Tko odbije dati podatke za popis stanovništva, može biti kažnjen s dvije do pet tisuća kuna

Autor:

24.07.2020., Zagreb - 15. Vlada RH odrzala je u Banskim dvorima svoju prvu sjednicu. Vlada je sa sjednice u Hrvatski sabor poslala prijedlog zakona o obnovi Zagreba i njegove okolice od posljedica potresa 22. ozujka. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Popis stanovništva trajat će od 13. rujna do 17. listopada. Državni zavod za statistiku osigurao je gotovo osam tisuća popisivača i više od 1100 kontrolora, a oni koji odbiju popisivanje mogu biti kažnjeni od dvije do pet tisuća kuna.

Glavna ravnateljica Državnog zavoda za statistiku Lidija Brković izjavila je za Glas Slavonije kako je predstojeći popis jedinstven po tome što je riječ o prvom digitalnom popisu stanovništva, kućanstava i stanova koji će se provoditi u dvije faze i na dva načina, a građani će moći sami izabrati način popisivanja.

Prva faza samopopisivanja kroz sustav e-Građani trajat će od 13. do 26. rujna, i dovoljna je samo jedna osoba u kućanstvu koja se koristi sustavom e-Građani i moći će popisati sve članove svoga kućanstva. Ako se više članova kućanstva koristi sustavom e-Građani također će samo jedna osoba popisivati sve članove kućanstva.

“Ako netko želi kroz sustav e-Građani popisati svoje starije roditelje, baku i djeda, ili neku blisku osobu koja nije informatički pismena, odnosno ne koristi se internetom, može to učiniti, ali s vjerodajnicom na njihovo ime, jer pripadaju drugom kućanstvu. Osoba koja će samostalno popisati kućanstvo treba zapisati i spremiti kontrolnu šifru koju će dobiti na kraju samopopisivanja. Kontrolnu šifru može se zapisati, poslikati mobitelom ili isprintati te sačuvati do druge faze terenskog popisivanja kako bi je član kućanstva u kratkom kontaktu predalo popisivaču”, kaže Brković, i dodaje kako kontrolna šifra služi kao dokaz da se kućanstvo uspješno samopopisalo.

“Popis stanovništva temelji se na izjavi pojedinca, a popisivač nema pravo tražiti dokumente niti provjeravati odgovore koje osoba daje. Ono čemu svaki građanin podliježe jest Zakon o popisu stanovništva, kućanstava i stanova u RH 2021. godine, a kojim su predviđene novčane kazne od 2000 do 5000 kuna za prekršaj fizičke osobe ako odbije dati podatke o popisnim jedinicama”, kazala je.

“Međutim, građani mogu imati potpuno povjerenje u Državni zavod za statistiku, jer svi podaci koje Zavod prikuplja službena su tajna”, zaključuje Lidija Brković te još jednom poziva sve građane da od 13. do 26. rujna iskoriste mogućnost samopopisivanja kroz sustav e-Građani.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.