Prije sedam godina umro je Arsen Dedić. Govorio je da su najveća ostavština u svijetu glazbe pjesme o ljubavi

Autor:

19.05.2009., Zagreb - Arsen Dedic, knjizevnik, skladatelj, pjesnik, flautist, tekstopisac, aranzer, dirigent i glazbeni producent, u hotelu regent Esplanade. r"nPhoto:

Željko Hladika/PIXSELL

Skladatelj, književnik, prevoditelj, pjesnik i kantautor Arsen Dedić umro je 17. kolovoza 2015. godine. Iako su ga mnogi opisivali kao buntovnika, nikada nije pisao tzv. politiziranu poeeziju.

Dedić se složio s time: “Pa nešto sam pisao, ali… Jedanput sam baš o tome razgovarao s Ginom Paolijem i on mi je rekao da nikad nije pisao takve pjesme. Nije ni Brel, ali obojica su na drugi način dali svoj znak antigrađanskog, recimo, stilom života. Danas sam baš dobio od prijatelja iz Rusije pjesme ruskih zarobljenika i njihovih žena zatočenih u sibirskim logorima u doba Sovjetskog Saveza. Oni su mogli pisati takve pjesme jer su imali razlog i opravdanje. Ja sam na početku karijere pisao u buntovničkom tonu, no to su bile sitnice, primjerice, objavio sam pjesme ‘Svete krave’, ‘Strane svijeta’, ‘Buni se istok i zapad’, pa onda ‘Svega mi je dosta’, a objavio sam i zbirku ‘Ministarstvo straha’. Tada je jedan naš književnik prosvjedovao, rekavši kako sam se usudio objaviti takve pjesme. Ali nikad se nisam doslovno bunio niti protestirao, jer dociranje i doslovnost nisu u mojem stilu. A osim toga, najveća ostavština u svijetu glazbe nije chanson politique, nego su to pjesme o ljubavi, ili kao što je jednom rekao Charles Aznavour, šansona je uvijek jedna jedina balada o ljubavi.”, ispričao je jednom prilikom Dedić.

OZNAKE: arsen dedić

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.