Renato Petek: “Zagrebački biootpad smrdi, a smrdio je i posao njegova zbrinjavanja”

Autor:

22.03.2021., Zagreb - Renato Petek, kandidat na listi SDP-a za zamjenika gradonačelnika Zagreba.

Photo: Saša Zinaja/NFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Nezavisni zastupnik u Gradskoj skupštini Grada Zagreba Renato Petek u četvrtak je u priopćenju ustvrdio da zagrebački biootpad ‘smrdi’ zbog nezakonitog zbrinjavanja na odlagalištu Jakuševec.

Dodaje da je smrdio i posao njegova zbrinjavanja izvan Zagreba plaćeno na desetke milijuna kuna. Sve su to, tvrdi petek, znali i više puta bili upozoreni Ana Stojić Deban, dosadašnja predsjednica uprave Holdinga, bivša pročelnica Mirka Jozić, voditelj Čistoće Jure Leko te Vesna Peko, direktorica službe za nabavu Zagrebačkog Holdinga.

“Drago mi je što sada i od strane USKOK-a postoji interes da se istraži slučaj posla sa zbrinjavanjem biootpada na koji kontinuirano ukazujem od veljače 2019. godine, kada su u Zagrebu podijeljene prve smeđe kante za biootpad. Sa zanimanjem pratim hoće li se uspjeti dokazati opravdana sumnja da se izvršene radnje koje su omogućile stjecanje protupravne korist izvlačenjem desetaka milijuna kuna iz blagajne Zagrebačkog Holdinga, kao i ugroze stanovništva i zagađenje prirode zbog višestrukih kršenja zakona u gospodarenju otpadom, kao i onoga o javnoj nabavi”, poručio je Petek.

Navodi da je jedan od problema oko biootpada ugovor o preuzimanju i obradi biootpada izvan Zagreba, za što su policijski službenici preuzeli dokumentaciju prema napisima nekih tiskanih medija, a koje se odvijalo u bioplinskim postrojenjima u okolici Križevaca odnosno Donjeg Miholjca.

“U tim su bioplinarama mjesecima provođeni različiti postupci i nadzori Državnog inspektorata koji su dokazali brojne nepravilnosti u radu. Zadnji takav ugovor, Okviran sporazum sa zajednicom ponuditelja potpisan u listopadu 2020. godine, na 73 milijuna kuna. Potom je Državni inspektorat već početkom prosinca bioplinari Orehovec u vlasništvu Olega Maksimova zabranio zbrinjavanje zagrebačkog biootpada zbog nedostatka dozvole gospodarenja otpadom R12 koja omogućuje odvajanje nečistoća iz otpada koja je prema podacima Inspektorata ima čak do 40%. Tada Holding odobrava uvođenje podizvođača, tvrtku EDM Energija d.o.o. također spomenutog ruskog vlasnika koji prema aneksu smije zbrinuti maksimalnih 30% ugovorenih količina otpada. Tako se zagrebački biootpad počeo odvoziti u njihova bioplinska postrojenja u D. Miholjac i Viljevo”, napominje petek u priopćenju i pita se gdje je završio ostatak otpada.

Kako navodi, prema službenim podacima iz Holdinga, od prosinca 2020. do lipnja 2021. godine Čistoća je prikupila 11.764 tone biototpada, dok je od toga Zrinjevac preuzeo tek oko 2800 tona.

“Gdje je završila razlika? Uvjeren sam, a dokumentacija će to i dokazati, da je dio završio kod privatnika, a dio na odlagalištu jakuševec Prudinec. Ovdje se radilo o odljevu novca iz Holdinga prema privatnicama koji su preuzimali otpad, a nisu imali sve uredne dozvole za zbrinjavanje istog. Holding za to uopće nije mario, iako ih na to obvezuje više zakonskih propisa”, ustvrdio je Ptek.

Drugo dio problema, dodaje, je odlaganje biootpada na Jakuševcu . “Otpad se i obrađuje/odlaže na dva mjesta: otvorenu kompostanu Zrinjevca (ograničenog kapaciteta), dok drugi dio završava na smetlištu Jakuševec što je protivno propisima RH i direktivama EU-a! Priznaje to i sama gradska Čistoća kada pojašnjava da se dio biootpada iz kanti gdje je od pomiješan s drugom miješanim komunalnim otpadom odvozi na samo odlagalište. Stoga me s pravom nazivaju i javljaju mi, i poslije lokalnih izbora, građani Borovja, Savice, Pešćenice… a ne samo Novog Zagreba, da se s Jakuševca i dalje širi nepodnošljiv smrad. Naime tamo trenutno traje obrada i truljenje biootpada na visokim ljetnim temperaturama…”, navodi gradski zastupnik.

Dodao je da od početka 2019. godine prati prikupljanje i zbrinjavanje biootpada iz kućanstva te podsjeća da je javnost redovito izvještavao o tome što je oko biootpada pogrešno radila gradska Čistoća i Grad Zagreb. “I krajem prošle godine su me javno optužili da sam po objavi jasnih dokaza, fotografija i snimki o nezakonitom zbrinjavanju biootpada, širio “klasičan fake news”. Uvjeren sam da će u jednom trenutku ljudi iz upravljačkih struktura Čistoće, Holdinga, ali i njegove javne nabave, te nadležnog Ureda za gospodarstvo koji su obavljali poslove oko biootpada odgovarati za propuste i nezakonit rad vezan uz njegovo zbrinjavanje u Zagrebu u proteklom periodu. Od nove gradske uprave i uprave Holdinga očekujem da hitno riješi pitanje smrada koji dolazi od biootpada i ugrožava kvalitetu zraka i života više od 100.000 građana u okolici Jakuševca. Ono što će se dugoročno morati rješavati je pitanje sortirnica/e otpada, kompostane u Novskoj, i opcije zaključavanja spremnika ili uvođenja kartica kako bi se kontrolirali korisnici”, poručio je.

Petek ističe da Zagrebu nedostaje komunalna infrastruktura kako bi se uopće moglo govoriti o sustavu gospodarenja otpadom. “Dosadašnjoj je gradskoj vlasti očito bio interes u gospodarenju otpadom oslanjati se na suradnju s privatnim sektorom, zbog čega su iz gradske blagajne te one Holdinga u proteklom periodu isplaćene stotine milijuna kuna građana za oporabu različitih frakcija otpada. U tom se poslu kriju neke od velikih glavnih afera koje će se nadam se početi rasvjetljavati od strane policije i Uskoka, a potom i sve uspješno dokazati u brzim procesima hrvatskog pravosuđa”, zaključio je gradski zastupnik.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.