SP atletika: Amerikancima zlata u štafetama, Kipyegon slavila na 5000m. Duplantis obranio naslov

epa10822046 Armand Duplantis of Sweden in action during the Pole Vault Men final competition of the World Athletics Championships in Budapest, Hungary, 26 August 2023.  EPA/CHRISTIAN BRUNA

EPA/CHRISTIAN BRUNA

Američke štafete na 4×100 metara u muškoj i ženskoj konkurenciji osvojile su naslove svjetskih prvaka na SP u atletici u Budimpešti.

Amerikanci su u svojoj posljednjoj izmjeni imali Noaha Lylesa, koji je osvojio pojedinačna zlata na 100m i 200m, a on je stigao i do svog trećeg zlata u Budimpešti prošavši ciljem u sjajnom vremenu od 37.38 sekundi. Uz Lylesa za SAD su još trčali Christian Coleman, Fred Kerley i Brandon Carnes.

Odličnu utrku u finalu imali su i aktualni olimpijski pobjednici Talijani koji su osvojili srebro sa 37.62, dok su brončani Jamajčani viljem prošli u vremenu od 37.76.

U konkurenciji atletičarki prve tri američke trkačice Tamari Davis, Twanisha Terry i Gabrielle Thomas osigurale su svjetskoj prvakinji na 100m Sha’Carri Richardson pet metara prednosti ispred druge Jamajke, a Richardson je tu prednost uspjela očuvati ispred svjetske prvakinje na 200m i srebrne sa 100m Shericke Jackson, koja je trčala posljednju izmjenu za Jamajku. Na kraju su Amerikanke slavile s novim rekordom svjetskih prvenstava od 41.03 sekunde, Jamajka je osvojila srebro sa 41.21, dok je broncu osvojila Velika Britanija sa 41.97.

U jednu od junakinja prvenstva u Budimpešti izrasla je sjajna kenijska trkačica Faith Kipyegon (29) koja je zlato sa 1500 metara pridodala i zlato na 5000 metara. Kipyegon je vrlo rano krenula u finiš te tom taktikom slomila ostatak konkurencije i ciljem prošla u vremenu 14:53.88 minuta. Srebro je osvojila Nizozemka Sifan Hassan (30), olimpijska pobjednica u ovoj disciplini, sa 14:54.11, a broncu Kenijka Beatrice Chebet (23) sa 14:54.33. Za Hassan je ovo druga medalja u Budimpešti, bila je brončana na 1500m, dok je na 10.000m pala 20-ak metara prije cilja dok je bila u vodstvu pa je ostala 11.

Armand Duplantis (23) opravdao je status apsolutnog favorita u skoku s motkom te obranio lanjski naslov iz Eugenea. Aktualni svjetski rekorder, olimpijski pobjednik i europski prvak slavio je s preskočenih 6,10 metara, 10 centimetara više od srebrnog Filipinca Ernesta Johna Obiene (27) koji je postavio novi azijski rekord te se uspeo jednu stubu više na pobjedničkom postolju u odnosu na lani kada je bio brončani. Broncu su osvojili Australac Kurtis Marschall (26) i Amerikanac Chris Nilsen (25) s preskočenih 5,95m. Nakon osiguranja naslova pokušao je Duplantis postaviti i novi svjetski rekord, ali je tri puta rušio letvicu na visini od 6,23m.

Naslov iz Eugenea obranila je i Amerikanka Chase Ealey (29) u bacanju kugle, njoj je za to dovoljan bio hitac od 20,43 metara. Srebro je osvojila Kanađanka Sarah Mitton (27) sa 20,08m, a broncu aktualna olimpijska pobjednica i bivša dvostruka svjetska prvakinja Kineskinja Gong Lijiao (34) sa 19,69m.

U utrci na 800 metara do zlata je stigao Kanađanin Marco Arop (24), on je nakon prvih 400 metara bio posljednji, a onda je krenuo u nezadrživi juriš i ciljem prošao u vremenu od 1:44.24 minute. Za Aropa je ovo druga svjetska medalja, lani je u Eugeneu bio brončani. Srebro i broncu osvojili su mladići, svjetski juniorski prvak Kenijac Emmanuel Wanyonyi (19) sa 1:44.53 te Britanac Ben Pattison (21) sa 1:44.83.

Desetoboj je okončan dvostrukim slavljem Kanađana. Zlato je osvojio Pierce LaPage (27) sa 8909 bodova ispred olimpijskog pobjednika Damiana Warnera (33) sa 8804, dok je broncu osvojio Lindon Victor (30) iz Grenade sa 8756 bodova. Lani u Eugeneu LaPage je bio srebrni, a ovaj je put iskoristio rano odustajanje branitelja naslova Francuza Kevina Mayera, dok je Warneru ovo četvrta svjetska medalja, drugo srebro, a usto ima i dvije bronce, no još nije uspio osvojiti zlato.