Nacional otkriva da je policija podnijela prekršajnu prijavu protiv Emila Tedeschija mlađeg zato što je 13. svibnja ove godine uputio poziv s vlastitog mobitela i dvaput se lažno predstavio te tražio od policije da zaustavi Jadrolinijin trajekt jer je kasnio. Policija je uistinu zaustavila trajekt, no kad je Tedeschi stigao, posada trajekta shvatila je da je lagao i sve prijavila policiji
Emil Tedeschi mlađi, sin istoimenog poznatog hrvatskog poduzetnika Emila Tedeschija, predsjednika Uprave Atlantic grupe, izazvao je nedavno doista nesvakidašnji incident. On je 13. svibnja putovao na Mali Lošinj, ali je zakasnio na Jadrolinijin trajekt koji vozi na relaciji između Valbiske na otoku Krku i Meraga na otoku Cresu. Kada je vidio da se neće na vrijeme ukrcati na taj trajekt, mlađi Tedeschi (broj mobitela s kojeg je uputio poziv poznat je Nacionalu) kontaktirao je Operativno-komunikacijski centar Policijske uprave primorsko-goranske. Potom se predstavio kao član osiguranja premijera Andreja Plenkovića i zatražio od policije da privremeno zaustavi isplovljavanje trajekta, kako bi se on na njega uspio ukrcati. Kako je primatelj tog poziva situaciju evidentno shvatio kako hitan slučaj, mlađem Tedeschiju sugerirao je da kontaktira broj 112 pri ravnateljstvu Civilne zaštite.
Besplatnim pozivom na broj 112 u bilo kojoj državi članici Europske unije može se zatražiti pomoć hitnih službi (policije, vatrogasaca, hitne medicinske službe). Osim hitnih službi, sustav 112, u hitnim situacijama, prema potrebi obavještava i druge nadležne sudionike civilne zaštite, poput tijela države uprave i jedinica lokalne i područne ili regionalne samouprave te operativne snage u sustavu civilne zaštite, kao što su Hrvatska gorska služba spašavanja, Hrvatski Crveni križ, ronioci, lovci i drugi te dodatne snage od važnosti za sustav civilne zaštite kao što su Oružane snage Republike Hrvatske.
Na službenoj internetskoj stranici Civilne zaštite ističu da će ako pozivatelj treba pomoć samo jedne hitne službe, operater proslijediti poziv toj traženoj hitnoj službi. Sustav 112 temeljem utvrđenih standardnih operativnih postupaka, protokola ili sporazuma omogućava lociranje pozivatelja u hitnoj situaciji, hitan prijevoz zrakom timova za traganje i spašavanje, vatrogasaca i organa za transplantaciju te ozlijeđene ili oboljele osobe zrakom ili morem, što je u nekim situacijama od iznimnog značenja. U tako ozbiljno strukturiranom sustavu ne treba posebno napominjati da se svaki poziv snima.
Nakon devet sati ujutro, toga 13. svibnja, sustav 112 zabilježio i poziv Emila Tedeschija mlađeg koji je ponovo, predstavljajući se kao pripadnik osiguranja premijera Plenkovića, zatražio da se zaustavi trajekt te da mu osiguraju dva mjesta. Trajekt je potom zaustavljen.
Međutim, kada se Tedeschi pojavio i ukrcao na trajekt, posada broda shvatila je da se on lažno predstavio. Odnosno da nije pripadnik osiguranja premijera Plenkovića i da to ni s čim nije mogao dokazati. Pa je posada broda o svemu informirala policiju. Nakon toga, policija je potražila Emila Tedeschija mlađeg i na Malom Lošinju on je u ranim poslijepodnevnim satima ispitan, o čemu je sastavljen i poseban zapisnik. On je priznao što je učinio, ali je ustvrdio da se nije predstavio kao pripadnik osiguranja hrvatskog premijera, nego samo kao pripadnik službe osiguranja, ali bez posebnog specificiranja koje službe.
Valbiska je trajektna luka u istoimenoj uvali na zapadu otoka Krka, na području Šotoventa i nalazi se nasuprot otoka Cresa. Od grada Krka udaljena je 10,4 kilometra, a od Krčkog mosta 27,9 kilometara. Nalazi se na specifičnoj poziciji zaštićenoj od bure i juga, a iz uvale se isplovljava u Srednja vrata, kanal između Krka i Cresa. Službeni vozni red trajekta na liniji Valbiska – Merag otkriva da Jadrolinijin trajekt iz Valbiske prema Meragu isplovljava dvanaest puta dnevno i isto toliko puta u obrnutom smjeru. U konkretnom slučaju mlađi Tedeschi kasnio je na trajekt koji je iz Valbiske trebao isploviti u 9:15 ujutro. Trajekt u jednom smjeru plovi pola sata. Drugi sljedeći po redovnom voznom redu isplovljava u 10:45. Što znači da je mlađi Tedeschi trebao pričekati nešto manje od sat i pol vremena. Odnosno mogao je zauzeti mjesto u redu za sljedeći trajekt i predahnuti u kafić u luci, ili čak obići lokalna naselja Pineziće ili Skrpčiće da prekrati vrijeme.
Umjesto toga, on je odlučio izabrati opciju koja je krajnje iziritirala posadu trajekta, ali i putnike koji su zbog njegove nepromišljene odluke bili zadržani i čekali da se on ukrca.
Protiv Emila Tedeschija mlađeg zbog toga je policija podnijela prekršajnu prijavu zbog prekršaja opisanog u članku 10. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira koji glasi: ‘’Tko obmani drugoga u pogledu svoje službene ili društvene funkcije odnosno položaja ili tko upotrijebi lažne osobne podatke kao svoje ili tko potvrdi tuđe lažne osobne podatke kao i tko neovlašteno nosi kakve znakove službene osobe, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u protuvrijednosti domaće valute od 50 do 200 eura ili kaznom zatvora do 30 dana’’.
Emil Tedeschi mlađi rođen je 2. studenoga 1994. i zaposlen je u Atlantic grupi. U medijima se posljednjih godina spominjao više puta, uglavnom zbog svog istoimenog oca, poznatog hrvatskog poduzetnika. O njemu se pisalo i zbog njegova ljubavnog života. Prije par godina oženio se sedamnaest godina starijom Nikom Perenčević koja iz prvog braka ima troje djece. Ona je kći jednog od intrigantnijih samozatajnih hrvatskih poduzetnika Mihaela Perenčevića pa se o njihovu vjenčanju nešto ekstenzivnije izvještavalo, a znali su se pojaviti zajedno i na nekim košarkaškim utakmicama.
Emil Tedeschi mlađi u iskazu policiji naveo je da nije ranije kazneno niti prekršajno kažnjavan. Međutim, koncem srpnja 2020. tadašnji zagrebački gradonačelnik Milan Bandić podnio je protiv njega kaznenu prijavu zbog bizarnog događaja za koji je tvrdio da se zbio u večernjim satima 11. svibnja 2020.
Tedeschi mlađi najprije je nazvao OKC, a kako je primatelj tog poziva situaciju evidentno shvatio kao hitan slučaj, sugerirao mu je da kontaktira broj 112 pri Ravnateljstvu civilne zaštite
Bandić je u kaznenoj prijavi naveo da se na području između Ksaverske i Medvedgradske ulice u Zagrebu tada zbio incident u kojem su mu bili ugroženi sigurnost i život te da mu je Emil Tedeschi mlađi ničim izazvan verbalno prijetio i omalovažavao ga.
Sve se, prema navodima u kaznenoj prijavi, odvijalo toga dana između 19 i 20 sati. Tedeschi je upravljao crnim terenskim Mercedesom G-klase, registarskih oznaka ZG 2999 HI, Ksaverskom ulicom u smjeru juga. Potom je skrenuo desno u Ulicu Antuna Vrančića u smjeru Medvedgradske te primijetio Milana Bandića. On se nalazio na mjestu suvozača u osobnom automobilu Peugeotu 208, registracijskih oznaka ZG 5736 FU. Radi se o vozilu koje je u vlasništvu Ljerke Ljutić, supruge Bandićeva dugogodišnjeg bliskog suradnika Roberta Ljutića.
Ljutić je tog dana vozio Bandića. Tvrdili su da su obilazili neke lokacije po gradu. Kada ih je Tedeschi primijetio, njih su dvojica bili zaustavljeni na semaforu u Ulici Antuna Vrančića. Potom je Tedeschi okrenuo svoje vozilo i počeo voziti za njima, ubrzo potom skrenuo je desno u Ulicu Ksaver u smjeru sjevera te ih velikom brzinom pretekao po lijevom traku. Potom je, stoji u prijavi, otvorio prozor suvozača te obojici uputio pogrdne riječi. Bandić je u prijavi naveo kako je Tedeschi vozio gotovo 100 km/h, pretekao ih, prestrojio se ispred vozila u kojem su se nalazili te potom vozio lijevo pa desno sprječavajući Ljutića da ga pretekne. Bandić je u prijavi naveo da je Tedeschi dvaput pokušao zaustaviti vozilo i izgurati ga s ulice, da je kao sudionik u cestovnom prometu iz obijesti teško kršio propise o sigurnosti prometa, vozio brzinom koja prelazi za 50 km/h dopuštenu brzinu u naseljenom mjestu te time izazvao opasnost za život ili tijelo ljudi, kao i da je time počinio kazneno djelo obijesne vožnje u cestovnom prometu.
Bandić je uz osobno potpisanu kaznenu prijavu priložio i izjavu koju je dan kasnije sastavio Robert Ljutić. Ljutić je izjavu sastavio u službenim prostorijama Gradske uprave Grada Zagreba. On je također u toj izjavi opisao kako je doživio taj događaj.
Bandić je tada za Nacional rekao o tomu sljedeće: „A što da vam kažem o tome kako sam se osjećao? Obuzeo me strah. Vjerujem da bi na mom mjestu i vas obuzeo strah. Sjedio sam u Peugeotu 208, a naganja me ogromni blindirani Mercedes. Sve vrijeme čekali smo hoće li se u nas namjerno zabiti ili neće! Naravno da sam bio uznemiren. Kako zbog toga dvije noći nisam mogao zaspati, potražio sam liječničku pomoć. A kao odgovoran građanin, potom sam se obratio i nadležnim institucijama.“
Nacional se tada bio obratio i Emilu Tedeschiju mlađem da se i on izjasni o tom navodnom događaju te je, umjesto njegove izjave, izvor blizak Atlantic grupi prenio sljedeće: „Točno je da se dogodio incident u prometu. Bila je to jedna uobičajena prometna svađa kojoj Emil Tedeschi ne bi želio pridavati neko preveliko značenje. On čak ne zna ni tko se nalazio u tom automobilu pa ne bi želio da se taj slučaj, zbog činjenice da mu je obitelj poznata hrvatskoj javnosti, previše medijski dimenzionira.“ Na dodatna pitanja nije bilo nikakvog komentara.
Bandić je sljedećih dana uredno obavljao svoje poslove. Nacional je tada precizno rekonstruirao što je sve, onako navodno uzrujan zbog tog incidenta, uspio obaviti prije nego što je tri dana nakon tog incidenta podnio spomenutu kaznenu prijavu.
Čak i da su Bandićevi navodi bili točni, to ne znači da bi to moglo opravdati neprimjereno ponašanje Emila Tedeschija mlađeg u opisanoj incidentnoj situaciji. Još je manje prostora za opravdati njegov nedavni prekršaj, kada se lažno predstavio kao pripadnik osiguranja premijera Plenkovića.
Komentari