Srpska krajnja desnica koristi Putinov rat za obnovu sna o preuzimanju Kosova

Autor:

14, March, 2023, Belgrade - Protest against betrayal of Kosovo and Metohija - Students for Kosmet. . Photo: Marija Mladjen/ATAImages.

14, mart, 2023, Beograd - Protest protiv izdaje Kosova i Metohije - Studenti za Kosmet. .  Photo: Marija Mladjen/ATAImages/PIXSELL

Photo: Marija Mladjen/ATAImages/PIXSELL

Srpski ultranacionalisti koriste rusku invaziju na Ukrajinu da potaknu svoju kampanju protiv neovisnosti Kosova – a antiratni aktivisti bivaju uhvaćeni u unakrsnoj vatri.

Političari s desnog krila srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića nanjušili su priliku da povežu ruski rat protiv Ukrajine s njihovom željom da ‘anektiraju’ Kosovo. Rade to dok Vučić ulazi u pregovore uz posredovanje EU-a za djelomičnu normalizaciju odnosa s Kosovom, čiju neovisnost ni Beograd ni Moskva priznaju.

Pobjeda ruskog predsjednika Vladimira Putina u Ukrajini bila bi odskočna daska da Srbija vrati Kosovo, smatra Miša Vacić, čelnik izrazito nacionalističke, prokremaljske političke stranke Srpska desnica. “Moramo biti strpljivi i moramo čekati da završimo u Ukrajini, a nakon toga ćemo imati dovoljno vremena”, rekao je za POLITICO.
Od početka invazije u Srbiju je stiglo više od 200.000 Rusa. Kao jedna od samo nekolicine europskih zemalja koje nudi bezvizni ulazak vlasnicima ruskih putovnica, ona pruža sigurno utočište za one koji traže izlaz iz raznih razloga, od ekonomskih do ideoloških.

Vacić, koji je u rujnu otputovao u Donjeck pod ruskom okupacijom kako bi promatrao takozvani referendum za pridruživanje Rusiji koji su zapadne vlade naširoko kritizirale kao laž, tvrdi da su ruski liberalni aktivisti u Srbiji prijetnja ostvarenju njegovog idealnog društva, ako udruže snage sa svojim lokalnim kolegama.

“To je prava revolucija liberala”, rekao je Vacić, dodajući da čak i kada bi samo 10 posto novopridošlih Rusa bili predani liberalni aktivisti, Srbija bi i dalje bila preplavljena s najmanje 20.000 njenih političkih neprijatelja. Oni misle da moraju osloboditi Srbiju od Srba, od tradicionalnih srpskih vrijednosti.

Nasilne prijetnje

Među Rusima koji su stigli u Beograd otkako je Putin pokrenuo svoju invaziju punog opsega prošle godine je Ilya Zernov. Ovaj 19-godišnji politički aktivist iz Tolyattija u jugozapadnoj Rusiji potražio je utočište u Beogradu prošlog ožujka. Prije toga njegovi prosvjedi protiv rata potaknuli su policijsku pretragu njegovog studentskog doma u Kazanu.

“Shvatio sam da neću moći nastaviti studirati i da neću moći dugo biti u Rusiji”, rekao je Zernov , dodajući da mu je policija koja mu je pretražila studentski dom prijetila nasiljem i zatvorom.

Zernov je aktivni sudionik Ruskog demokratskog društva (RDS), antiratne organizacije osnovane prošle godine u Beogradu s navedenim ciljem da podrži ukrajinsku pobjedu. Od tada se pojavila kao jedna od najvidljivijih proukrajinskih zagovaračkih skupina u Srbiji, koja redovito organizira prosvjede na ulicama.

Ali u zemlji u kojoj Putin uživa značajnu podršku usred sve nametljivijeg ultranacionalističkog pokreta, antiratni aktivisti su meta.

Prijetnje nasiljem također su zasjenile planove za održavanje dvaju antiratnih skupova na prvu godišnjicu ruske invazije.

“Policija nas je upozorila da ima informacije da ti ekstremni desničari planiraju nekakve nasilne provokacije”, rekao je suosnivač RDS-a Peter Nikitin, čija je grupa organizirala jedan od prosvjeda.

Nikitin je također odbacio Vacićeve tvrdnje da njegova grupa i njoj slični žele voditi kampanju o socijalnim temama u Srbiji.

“Naša jedina svrha je da pokažemo svijetu i srpskoj javnosti što se događa i da mobiliziramo javno mnijenje za Ukrajinu”, rekao je, dodavši da je Vacić taj koji Srbiju želi podrediti stranim interesima. “Vacić vrlo izravno gura ruske interese i Putinove interese u Srbiji i on je taj koji Srbiju pokušava pretvoriti u Rusiju.”

Ipak, ima neke nade za Ukrajince i antiratne Ruse koji traže sigurnost u Srbiji: Putinova zaustavljena ofenziva također je ispuhala ovdašnje ultranacionaliste.

“Srbi su bili vrlo ostrašćeni jer su očekivali da će Putin srušiti Ukrajinu za tri dana, a nakon toga su mislili da će reći da Srbiji treba vratiti Kosovo”, rekao je Čedomir Stojković, odvjetnik iz Beograda koji istražuje prikrivene grupe koje šire ruske utjecaje u Srbiji-

“No s vremenom, kako se rat nije odvijao onako kako su ljudi očekivali, ta su se očekivanja počela mijenjati, a sada, budući da postoji kognitivna disonanca, nema strasti”, rekao je.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.