Dinamo u Ateni: Od euforije do depresije u samo deset minuta

15.08.2023., stadion Maksimir, Zagreb - Prva utakmica 3. pretkola UEFA Lige prvaka, GNK Dinamo - AEK. Dominik Livakovic, Domagoj Vida  Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

Slavko Midzor/PIXSELL

Sve do sučevog dodatka Dinamo je u Ateni vodio 2-0 i imao u rukama mjesto u doigravanju za Ligu prvaka da bi s dva pogotka u dodanom vremenu AEK izjednačio na 2-2 i tako došao na korak od plasmana u grupnu fazu elitnog europskog klupskog natjecanja.

Josip Šutalo je doveo Dinamo u vodstvo u drugoj minuti sučevog dodatka na kraju prvog poluvremena, kad je prvi bio na odbijenoj lopti i iz neposredne blizine ju poslao u mrežu. U 65. minuti Dinamovu je prednost udvostručio Robert Ljubičić kad je sa sedam-osam metara svladao domaćeg vratara Stankovića, a nakon sjajnog dodavanja Brune Petkovića.

U drugoj minuti sučevog dodatka je domaći kapetan Sergio Araujo smanjio na 2-1, što je utakmicu vodilo u produžetak. No, u desetoj minuti dodatka za domaću je momčad dosuđen kazneni udarac. Livaković je obranio udarac Levija Garcije, ali je prvi na odbijenoj lopti bio Domagoj Vida i glavom ju poslao u mrežu za konačnih 2-2 i plasman AEK-a u doigravanje za Ligu prvaka.

Dinamo se oglasio nakon drame u Ateni: ‘Teško je pronaći prave riječi…’

Igor Bišćan je u užarenoj atmosferi OPAP Arene na teren poslao istih 11 igrača koji su započeli maksimirski dvoboj, dok je trener AEK-a Matias Almeyda napravio dvije zamjene u odnosu na početnu postavu u zagrebačkoj utakmici. Francuza Djibrila Sidibea je na desnoj braničkoj poziciji zamijenio Lazaros Rota, jedini Grk u početnom sastavu domaće momčadi, a Marokanac Nordin Amrabat je ušao umjesto Šveđanina Niclasa Eliassona.

Ulazak u utakmicu nije bio posebno obećavajuć za Dinamo, jer je već nakon 50 sekundi AEK ušao u čistu priliku. Hajsafi je s lijeve strane kaznenog prostora izbio sam ispred Dominika Livakovića i pokušao svladati hrvatskog reprezentativnog vratara udarcem vanjskim dijelom desnog stopala, no lopta je otišla pokraj suprotne vratnice.

No, već u 3. minuti je zaprijetio i Dinamo. Nakon nekoliko dodavanja u kaznenom prostoru lopta je došla do Darija Špikića, ali je njegov udarac završio u gustom bloku igrača u žutim dresovima.

Amrabat je u nekoliko navrata kreirao dobre situacije za grčkog prvaka, posebno u 7. minuti kad je Livaković bio brži na lopti ispred Garcije.

Dinamu stigla žestoka kazna! Oglasila se UEFA: Nema gostovanja za navijače u Europi do kraja sezone

U 13. minuti je Marko Bulat oprobao svoj udarac sa 20-ak metara, ali je za razliku od onog zagrebačkog slobodnjaka koji je završio u mreži, lopta u Ateni otišla iznad grede.

U 17. minuti Grci su imali najbolju priliku za pogodak. Švicarac Zuber, strijelac izjednačujućeg pogotka u Zagrebu, dobio je idealnu loptu u srce kaznenog prostora, uputio oštar udarac, ali je Dominik Livaković sjajno obranio.

Na polovici prvog poluvremena Dinamo je bio u prilici doći do pogotka. Domagoj Vida je izgubio jednu loptu koju je uzeo Luka Ivanušec. Ušao je s lijeve strane prema sredini i onda poslao odličnu loptu na 20-ak metara gdje je natrčavao Bruno Petković. Dinamov napadač je odlučio pucati iz prve, ali u tom udarcu nije bilo dovoljno siline da bi napravio veće probleme vrataru Cicanu Stankoviću. Pet minuta poslije je sa slične pozicije, malo iskosa s lijeve strane, udarac okušao Ivanušec, ali je lopta otišla pokraj vratnice.

Posljednja prijetnja za Livakovića u prvom poluvremenu bio je slobodan udarac Garcije u 31. minuti, ali je napadač grčkog prvaka poslao loptu preko grede.

I kad je norveški sudac Espen Eskas već bio spreman označiti kraj prvog poluvremena preduhitrio ga je Josip Šutalo te donio Dinamu gol za anuliranje AEK-ove prednosti iz maksimirskofg dvoboja. Loptu je s desnog boka na suprotnu vratnicu poslao Sadegh Moharrami, a Bruno Petković je u skoku nadvisio svog čuvara i glavom poslao loptu prema sredini gdje je sam bio Bogdan Mihajličenko i pucao glavom s pet metara. Njegov je udarac Stanković obranio, ali je na odbijenu loptu prvi natrčao Josip Šutalo i pospremio ju u nebranjenu mrežu.

Nakon prvih 45 minuta na OPAP Areni rezultat je bio isti kao i nakon prvog poluvremena na Maksimiru. No, u Zagrebu je drugo poluvrijeme donijelo potpuni preokret, kako u odnosu snaga na terenu, tako i na semaforu.

Početak drugog poluvremena donio je sličnu sliku. AEK je svim silama krenuo po izjednačenje. Jedina je razlika bila u tome što je u Ateni Dinamova vrata čuvao čudotvorni Dominik Livaković, koji je tek povremeno imao pomoć svoje obrane. Tako je u 51. minuti Josip Šutalo uspio u zadnji trenutak odnijeti loptu ispred Rote i izbiti u korner.

No, u 56. minuti je Livaković ponovno zabriljirao. Ristovski je blokirao udarac Pinede, a na odbijenu loptu je natrčao Jonsson i potegnuo, no ispružio se Livaković i obranio.

Samo minuti poslije Grci su izbacili Amrabata samog ispred Livakovića, ali je Dinamov kapetan i iz tog dvoboja izašao kao pobjednik.

A onda je uslijedio šok na drugoj strani. Robert Ljubičić je na desnoj strani primio loptu na 20-ak metara i poslao ju u sredinu prema Bruni Petkoviću te utrčao u kazneni prostor. Petković je neometan sjajnim dodavanjem rasporio domaću obranu, a Robert Ljubičić sa sedam-osam metara lijevom nogom poslao loptu pokraj nemoćnog Stankovića za 2-0.

Grogiranog suparnika Dinamo je u tim trenucima mogao i matirati, da je Špikićev udarac sa 15-ak metara iskosa s desne strane prošao domaćeg vratara, ali je Stanković nogom obranio. U 73. minuti je Bulat probao iz slobodnog udarca, ali je lopta otišla preko grede.

AEK-ovi navijači su se poveselili u 78. minuti, ali je pogodak Mokoudija poništen zbog zaleđa. Isti je slučaj bio i u 90. minuti kad je lopta na putu prema mreži pogodila Mantalosa koji se nalazi u nedopuštenom položaju.

Samo pet minuta dodatka dijelilo je Dinamo od velikog podviga. No, umjesto slavlja modre momčadi, sučevo vrijeme se pretvorilo u Dinamovu grčku tragediju.

U drugoj minuti dodatka, nakon udarca iz kuta lopta nije izašla iz Dinamovog kaznenog prostora, na desetak metara iskosa s lijeve strane dočekao ju je Sergio Araujo i neobranjivo kroz šumu nogu poslao u lijevi donji kut. To čak ni svemogući Livaković nije mogao obraniti.

U zadnjim trenucima predviđenog dodatka, nova drama. Sudac Eskas išao je provjeriti je li bilo Ljubičićevog igranja rukom u kaznenom prostoru i nakon pregleda snimke pokazao na bijelu točku. Levi Garcia je preuzeo odgovornost, ali je Dominik Livaković pročitao njegov udarac i obranio. No na odbijenoj lopti prvi je bio hrvatski reprezentativac Domagoj vida i glavom poslao loptu u mrežu, a svoju momčad u doigravanje za Ligu prvaka.

AEK će tako već u utorak na noge belgijskom Antwerpu u pokušaju da se domogne grupne faze elitnog natjecanja, a Dinamo će dva dana poslije protiv praške Sparte odigrati prvi dvoboj kvalifikacija za plasman u jednu od skupina Europske lige.