Stipo Mlinarić iz Domovinskog pokreta predlaže tužbu protiv Srbije zbog ratne odštete i nestalih

Autor:

30.8.2021., Zagreb - Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stipo Mlinaric Cipe je u povodu Medjunarodnog dana nestalih osoba, s clanovima Predsjednistva DP-a Zoricom Greguric i Damirom Markusem poloziioi vijenac i zapallioi svijece pred Zidom boli na zagrebackom groblju Mirogoj.
Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL

Davorin Visnjic/PIXSELL

Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stipo Mlinarić poručio je u ponedjeljak, u povodu Međunarodnog dana nestalih osoba, kako je jedini način koji bi mogao dovesti do pronalaska nestalih branitelja i civila u Domovinskom ratu tužba protiv Srbije.

“Jedini način na koji možemo prisiliti Srbiju da nam kaže gdje su premještali ostatke ubijanih hrvatskih branitelja i civila je međunarodna tužba, uz angažman međunarodnog pravnog tima, koji bi tužio Srbiju za ratnu odštetu, porušena hrvatska sela i gradove, crkve, od nestalih do logoraša koji su proveli tisuće dana po srbijanskim logorima”, kaže Mlinarić.

Mlinarić je nakon polaganja vijenca i paljenja svijeća pred Zidom boli na zagrebačkom groblju Mirogoju izrazio uvjerenje kako bi tužbom za ratnu odštetu Hrvatska prisilila Srbiju da preda dokumente s podacima o nestalima, koji bi doveli do njihova konačnog pronalaska.

“Nerad nadležnih institucija doveo je do toga da danas imamo na tisuće osoba koje se vode kao nestale”, tvrdi Mlinarić te poručuje da je dužnost države da pomogne stradalničkim obiteljima, kako bi napokon mogle pokopati svoje sinove i da imaju gdje zapaliti svijeću na Sve svete i druge blagdane.

Kritizirao je nerad vladajuće koalicije rekavši da njezin glavni stup čine “oni koji bi mogli imati spoznaje o nestalim hrvatskim vojnicima i civilima tijekom velikosrpske agresije Hrvatsku”.

“Ovakav način rada Vlade u posljednjih trideset godina, nažalost, rezultirat će time da ni sljedećih trideset godina nećemo pronaći naše nestale. Zakon o nestalima iz 2019. godine predstavljen je kao nešto najveće što je ova Vlada napravila, ali to nije bilo dobro jer nije donijelo nikakve rezultate”, poručio je zastupnik DP-a.

Na području bivše Jugoslavije traga se za tijelima 12.000 nestalih u ratnim sukobima, dok je u BiH takvih oko 7600 osoba, upozoreno je u ponedjeljak u Mostaru gdje je obilježen Međunarodni dan nestalih osoba, dok su hrvatski aktivisti upozorili da još nije rasvijetljena sudbina oko 1000 sunarodnjaka u BiH.

Simboličnim bacanjem ruža sa Starog mosta u Mostaru prisjetilo se nestalih osoba, dok su pak na više lokacija u BiH hrvatski aktivisti upozorili na stradanje Hrvata i još uvijek nepoznatu sudbinu oko tisuću osoba.

Predsjedatelj Savjetodavnog odbora Instituta za nestale osobe BiH Nikola Perišić pozvao je vlasti da pomognu kako bi se pronašla tijela nestalih iz posljednjih ratnih sukoba.

„Mi u BiH tražimo 7600 nestalih osoba, a u regiji taj broj jeste 12 tisuća osoba. To su neispričane priče i sudbine, te molim i apeliram na sve razine vlasti i institucija da nam pomognu kako bi ovaj proces priveli kraju”, rekao je Perišić.

Dodao je kako su od završetka posljednjeg rata pronađena tijela 20.000 ubijenih osoba u BiH.

Hrvatski aktivisti iz BiH tijekom dana su posjetili više stratišta ovoga naroda diljem BiH. Kako su priopćili iz udruge Rubikon, oko tisuću Hrvata iz BiH se vode kao nestale osobe, te predstavljaju žrtve rata.

Svijeće, trobojnica i bijeli ljiljani u znak spomena na sve nestale su postavljene i kod spomenika u mjestu Grabovici, sjeverno od Mostara, kao podsjetnik na nestale Hrvate u Domovinskom ratu.

Aktivistica Tanja Babić upozorila je kako su Hrvati u Grabovici ‘krvnički ubijani, a cijelo selo etnički očišćeno’.

„Moramo iznova biti oni koji će podsjećati na sve što se u BiH dogodilo Hrvatima. Dani poput Međunarodnog dana nestalih osoba su dobra prilika za to”, kazala je aktivistica Babić. Upozorila je kako se još uvijek traga za tijelom četverogodišnje Mladenke Zadro koja je ubijena u majčinom zagrljaju u napadu Armije BiH sredinom rujna 1993. godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.