Prošle godine prvi put manjak u trgovini sa Srbijom

Autor:

07.11.2022., Koprivnica  - Tvrtka Podravka u procesu je velikih investicija, a produkt je i modernizirani pogon Tvornica juha i Vegete. Martina Dalic, predsjednica Uprave Podravke
  Photo: Damir Spehar/PIXSELL

Damir Spehar/PIXSELL

Prošla godina donijela je i novi trend u domaćoj ekonomiji. Prvi put od neovisnosti Hrvatska je zabilježila manjak u trgovini sa Srbijom.

Prema statističkim podacima, 2022. je bila prva godina u novijoj povijesti da je izvoz hrvatskih tvrtki u Srbiju bio manji od uvoza iz Srbije.

Proteklih godina Hrvatska je, što se tiče trgovine sa Srbijom, bila u plusu od stotinjak milijuna eura godišnje. Ipak, lani se situacija potpuno okrenula, piše Dnevnik.hr.

Ekonomisti kažu: to je očekivano.

“Struktura hrvatske ekonomije bitno se mijenja i više joj zapravo neće trebati tržište jugoistočne Europe”, tvrdi Damir Novotny.

No, za mnoge hrvatske tvrtke Srbija je i dalje važno tržište, a kako kažu iz jedne velike slavonske kompanije, bit će to i dalje.

“Mi godišnje izvezemo oko petsto kamiona različitih proizvoda na tržište Srbije i za ovu godinu također planiramo nastavak uspješnih trendova i rast prodaje u svim našim vodećim kategorijama”, kaže Tatjana Horvat Pavić, direktorica izvoza.

Izvoz u Srbiju je i lani rastao, ali je uvoz rastao brže. Dva su glavna objašnjenja – hrvatski turizam koji uvozi sve više hrane i pića te poslovna politika nekih velikih domaćih kompanija.

Ulje je već godinama jedan od glavnih proizvoda koje uvozimo iz Srbije. Razlog za to je jednostavan. Vodeći domaći proizvođač zbog nižih troškova većinu svoje proizvodnje preselio je tamo.

Hoće li se zbog toga na policama hrvatskih dućana povećati broj proizvoda s natpisom Mejd in Srbija?

“Hrvatsko tržište zapravo je, bojim se, prekompleksno za srbijanske proizvode. Dakle, tu treba više marketinga, više ulaganja u distributivne kanale, tako da nećemo u narednim godinama vidjeti toliko roba kao što je to možda slučaj bio u ranijim godinama”, pojašnjava ekonomist.

A to je zapravo šteta jer uvoz povećava konkurenciju i ruši cijene, dok izvoz povećava plaće. Kad raste prekogranična trgovina, raste i životni standard građana u obje države.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.