Sa(n)jam knjige u Istri posvećen je Daši Drndić, a otvara ga László Krasznahorkai. Evo što sve donosi 28. izdanje Sajma

Autor:

Matija Šćulac

U petak, 25. studenog mađarski književnik László Krasznahorkai otvorit će 28. Sa(n)jam knjige u Istri, najavljeno je u ponedjeljlak na konferenciji za novinare. Sajam traje do 5. prosinca.

Otvaranje 28. Sa(n)jam knjige u Istri održat će se tradicionalno u podne na ulazu u Dom hrvatskih branitelja – mjestu kojem se Sajam vratio i to upravo uz veliku temu – Povratak. Na poznate stepenice zakoračit će mađarski književnik, dobitnik Bookera, László Krasznahorkai – koji je u svijetu pisaca, nakladnika, prevoditelja, filmofila i onih čitatelja visokih standarda – velika zvijezda.

Svečani uvod u 100 programa desetodnevnog festivala knjiga i autora vodit će pulska glumica Dijana Vidušin dok će jazz–ritam ceremoniji u swing maniri 30-ih i 40-ih godina zadati Big Band Pula na čelu s Brankom Sterpinom.

“Kada smo odlučili da će središnja tema biti Povratak, nismo znali da će nam se dogoditi i povratak u Dom hrvatskih branitelja. U svakom povratku ima, kako bi rekao jedan od naših gostiju Predrag Finci „i bola i radosti, zato je u svakom tako mnogo bolne radosti“. Upravo takve emocije obuzele su ekipu Sajma i svjesni smo da ne možemo naći ono što smo odlaskom ostavili, ovo može biti samo novi početak, a on je, mislim, više nego dobar. O Povratku, velikoj književnoj i filozofskoj temi, na Sajmu će govoriti sjajni autori: Boris Buden Semezdin Mehmedinović, Kapka Kassabova, Selvedin Avdić, Boris Dežulović, Leonida Kovač, Goran Vojnović, Zoran Žmirić, Dejan Dukovski, Olja Savičević Ivančević, Andrej Blatnik , Amir Alagić i mnogi druge, a sve ih predvodi naš počasni gost László Krasznahorkai. No, u radu na programu jedna nam je autorica, čije su knjige i veliki dio života obilježeni našom temom, stalno dolazila u misli i jako nedostajala. Zato smo Sajam i posvetili Daši Drndić”, rekla je na konferenciji direktorica Sajma Magdalena Vodoopija.

“Sajam posvećujemo europski priznatoj književnici istarskih korijena Daši Drndić, čiji su život i djelo bili obilježeni gradovima iz kojih je, voljno ili pod pritiskom, odlazila, u koje se, voljno ili pod pritiskom, doseljavala, te kojima se u djelu i životu vraćala. Dašin Beograd, Dašina Rijeka, Toronto, Rovinj, te mnogi drugi gradovi, od Berlina i Amsterdama do Pule, Umaga ili Gorice, mjesta koja su je primala, ponekad i odbacivala i s kojima je u svojoj moćnoj prozi i javnim istupima često debatirala. Daša je književnica koja je bila, a svojim djelom i trajno ostala, kritički i strog glas, glasna savjest naših poremećenih društava, ali i osoba čiji je dom bio utočište putnika, te čije su svakodnevne brige ali i književne stranice bile često usmjerene mladim snagama pred izazovom odrastanja, ljudima u nevolji, progonjenima i odbačenima, svima koje je velika povijest samljela i zaboravila i koji se nisu imali kamo vratiti. Njeni povratci bili su etički i politički moćni, iskreni i potresni. Želimo da se sjeta, melankolija pa i kič različitih konvencionalnih književnih povrataka, protrese moćnim duhom Daše Drndić i njene književnosti”, poručio je Aljoša Pužar.

Na ovogodišnjem Sajmu sudjelovat će 280 nakladnika s gotovo 25 tisuća knjiga. Popusti će se kretati od 20 – 70%, a različiti nakladnici su pripremili i posebne outlet ponude.

Sajam će obilježiti i povratak programa za djecu i mlade. Plavi salon ponovno će biti podređen programima za mališane koji će i organizirano dolaziti iz pulskih škola i vrtića, neki i iz Rovinja i Rijeke. Uz svakodnevnu ‘Priču za laku noć’ Bake Librić, na radionicama će se predstavljati različiti nakladnici. Svoj dan imat će Naklada Ljevak, Školska knjiga, Plantopija, Alfa i Mozaik knjiga.

“Vjerujem da će posebnu atmosferu stvoriti niz mladih hrvatskih ilustratorica i ilustratora koje ćemo, kada ne nastupaju u Hop-lektiri, susretati u holu DHB-a, koji će na tjedan dana postati njihovim pop-up umjetničkim ateljeom. Živo i multimedijalno bit će i na programu PULikulArne reforme uz zanimljive goste koji će srednjoškolcima književne klasike predstaviti na jedan sasvim drugačiji način”, naglasila je Slavica Ćurković, glavna organizatorica Sajma i kreatorica programa za djecu.

Noć galerija

Program Noć galerija četirima različitim izložbama u četiri galerije u staroj jezgri Pule okuplja četiri vrhunska europska autora: iz Njemačke dolazi Max Neumann, iz Finske Timo Viljakainen, iz Slovenije Matej Povše te iz Italije Davide Toffolo. Spomenuti umjetnici prvi put izlažu u Istri, a većina njih – izuzev Viljakainena – i u Hrvatskoj.

Otvorenje Noći galerija održat će se u subotu, 26. studenog, odnosno tijekom drugog dana 28. Sajma, a započinje od 20 sati u Gradskoj galeriji Pula izložbom ilustracija Maxa Neumanna „Uvijek za Homerom“. Ovaj svjetski etablirani umjetnik u svojoj je četrdesetogodišnjoj karijeri održao više od 150 samostalnih izložbi diljem svijeta, za što je primio niz nagrada, od kojih se ističe Villa Romana, najstarija nagrada u Njemačkoj za postignuća u području likovne umjetnosti. U Pulu dolazi kao ilustrator knjiga počasnog autora ovogodišnjeg Sajma Lászla Krasznahorkaija. Izložbom će predstaviti crteže iz istoimene knjige koju je mađarski autor pisao u povodu posjeta Dalmaciji, a objavila MaMa.

Slijedi nastavak u Galeriji Uliks, gdje će izlagati poznati slovenski fotograf Matej Povše, koji je početkom agresije na Ukrajinu otputovao u ratnu zonu te tijekom trotjednog boravka objektivom zabilježio pogibeljnost situacije, ljude i krajolike, u ukrajinskoj prijestolnici te u Ljvivu na zapadu zemlje. Izložba „Kada odem ne znam kamo ću se vratiti“ serija je crno-bijelih dokumentarnih fotografija koje je autor popratio riječima: „U ratu nema heroja, samo žrtava“ te je dijelom programa Ljubljana bere koji Sajam radi u suradnji s Gradom Ljubljana (UNESCO-ov grad knjige) i njihovom gradskom galerijom.

U galeriji Makina izlagat će finski majstor umjetničke fotografije Timo Viljakainen, poznat po portretima umjetnika sa zatvorenim očima, među kojima su mnogobrojni dobitnici Oscara za animirani film. Njegova izložba „Iza očiju svijet“ u Pulu stiže iz zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti gdje je bila postavljena u sklopu 50. Animafesta – poznatog međunarodnog festivala animiranog filma. Viljakainen u svojim portretima hvata trenutak kada se zatvaranjem očiju naglo prekida veza portretirane osobe s promatračem ili, riječima fotografa, kada se „portretirani autor povlači u svoj svijet i svoje misli“ te postavlja svojevrsnu tihu branu preko koje je nemoguće prijeći i doprijeti do onoga o čemu razmišlja i mašta.

Maraton po galerijama završava na pulskom Forumu, u Galeriji Cvajner, gdje će izlagati Davide Toffolo, jedan od najpopularnijih i najomiljenijih autora suvremene talijanske strip i glazbene scene. Izložbom “Crteži za Pasolinija” predstavit će strip-table nedavno objavljene u kultnom magazinu Linus, zatim naslikani lik Piera Paola Pasolinija na totemima – instalaciji koju je sa svojom glazbenom skupinom Tre Allegri Ragazzi Morti postavio uživo tijekom performansa “Pasolini: Concerto disegnato” te nekoliko crteža koji fiksiraju određene misli kontroverznog redatelja i pjesnika, poput onog slavne vrane iz filma Uccellacci e uccellini u kojoj ostaje utisnuta konačna pouka: “Majstori su stvoreni da se jedu u ljutom umaku”. Izložba je dio novog sajamskog programa Storie italiane kojim Sajam obilježava 100. obljetnicu rođenja Piera Paola Pasolinija, a koji je nastao u suradnji s Talijanskim institutom za kulturu u Zagrebu, Zajednicom Talijana Pula i Talijanskom unijom.

Kustosice svih izložbi su: Paola Orlić, Paola Bristot, Kristina Ferk i Mateja Veble.

Film i knjiga – ruku pod ruku

Na Sajam se vraća i program Hollybook – usmjeren prema filmu. Povod tome leži u Pulskom filmskom festivalu, koji sljedeće godine u pulskoj Areni obilježava svoju 70. godišnjicu postojanja, a koju Sajam knjige upravo prvi najavljuje.

Ovom prilikom na sajamskoj će se pozornici izmjenjivati kultni redatelji i posebni programi snažno vezani uz film. Svoje će knjige predstaviti dvojica Arenom nagrađivanih redatelja, Srđan Karanović te Slobodan Šijan dok nas vrhunac programa očekuje u festivalskoj završnici u subotu, 3. prosinca u 20 sati kada će se održati okrugli stol na kojem će, osim dvojice spomenutih redatelja, sudjelovati također nagrađivani Rajko Grlić te Dana Budisavljević, a pridružit će im se i dugogodišnja direktorica Festivala, kultna figura istarske umjetničke scene, Gorka Ostojić Cvajner.

Da je film nezaobilazan na ovogodišnjem Sajmu, pokazuje i retrospekcija filmova Piera Paola Pasolinija koja će se ususret 28. Sajmu i u suradnji s Pula film festivalom održati u pulskom Kinu Valli od 21. do 24. studenog 2022. u sekciji Filmovi za sva vremena. Uvertira je to i u novi sajamski program Storie italiane kojim se obilježava 100. obljetnica rođenja ovog velikog talijanskog redatelja i književnika.

Sajam će pažnju posvetiti još jednoj važnoj obljetnici i filmskoj smotri – zagrebačkom, pola stoljeća starom Animafestu, drugom najstarijem živućem festivalu animiranog filma. Predstavljat će se njihova monografija “Pedeset godina Svjetskog festivala animiranog filma – Animafesta Zagreb (1972. – 2022.)”, dok će kulminacija ovog programa biti izložba plakata Animafesta i promocija knjige „Stille Reise – Minhenski dnevnik“ (Srpsko narodno vijeće) veličanstvenog redatelja, animatora, ilustratora, karikaturista Nedeljka Dragića, dobitnika Grand Prixa na drugom Animafestovu izdanju.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.