PUT DO TOP DESTINACIJE: Kako je Istra ulaganjem u svoje poljoprivrednike postala hit destinacija

Autor:

Julien Duval, Igor Zirojević/TZ Istre, Istarska županija

Rekordni turistički rezultati koje je Istra i ove godine ostvarila nisu slučajnost, već rezultat dugoročne strategije Istarske županije koja je sufinanciranjem domaće poljoprivrede pozicionirala Istru na kartu najboljih europskih gastronomskih odredišta

Istra je proteklih godina postala destinacija prepoznatljiva po svojoj vinskoj i gastronomskoj ponudi. Jedan je to od glavnih razloga zašto je i proteklog ljeta ovaj poluotok bio prepun turista te su s obzirom na sve okolnosti zabilježene gotovo rekordne turističke brojke. No do takvih se rezultata nije došlo slučajno i preko noći, već dugotrajnim planiranjem i ulaganjem u strateški važne grane, a to je prije svega poljoprivreda i turizam. Istarska županija niz godina ulaže značajna sredstva u razvoj vinarstva i maslinarstva u Istri, a rezultat svih napora, projekata i ulaganja su vrhunski rezultati koje danas imaju. Istarski vinari i maslinari redovito postižu najbolje rezultate na renomiranim svjetskim natjecanjima. Osim nagrada, možda je i još važnije da su istarska vina, prije svega malvazija i teran te istarsko ekstra djevičansko maslinovo ulje postali zaštitni znak Istre i razlog zbog kojeg mnogi turisti izabiru baš Istru kao mjesto gdje će provesti svoj odmor.

Istarski župan Boris Miletić kaže da Istarska županija više od 25 godina ulaže značajna sredstva u poljoprivredu te da se napredak vidi iz dana u dan. Prije 25 godina situacija je bila takva da su istarski vinari tražili svoje mjesto na tržištu, a slična je situacija bila i s maslinarima. Jedna od prvih odluka je bila da se poveća količina proizvoda, a nakon toga se krenulo u poboljšanje kvalitete poljoprivrednih proizvoda.

Istarski župan Boris Miletić podupire strategiju razvoja kojoj su ciljevi promocija vina i maslinovog ulja u inozemstvu i nastavak edukacije mladih poljoprivrednika. FOTO: Istarska županija

“Nakon 25 godina imamo vrhunska vina, imamo respektabilan broj vinara s vrhunski opremljenim vinskim podrumima, a ta vina na najprestižnijim svjetskim natjecanjima poput Decantera u Londonu osvajaju platinaste i zlatne medalje. To znači da je plan udruživanja vinara u udrugu Vinistra te edukacije vinara uspio i da se danas Istra može pohvaliti s ponajboljim svjetskim vinima. Kada govorimo o vrhunskim proizvodima, moramo istaknuti da smo premali da bismo bili prosječni”, kaže župan Boris Miletić te dodaje da su istarskim vinarima primjer bili talijanski vinari iz Toskane te oni francuski.

Takva je praksa omogućila da istarska malvazija danas bude poznata i priznata sorta vina. Sljedeći je cilj da se malvaziju što više promovira na europskom i svjetskim tržištima te da svoje mjesto nađe u ekskluzivnim restoranima širom svijeta, ali i u trgovinama specijaliziranim za prodaju vrhunskih vina.

“Osim toga, jako nam je važno da su se naši vinari i maslinari educirali kako koristiti bespovratna sredstva europskih fondova te da je veliki broj uspješno aplicirao na europske fondove. To im je omogućilo modernizaciju poslovanja, nabavu najnovije i najmodernije opreme  za vinograde i vinske podrume te proizvodnju vrhunskih vina kakva danas imamo”, govori Boris Miletić te ističe da je Istarska županija možda i još veći iskorak učinila u maslinarstvu pomaknuvši vrijeme berbe maslina koja sada praktički završava prije nego što je u prošlosti počinjala.

Istarska županija niz godina ulaže velika sredstva u razvoj vinarstva i maslinarstva u Istri, a rezultat ulaganja su svjetske nagrade istarskim vinarima i maslinarima. FOTO: Julien Duval, Igor Zirojević/TZ Istre

Takva promjena trenda u maslinarstvu, veliki broj novih uljara, prerada u istom danu nakon berbe te tehnologija čuvanja ulja bez prisustva kisika omogućila je proizvodnju najkvalitetnijeg maslinova ulja po kojem je danas Istra poznata. Istarsko maslinovo ulje redovito osvaja nagrade na svjetskim natjecanjima, a sedmu godinu za redom najbolja je maslinarska regija u svjetskom katalogu Flos Olei.

“U Istarskoj županiji smatramo da smo na dobrom putu da se proizvodnja vina i maslinova ulja stabilizira te bude dugoročno profitabilna poljoprivredna proizvodnja, uključivanjem mladih educiranih proizvođača u proizvodnju ta je proizvodnja na putu da dosegne jednu vrlo visoku, gotovo bih rekao svjetsku razinu. U budućnosti će sigurno doći i do povećanja količine u proizvodnji vina i ulja. Zato smo i donijeli Strategiju razvoja vinarstva u kojoj je glavni cilj promocija vina u inozemstvu te ulaganje u edukaciju prije svega mladih koji se žele baviti proizvodnjom vrhunskih vina i maslinova ulja”, otkriva istarski župan.

Važnu ulogu u razvoju poljoprivrede u Istri ima i županijski Upravni odjel za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo na čijem je čelu Ezio Pinzan. Jedan strateški projekt koji se provodi u ovom upravnom odjelu je Fond za razvoj poljoprivrede i agroturizma Istre putem kojeg se poljoprivrednicima iz Istre odobravaju povoljni krediti za razvoj njihovih OPG-ova te za pred financiranje EU projekata. Putem tog Fonda u proteklih 25 godina financirano je oko 1300 kredita istarskim poljoprivrednicima te je isplaćeno oko 250 milijuna kuna.

Istarska vina, prije svega malvazija, i istarsko ekstra djevičansko maslinovo ulje, ali i tartufi, postali su zaštitni znak Istre i razlog dolaska brojnih turista

“Riječ je o jednoj dalekosežnoj, uspješnoj ideji koja je značajno utjecala na razvoj istarske poljoprivrede u proteklih 25 godina te doprinijela ostanku mladih u poljoprivredi. Drugi ključan moment je bio osnivanje Agencije za ruralni razvoj Istre (AZRRI) koja je postala spona između Županije i poljoprivrednika te provodi sve županijske razvojne projekte. Jedan od najznačajnijih i najdugoročnijih projekata koje AZRRI provodi je spašavanje istarskog goveda koje bilo gotovo pred izumiranjem. Danas je nakon 25 godina populacija istarskog goveda stabilna, a meso boškarina (istarskog goveda) jedan od glavnih sastojaka istarske gastronomske ponude. Na samo smo korak od dobivanja Zaštićene oznake izvornosti (ZOI) na nivou EU-a za meso istarskog goveda, što će dati dodatne mogućnosti povećanja proizvodnje i plasmana na europsko tržište. U budućem razdoblju, na taj način planiramo zaštititi istarsku kozu, ovcu i magarca te istarsku kokoš”, rekao je pročelnik Ezio Pinzan.

AZRRI je u svom centru koji se nalazi na Gortanovom brijegu, nedaleko od Pazina, organizirao niz edukacija na kojima su gostovali vrhunski kuhari koji su lokalnim ugostiteljima prezentirali na koji se sve načine može pripremati istarsko govedo, što iz dana u dan rezultira sve većoj potražnji za mesom. Upravo je za taj projekt AZRRI prije tri godine dobio i nagradu Europske komisije kao primjer dobre prakse jednog europskog projekta i očuvanja autohtone pasmine.

Istarski pršut i ekstra djevičansko maslinovo ulje osvajaju nagrade na najprestižnijim svjetskim natjecanjima. FOTO: TZ općine Žminj, Julien Duval/TZ Istre

“To je samo jedan primjer kako se u Županiji brinemo za promociju autohtonih, istarskih proizvoda. Najveći gastronomski brend Istre je istarski bijeli tartuf, zbog te delicije gosti dolaze u Istru i izvan turističke sezone na što smo posebno ponosni te ga u budućnosti planiramo dodatno zaštititi, valorizirati i promovirati. Dodatne napore uložit ćemo u gradnju javnih sustava za navodnjavanje, pored onog izgrađenog u Valturi, blizu Pule, na površini od 440 ha, upravo se na 550 ha dovršava gradnja sustava pored Poreča te započinjemo graditi novi sustav na više od 500 ha na području grada Umaga, računajući na povećanje proizvodnje istarske rajčice. Gradnja javnih sustava za navodnjavanje preduvjet je moderne, stabilne i profitabilne cjelogodišnje poljoprivredne proizvodnje. Planiramo poticati povećanje poljoprivrednih površina u ekološkoj i biodinamičkoj proizvodnji, što je jedan od ciljeva projekta Istra BIO regija te skraćivanje lanca ‘od polja do stola’ kako bi se što više naših poljoprivrednih proizvoda uključujući i ribu konzumiralo upravo u Istri. Imamo razvijen turizam, posebno agroturizam i mislim da to možemo ostvariti. Da idemo u dobrom pravcu pokazuje i činjenica da imamo sve više naših proizvoda koje su dobili europsku oznaku izvornosti koja kupcima garantira kvalitetu, počevši od istarskog pršuta, maslinova ulja pa sve do muškata momjanskog koji je posljednji na toj listi”, kaže istarski župan Boris Miletić te otkriva da je Istarska županija u suradnji s AZRRI-jem realizirala projekt snimanja kratkih videouradaka od pedesetak sekundi na kojima će biti prikazana priprema jela od autohtonih istarskih namirnica. Projekt bi trebao uskoro biti predstavljen, a više od 90 recepata bit će dostupni na YouTube kanalu te se u Istarskoj županiji nadaju da će se s takvom promocijom još više povećati potražnja za istarskim proizvodima poput vina, maslinova ulja ili istarskog češnjaka.

Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Ezio Pinzan ističe važnost Fonda za razvoj poljoprivrede i agroturizma. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.