Tko se boji izbora u Srbiji? Opozicija ima šansu samo ako napravi jedan potez

Autor:

Photo: Milos Tesic/ATA Images/PIXSELL

Dok Srbiju tresu prosvjedi, jedno od glavnih pitanja koje se postavlja ono je vezano uz datum održavanja novih izbora, a kao mogućnost sve češće se spominje ona izvanredna kada bi izbori mogli biti održani već u prosincu.

Članovi vlade i opozicije u konstantnom su sukobu. Vlast tvrdi da opozicija “navodno želi izbore, ali moli Boga da ih ne bude”, a situaciju dodatno komplicira stav dijela opozicije koji podržava prosvjede pod nazivom “Srbija protiv nasilja” i koji izjavljuju da neće biti izbora dok se ne ispune zahtjevi naroda.

Opozicija najavljuje nove taktike i oštrije mjere otpora tijekom jeseni, a uspjeh tih taktika vrlo će vjerojatno utjecati na daljnji pristup vezan uz zahtjeve prije izlaska na birališta. Pokušaj da se desničarske stranke priključe organizatorima prosvjeda brzo je odbačen, što je vjerojatno okončalo priču o formiranju jedinstvene opozicijske koalicije pred izbore.

Što se tiče termina izbora, politolog Dejan Bursać smatra da je najvjerojatnija opcija da se održe istovremeno redovni lokalni i izvanredni parlamentarni izbori, jer bi to omogućilo vladajućoj stranci da promovira svoje liste na lokalnom nivou i djelomično “zamagli” nacionalnu kampanju. Vladimir Pejić iz agencije za ispitivanje javnog mijenja Faktor plus napominje da postoji još mnogo mogućih scenarija za izbore, uključujući razdvajanje parlamentarnih i lokalnih izbora, istovremeno održavanje oba tipa izbora, ali bez beogradskih izbora ili samo redovne lokalne izbore.

Srpski predsjednik Aleksandar Vučić nedavno je ponudio različite opcije za datum izbora, uključujući i pitajući opoziciju kada bi željela da se izbori održe.

Opozicija, s druge strane, tvrdi da već mjesecima traži izbore u Beogradu, ali da Aleksandar Vučić nema hrabrosti raspisati ih. Iako opozicija želi odvojene izbore za Beograd i druge nivoe vlasti, Vučić tvrdi da će o tome odlučiti vlasti.

Što se tiče izbora u Beogradu, Dejan Bursać smatra da nije realno da se održe, jer je to jedino područje gdje bi vladajuća stranka mogla izgubiti, a to se ne čini kao opcija koju bi prihvatili. Vladimir Pejić vjeruje da izbori u Beogradu nisu u interesu ni opozicije ni vlasti, jer bi gubitak u glavnom gradu bio deprimirajući za obje strane.

Raskol u opoziciji je evidentan, a stranke su opterećene ideološkim i osobnim nesuglasicama. Najnoviji pokušaj suradnje između stranaka “Zajedno”, Demokratske stranke, Srca i Rumnjske stranke također nije prošao bez problema, a dio stranke “Zajedno” tvrdi da nije bio obaviješten o toj odluci.

Vladimir Pejić smatra da bi se opozicija trebala ujediniti u više blokova, umjesto da pokušava formirati jedan zajednički blok. On ističe da bi proeuropska opozicija i desnica trebale formirati dva različita bloka, uz mogućnost postojanja trećeg bloka između njih. Međutim, problem je kako ponovo objediniti stranke koje su se nedavno razišle, a što će vjerojatno utjecati na uspjeh opozicije na izborima, piše DW.

Dejan Bursać izražava zabrinutost zbog nedosljednosti u strateškom pristupu opozicije i ističe da bi trebalo više pažnje posvetiti koheziji prije nego što se približe izborima.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.