Strasbourg: Na europskim izborima 2024. cijela EU jedna transnacionalna izborna jedinica?

Autor:

Renata Škudar

Europski parlament predstavio je na plenarnoj sjednici u Strasbourgu novi prijedlog Europskog izbornog zakona. Ako prijedlog dobije većinu glasova na sjednici u utorak polijepodne, europski građani  imat će pravo na dva glasa. Kao i do sada, njihova će matična zemlja biti jedna izbora jedinica na kojoj će se natjecati nacionalne političke liste(stranke), dok istovremeno cijelo područje Europske unije također postaje jedna (nova) izborna jedinica, na kojoj će se natjecati transnacionalne političke liste. Iz nove, europske izborne jedinice biralo bi se 28  zastupnika, a u njoj bi se natjecale europske političke stranke čije bi liste trebale biti sastavljene od najmanje sedam država članica.

Izmjenama europskog izbornog zakonodavstva smanjuje se i dobna granica za ostvarenje biračkog prava na 16 godina, te se predlaže izborni prag od najmanje 3,5 posto u zemljama koje imaju više od 60 zastupnika u Europskom parlamentu (Njemačka 96 zastupnika, Francuska 79, Italija 76, Španjolska 59). Također, predlaže se održavanje svih budućih europskih izbora na isti dan, 9.svinja na Dan Europe, koji bi tako postao neradni dan. Novi prijedlog izbornog zakona podržavaju europski pučani, socijalisti , liberali, zeleni i ljevica.

Promjenama izbornih pravila protive se zastupnici kluba Identitet i demokracija i kluba Europski konzervativci i reformisti.  Smatraju da će se uvođenjem transnacionalne izborne jedinice stvoriti dvije vrste zastupnika – oni koji se osjećaju kao Europljani i oni koji se osjećaju kao lokani zastupnici. Naglašavaju da transnacionalni izbori nisu federalni element nego element centralizacije, da idu u prilog velikim zemljama i da se tako još više jača njihova pozicija. Također ističu da su transnacionalne liste zapravo umjetna figura kako bi se moglo reći da imamo stvarnu demokraciju u Europi,  te da ova koncepcija samo produbljuje podijele u Europi. “Osim toga, jesu li mladi sa samo 16 godina dovoljno zreli da glasaju”, pitali su zastupnici koji se protive izmjenama europskog izbornog zakonodavstva. Upozorili su kako se ne bi smjelo eksperimentirati nago razmišljati kako što više birača privući na europske izbore 2024. godine: “Možda ćemo izgubiti još država članica jer ne povezujemo europsku politiku s nacionalnim politikama. Transnacionalne liste su izborni inženjering , ljudima se nude kandidati koje oni niti ne poznaju, niti razumiju jezik kojim govore”, upozorili su konzervativci i reformisti.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.