‘Sudar velikana’: Barcelona i Manchester United odigrali 2:2

epa10471095 FC Barcelona's defender Jordi Alba (R) in action against Manchester United's midfielder Bruno Fernandes (L) during the Europa League playoff, first leg soccer match between FC Barcelona and Manchester United, in Barcelona, Spain, 16 February 2023.  EPA/Alejandro Garcia

EPA/Alejandro Garcia

U prvom susretu play-offa Europske lige, u sudaru europskih velikana, Barcelona i Manchester United su na Camp Nou odigrali 2-2.

Bio je to njihov prvi ogled u Uefinom drugom rangu natjecanja, nakon prethodnih deset utakmica u Ligi prvaka, uključujući i dva finala. Oba je dobila Barca, 2009. je na Olimpicu slavila sa 2-0, a dvije godine kasnije na Wembleyju sa 3-1.

Barca je trenutno na vrhu La Lige s osam bodova prednosti u odnosu na rivala Real Madrid, a već 17 susreta je bez poraza. S druge strane, United je pretrpio samo jedan poraz u posljednjih 18 utakmica.

“Blau Grana” i “Crveni vragovi” su odigrali odličnu utakmicu sa četiri gola, nizom prilika i ukupno 35 udaraca. Domaćin je poveo, United je okrenuo rezultat, da bi Barca izjednačila.

Prvu priliku imao je domaćin u osmoj minuti. Robert Lewandowski je primio loptu, ušao u kazneni prostor i pucao, ali je David de Gea obranio. Gosti su uzvratili u 27. minuti. Pucao je Jadon Sancho, ali je njegov udarac blokiran. Samo minutu kasnije Wout Weghorsta je imao sjajnu priliku no Marc-Andre Ter Stegen je obranio. United je imao priliku i u 34. minuti, ovoga puta pucao je Marcus Rashford, no domaći vratar je još jednom sjajno reagirao.

Barca je povela u 50. minuti, Raphina je ubacio iz kornera, a Marcos Alonso glavom pogodio za 1-0. No, samo tri minuta kasnije gosti su izjednačili golom Marcusa Rashforda na Fredovu asistenciju, da bi u 60. minuti nakon autogola Julesa Koundea stigli do vodstva. Ponovo je u središtu akcije bio Rashford koji je prošao svog čuvara, te ubacio pred gol, gdje je Kounde skrenuo loptu u vlastitu mrežu.

Barca je izjednačila u 76. minuti preko Raphine koji je ubacio loptu u kazneni prostor, ali nitko od igrača nije dirao loptu prevarivši De Geu.

U drugom susretu večeri Šahtar Donjeck, kojeg vodi hrvatski stručnjak Igor Jovičević, je u Varšavi pobijediio Rennes sa 2-1.

Ukrajinski sastav, koji je ove zime ostao bez najboljeg igrača Mihaila Mudrika koji je prodan u Chelsea za oko 100 milijuna eura, poveo je već u 11. minuti. Bogdan Mihajličhenko je pucao prema golu, Mandanda je obranio, ali je Dmitro Kriskiv pospremio odbijanac. U završnici prvog dijela Chimuanya Ugochukwu je skrivio kazneni udarac, a Artem Bondarenko zabio za 2-0.

Rennes je smanjio u 59. minuti golom Toka Ekambija koji je u 77. minuti izašao iz igre, a umjesto njega je ušao Lovro Majer. Neven Đurasek nije nastupio za ukrajinski sastav.

RB Salzburg je golom Nicolasa Capalda u 88. minuti svladala Romu sa 1-0.

Domaćin je kreno agresivno, s velikim pritiskom. Roma je izgledala uplašeno i trebalo joj je oko 20 minuta da se probudi, a do kraja susreta Salzburg mora zahvaliti vrataru Köhnu što nije rezultatski zaostao.

U nastavku susreta Roma je dva puta pogađala okvir gola, u 73. minuti je Bryan Cristante nadskočio obranu i pucao glavom, ali je pogodio desnu stativu. Osam minuta kasnije Andrea Belotti je pogodio prečku.

Kazna je stigla u 88. minuti, Strahinja Pavlović je ubacio u šesnaesterac, a Nicolas Capaldo zabio glavom za pobjedu domaćina. Luka Sučić je za Salzburg igrao do 82. minute.

U susretu između Ajaxa i Union Berlina nije bilo golova.

Ajax je u prvom poluvremenu imao daleko veći posjed, ali nije upitio niti jedan udarac u okvir suparničkog gola. Igrači Uniona su zatvorili sve prolaze, dobili većinu duela i stvorili bolje šanse od domaćina. Rijetko koji gostujući vratar imao je lakših prvih 45 minuta u europskom dvoboju na ovom stadionu. U nastavku susreta Ajax je zaigrao bolje, ali je ostalo 0-0.

Josip Juranović je odigrao cijeli susret za njemački sastav.