Pravila su jasna! Suci tvrde: ‘Trebao se svirati kraj kad je Livaković obranio penal’

15.08.2023., stadion Maksimir, Zagreb - Prva utakmica 3. pretkola UEFA Lige prvaka, GNK Dinamo - AEK. Levi Garcia, Dominik Livakovic  Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Goran Stanzl/PIXSELL

Nogometaši zagrebačkog Dinama ispustili su u sučevom dodatku plasman u doigravanje za Ligu prvaka, kad su primili dva pogotka čime je AEK izjednačio na 2-2 i tako se plasirao u zadnje kolo kvalifikacija za elitno europsko klupsko natjecanje.

Josip Šutalo je doveo Dinamo u vodstvo u drugoj minuti sučevog dodatka na kraju prvog poluvremena, kad je prvi bio na odbijenoj lopti i iz neposredne blizine ju poslao u mrežu. U 65. minuti Dinamovu je prednost udvostručio Robert Ljubičić kad je sa sedam-osam metara svladao domaćeg vratara Stankovića, a nakon sjajnog dodavanja Brune Petkovića.

Sve do druge minute sučevog dodatka Dinamo je imao rezultat za nastavak puta prema Ligi prvaka, kad je uslijedio veliki preokret. Prvo je domaći kapetan Sergio Araujo smanjio na 2-1, što je utakmicu vodilo u produžetak. No u desetoj minuti dodatka za domaću je momčad dosuđen kazneni udarac. Livaković je obranio udarac Levija Garcije, ali je prvi na odbijenoj lopti bio Domagoj Vida i glavom ju poslao u mrežu za konačnih 2-2 i plasman AEK-a u doigravanje za Ligu prvaka.

Kod spomenutog odlučujućeg kaznenog udarca, sudačka nadoknada je istekla u petoj minuti dodanog vremena, a VAR soba je zvala norveškog suca Espena Eskasa za provjeru u osmoj. On je otišao pogledati situaciju u kaznenom prostoru Dinama i odlučio je da je Ljubičićevo igranje rukom dovoljno za kazneni udarac.

UŽIVO: Drama u Ateni! AEK smanjio u 92., Vida pogodio u 100. minuti!

Kako su za Večernji list rekla dva hrvatska savezna suca, u takvim situacijama u produžecima ili u nadoknadi, kad je predviđeno vrijeme nadoknade isteklo, a suca zove VAR soba na provjeru nakon tog predviđenog vremena nadoknade, on mora igrače upozoriti da će dopustiti samo izvođenje kaznenog udarca i da se gleda samo efekt udarca. U principu, ništa nakon tog tog udarca ne vrijedi, nikakav odbijanac ni drugi kontakt lopte.

Preporuka sucima je da u takvoj situaciji igrače upozore na to pravilo i pošalju ih na centar da oko šesnaesterca nema nikoga, iako u praksi oni ne moraju poslušati suca i mogu ostati uz rub šesnaesterca, ali ne smiju dirati loptu. “Kazneni udarac dovršen je kada se, nakon izvođenja udarca, lopta prestane kretati, izađe iz igre, loptu dira bilo koji igrač (uključujući izvođača penala) osim obrambenog golmana ili sudac zaustavi napad napadačke momčadi zbog prekršaja”, stoji u pravilniku.

Hrvatski savezni suci su istaknuli da se ovakva situacija u zadnje vrijeme često pokazuje i na međunarodnim sudačkim seminarima te da se već neko vrijeme glasno ponavlja da se ovo pravilo ne bi trebalo kršiti.