Rezultati novog istraživanja: Ljubimci ne pomažu nužno osobama s mentalnim poremećajima

Autor:

Pixabay

Osobe s mentalnim poremećajima poput bipolarnog nemaju “značajne koristi” od držanja mačke, zlatne ribice ili papige, prema novom istraživanju.

Istraživačka skupina sa Sveučilišta York je otkrila da ni držanje pasa kao kućnih ljubimaca “nije povezano s razinama dobrobiti, depresije, anksioznosti ili usamljenosti kod vlasnika (ljubimaca) s nizom ozbiljnih mentalnih bolesti”.

Istovremeno je više od 95 posto od 170 ispitanika reklo da im njihovi ljubimci “pružaju društvo, izvor stabilnosti u njihovim životima i da čine da se osjećaju voljenima”, prema istraživanju koje je objavio centar za poljoprivredu i bioznanosti CABI.

Tim sa Sveučilišta York se referirao na istraživanje iz 2021. koje je pokazalo da je držanje kućnih ljubimaca “povezano sa samodijagnosticiranim pogoršanjem mentalnom zdravlja”, za koje su rekli da je “možda izazvano pandemijskim ograničenjima i izazovima pri brizi za njihovu životinju tijekom lockdowna”.

“U odsustvu restrikcija (zbog) covida-19, moguće objašnjenje za trenutno otkriće bi moglo biti da dodatna odgovornost koja proizlazi iz držanja ljubimaca može pogoršati druge potencijalne uzročnike stresa s kojima se suočavaju ljudi s teškim mentalnim bolestima. Oni uključuju cijenu hrane, veterinarske račune i nesigurnost glede stambenog pitanja”, rekla je znanstvenica Emily Shoesmith sa Sveučilišta York.

Shoesmith i njene kolege vjeruju da rezultati istraživanja upućuju na to da je “općeprihvaćeno vjerovanje da su životinje korisne za dobrobit” nije “u potpunosti točno za sve pripadnike svih subpopulacija u svim kontekstima”.

Vjeruju da je ipak tu tematiku potrebno dodatno obraditi.

“Daljnjim istraživanjima bi također pomoglo korištenje većih uzoraka i usporedba sa širom varijacijom životinjskih vrsta za koje sudionici kažu da su im najbliže”, rekla je Elena Ratschen, također sa Sveučilišta York.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.