz zakonskih prijedloga. U početku nije bilo velikog napretka u postupku usuglašavanja jer se inzistiralo da se pregovara o cijelom paktu u cjelini i da se o tome postigne konsenzus te je prošle godine, pod predsjedanjem Francuske, odlučeno da se više ne pregovara o paktu u cjelini nego korak po korak o pojedinim njegovim dijelovima.

Zastupnicu su na plenarnoj sjednici EP-a u četvrtak usvojili pet dosjea koji se odnose na krizne situacije i slučajeve više sile u području migracija i azila, dubinske provjere državljana trećih zemalja na vanjskim granicama, europskom informacijski sustav kaznene evidencije – o državljanima trećih zemalja, upravljanje azilom i migracijama i o osobama s dugotrajnim boravkom.

“Imamo solidan mandat za međuinstitucijske pregovore. Vrijeme je da u njih krenemo”, rekao je uoči glasanja izvjestitelj o jednoj od pet uredbi Juan Fernando López Aguilar i pozvao zastupnike da podrže mandat za pregovore.

Odluka o početku pregovora za uredbu o kriznim situacijama potvrđena je sa 419 glasova za, 129 protiv i 30 suzdržanih. U dokumentu je stavljen naglasak na iznenadne masovne dolaske državljana trećih zemalja koji dovode do krizne situacije u pojedinoj državi članici i koja bi, na temelju procjene Europske komisije, uključivala obvezna premještanja i derogacije pravila o dubinskim provjerama i postupku azila.

Uredbe o dubinskim provjerama državljana trećih zemalja te centraliziranom sustavu informacija o osudama (ECRIS-TCN) također su usvojene s velikom većinom glasova.

Radi se o pravilima koja će se primjenjivati na granicama EU-a za osobe koje u načelu ne ispunjavaju uvjete države članice za ulazak. Uključuju identifikaciju, uzimanje otisaka prstiju, sigurnosne provjere i preliminarnu procjenu zdravlja i ranjivosti.  Zastupnici su, međutim, u amandmanima dodali neovisni mehanizam za praćenje temeljnih prava kojim bi se također provjeravao nadzor granice u cilju izvješćivanja i provjera o mogućim prisilnim vraćanjima.

Što se tiče uredbe o upravljanju azilom i migracijama, središnjeg dijela zakonodavnog paketa o azilu i migracijama, ona utvrđuje kako će EU i države članice zajednički djelovati pri upravljanju azilom i migracijama. Na snazi će biti dopunjeni kriteriji za utvrđivanje odgovornosti država članica u obradi zahtjeva za azil (tzv. ‘dublinski’ kriteriji) i pravedna podjela odgovornosti. Uredba uključuje obvezujući mehanizam solidarnosti za pomoć zemljama koje se suočavaju s migracijskim pritiskom, uključujući nakon operacija traganja i spašavanja na moru.

Usvajanjem uredbe o državljanima s dugotrajnim boravkom zastupnici su podržali pregovarački mandat za predložene izmjene Direktive o državljanima trećih zemalja s dugotrajnim boravkom.  Izmjene uključuju ubrzanje izdavanja dozvola za dugotrajno boravište u EU-u nakon tri godine zakonitog boravka i mogućnost integracije osoba koje koriste status privremene zaštite. Osobe s dozvolom za dugotrajno boravište u EU-u imale bi mogućnost preseliti se u drugu državu članicu EU-a bez dodatnih radnih ograničenja, a njihova djeca automatski bi dobila isti status.

Negodovanje je došlo iz klubova zastupnika desnih stranaka, Europski konzervativci i reformisti (ECR) i Identitet i demokracija (ID), koji su prigovorili da se o tim dosjeima nije raspravljalo, da je Parlament propustio izvršiti svoju zadaću te da “EU čini sve da se potiho provede pakt o migracijama i azilu” prije sljedećih europskih izbora. Također su istaknuli da se EU “mora vratiti legalnosti i poštivanju vlastitih zakona”, upozorivši da će se cijeli problem svaliti na leđa građana jer otvaramo granice, a ne možemo se nositi s posljedicama”. Posebno su bili kritični prema Uredbi o upravljanju azilom i migracijama kojom se “želi prisiliti države članice da protiv svoje volje prihvate migrante”.

Nakon današnjeg zelenog svjetla na plenarnoj sjednici europarlamentarci mogu započeti razgovore o konačnom obliku ovih zakonodavnih tekstova s Vijećem EU-a o onim dijelovima o kojima su države članice već dogovorile vlastito stajalište, poput postupaka dubinske provjere.

EP i rotirajuća predsjedništva Vijeća obvezali su se da će zajednički raditi na usvajanju reforme pravila EU-a o migraciji i azilu prije europskih izbora koji se održavaju 2024. godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.