Saudijci nakon sukoba oko kvota proizvodnje nafte, traži pomoć SAD-a zbog prijetećih aktivnosti Irana

Autor:

Mubin Ferdous, Unsplash

Sjedinjene Države i Saudijska Arabija međusobno su razmijenile obavještajne podatke koji pokazuju da Iran možda planira neposredni napad na energetsku infrastrukturu na Bliskom istoku, posebice u Saudijskoj Arabiji, rekao je američki dužnosnik za CNN.

Saudijski dužnosnik rekao je za CNN da je Saudijska Arabija podijelila obavještajne podatke o mogućem napadu sa SAD-om, ali izvor nije dao nikakve pojedinosti.

Drugi američki dužnosnik rekao je da su američki borbeni zrakoplovi F-22 koji su već u Saudijskoj Arabiji dostupni za suprotstavljanje svim prijetnjama.

Prvi dužnosnik rekao je da nije došlo do povećanja razine američke vojne zaštite u regiji, budući da se ne vjeruje da je američka vojska meta. Glasnogovornik State Departmenta Ned Price rekao je u utorak da su SAD “zabrinute zbog slike prijetnje” i “u stalnom kontaktu putem vojnih, diplomatskih i obavještajnih kanala sa Saudijcima”.
“Nećemo oklijevati djelovati u obrani naših interesa i naših partnera u regiji”, rekao je Price na brifingu ministarstva. Kazao je da nije upoznat s bilo kakvim javnim upozorenjima izdanim preko veleposlanstva o prijetnjama i potvrdio da je State Department dužan obavijestiti građane “ako imamo informacije koje su precizne, koje su vjerodostojne, koje bi potencijalno mogle predstavljati prijetnju američkim građanima.”

SAD vjeruje da Iran možda pokušava usmjeriti pozornost na Saudijsku Arabiju koju Iran optužuje da pomaže u poticanju prosvjeda, rekli su izvori.

Wall Street Journal prvi je izvijestio da postoje naznake potencijalnog iranskog napada.

Glasnogovornik Pentagona brigadni general Pat Ryder nije želio potvrditi postoji li trenutačno određena prijetnja, ali je rekao da je Pentagon i dalje “zabrinut zbog situacije s prijetnjama u regiji” i da je “u redovitom kontaktu s našim saudijskim partnerima”.

Iran je glavni regionalni rival Saudijske Arabije, a Rijad je prekinuo službene diplomatske odnose s Teheranom 2016. nakon što su iranski prosvjednici upali u saudijsko veleposlanstvo u Teheranu kao odgovor na pogubljenje šijitskog svećenika u Saudijskoj Arabiji. Houthi pobunjenici koje podupire Iran također su napali naftna postrojenja u Saudijskoj Arabiji i UAE-u posljednjih godina, izazivajući zabrinutost da bi energetska infrastruktura mogla biti meta iranskih provokacija u regiji.

Saudijski i iranski dužnosnici potajno su se sastajali posljednjih mjeseci kako bi razgovarali o sigurnosnim pitanjima, uključujući rat u Jemenu između Hutija i vojne koalicije koju podupire Saudijska Arabija. Ali krhko primirje između strana isteklo je prošlog mjeseca, što je dovelo do novih pojačanih napetosti između Irana i Saudijske Arabije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.