Stipić o nasilju u školama: “Vi ne možete učeniku ništa napraviti ako ima utjecajnog roditelja”

Autor:

20.07.2023., Zagreb - Konferencija za medije Sindikata zaposlenika u hrvatskom skolstvu - Preporod na temu "Zakon opasnih namjera - Stetne posljedice Zakona o placama u javnim sluzbama na radno pravni status radnika u osnovnim i srednjim skolama. Predsjednik sindikata Preporod  Zeljko Stipic Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic/PIXSELL

Šokantne scene iz jedne zagrebačke srednje strukovne škole u kojoj se tuku i žestoko fizički obračunavaju profesori i učenik, preplavile su i zgranule Hrvatsku. Nakon snimki na kojima se vidi da profesor različitim predmetima udara svog učenika, ravnateljica je ekspresno uručila otkaz 60-godišnjem nastavniku i udaljila ga iz škole.

Treba li se čuditi ovakvim događajima u našim školama i obrazovnom sustavu gdje zadnjih godina posebno od COVID krize eskalira nasilje?

Nasilje u školama na dnevnoj bazi

Željko Stipić predsjednika Sindikata “Preporod” rekao je da se nasilje u školama događa gotovo na dnevnoj bazi.

“Ne znamo točne brojke jer se to prestalo evidentirati. Nekad se u Saboru podnosio godišnji izvještaj o stanju sigurnosti u školama, ali to je prestalo, jer se vjerojatno nekima te brojke nisu sviđale, rekao je, te dodao kako su se brojke, dok se evidentiralo, godišnje kretale oko 2000 – 2500 ekscesnih situacija”.

Istaknuo je i kako je u školama sve teže i teže raditi.

“Nasilje je sve učestalije u hrvatskom društvu, a škole nisu otok i ne mogu biti otok. I osobito u tim srednjim školama, gdje je populacija mladića koji su na neki način već jednom nogom, a možda već i s obje noge, ušli u svijet odraslih, sa svim što to znači u pozitivnom i negativnom smislu, onda imate situaciju gdje se spoji s jedne strane očito jedna, ako su podaci koji su izašli u javnost točni, jedna osobna trauma, nesreća. Teško se oteti dojmu da je taj profesor živio u jako teškim uvjetima i teškoj situaciji. S druge strane ti su učenici koji to niti znaju, niti su mogli znati. I kad se iskra se zapali vrlo brzo se stvar razvije”, rekao je Stipić za HRT.

Dodao je kako profesor nije član nikakvog sindikata, te su sužene mogućnosti pomoći.

“Sam otkaz neće ništa riješiti. Poslat će se loša poruka. Kada dajete otkaz šaljete učenicima poruku da se to nasilje može isplatiti i poruka ovog čina je da će nastavnici biti pažljiviji, a učenici malo manje pažljiviji,” rekao je.

Huligani postaju nacionalni heroji

Usporedio je huligansko ponašanje navijača koji su negdje otišli i napravili što su već napravili, a od njih se kako je rekao, gotovo napravilo nacionalne heroje.

“Što onda mi možemo očekivati? Svako nasilje zaslužuje osudu, ali ne samo osudu, protiv nasilja se treba boriti. Kako se mi u školama možemo boriti protiv nasilja – odgojnim mjerama. Vi ne možete učeniku ništa napraviti ako ima utjecajnog roditelja ili roditelja koji zna potražiti pomoć na pravom mjestu. Vama su tada praktično vezane ruke”, istaknuo je.

Škole nemaju zaštitara

Na pitanje zašto u školi nema zaštitara, rekao je kako godinama ukazuje na taj problem.

“Situacija u školi se razlikuje od škole do škole. Nije ista situacija u nekoj seoskoj sredini i na primjer u nekom zagrebačkom opasnijem kvartu. Odavno sam ukazivao da smo u nekim školama već odavno trebali imati zaštitare. Ali to ne znači da ih treba imati u svim školama. Da bi se trebale praviti sigurnosne procjene situacije u školi, i to iz godine u godinu, da bi se u to trebao uključiti puno širi krug ljudi. Ništa se od toga nije željelo čuti. I nama će do promjene doći, tek kad nam se dogodi neko veliko zlo. Zadnji sam koji bi ga na bilo koji način prizivao, ali nažalost mi idemo prema tome”, rekao je Stipić.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.