Potpunom dominacijom Crna Gora rasturila Hrvatsku i ostvarila najveću pobjedu u povijesti

20.01.2022., Multifunctional Arena, Budimpesta, Madjarska - EHF Europsko prvenstvo, skupina I, 1. kolo, Crna Gora - Hrvatska. Jakov Gojun.  Photo: 23' Miloš Vujović zabija svoj četvrti gol za ponovno, +3

Sanjin Strukic/PIXSELL

Hrvatska rukometna reprezentacija izgubila je od Crne Gore 26:32 u prvom susretu drugoga kruga Europskog prvenstva u Budimpešti. Hrvatska reprezentacija doživjela je težak i neočekivan poraz od Crne Gore. Ostala je tako samo na teoriji za plasman u polufinale jer je već na dva poraza, a još je čekaju dvoboji s Danskom, Islandom i Nizozemskom.

Najviše se u ovoj utakmici istaknuo vratar Nebojša Simić koji je osigurao sigurnu pobjedu Crne Gore i psihički rasturio Hrvatsku.

Nakon što je uz Nizozemsku bila najugodnije iznenađenje prvog dijela natjecanja, Crna Gora je nastavila s odličnim rezultatima i na otvaranju drugog kruga.

Desetkovana koronom, Crna Gora je na startu prvenstva poražena od svjetskih prvaka Danaca 30-21. Ali je zatim dobila Sjevernu Makedoniju s 28-24, te na kraju šokirala Sloveniju s 33-32 i poslala je kući. Pobjednički niz nastavila je i protiv Hrvatske pobijedivši neočekivano lako sa šest razlike.

Hrvatska je loše otvorila susret, no još je gore završila utakmicu. Crnogorska vrsta je u 13. minuti povela s dva gola razlike (5-3),u 28. minuti je imala četiri gola viška (13-9), a na koncu poluvremena i velikih šest razlike (15-9). U nastavku susreta Hrvatska je u nekoliko navrata smanjila na četiri gola zaostatka, no u posljednjih 10 minuta ušli smo s čak osam golova zaostatka (20-28). Na kraju je završilo 26-32.

Crnogorci su nas u potpunosti nadigrali u svim segmentima igre. Bili smo spori i nedovoljni čvrsti u obrani, te bezidejni u napadu.

Crnu Goru su do velike pobjede predvodili Miloš Vujović Branko Vujović s po sedam golova, dok je sjajni Nebojša Simić sakupio 14 obrana. U hrvatskim redovima Ivan Čupić je sabio sedam, a Luka Cindrić pet golova. Ivan Pešić je imao sedam, a Mirko Alilović tri obrane.

Izbornik Horvat nakon poraza

“Otvorili smo dosta nervozno, nismo uspjeli igrati našu igru, da budemo strpljivi, da se igra do zicera, da igramo gol po gol, obranu po obranu. Htjeli smo na brzinu svladati Crnogorce u pet ili deset minuta. Oni su igrali strpljivo, na to su se nadovezale obrane njihovog vratara. Nije pomagalo niti 6:0 nit 5:1. Zaslužena pobjeda Crne gore”, rekao je u izjavi za RTL izbornik Hrvoje Horvat.

Horvat nakon poraza: “Otvorili smo dosta nervozno i nismo uspjeli igrati našu igru”

Balić nakon prvog dijela: “Sve je u glavama igrača”

“Znali smo da trebamo biti gusti u obrani. Oni igraju jako duge napade, a kad vam iskoči jedan kotačić u obrani primate gol. U napadu smo počeli žuriti, mislili smo da ćemo tu nadoknaditi to što nam je obrana loša i tu se obično događaju ovakve greške”, rekao je Ivano Balić pa dodao: “Sve je do igrača i njihove glave. Sve se može nadoknaditi ako razmišljaš kao da ti je svaka lopta zadnja. Samo se tako možemo vratiti u utakmicu.”

Čupić: “Pobijedili su nas našim oružjem”

“Osim prvih 10 minuta, Crna Gora je držala prednost od pet, šest golova razlike. Bio je ovo jedan od dana kada ništa ne funkcionira. Nažalost, poklopio nam se u krivom trenutku. Danas jednostavno nismo bili pravi, ni u obrani ni u napadu. Bilo je puno nervoze, puno razgovora sa sucima, prvi ja. Nekako smo bili bez ideje”, rekao je Ivan Čupić sa sedam golova najefikasniji igrač u hrvatskim redovima.

Čupić: “Crna Gora je odigrala fantastično, bili su mirni i pobijedili su nas našim oružjem”

Podsjetimo, Hrvatska je prošla natjecanje u skupini i nastavlja turnir u grupi I u kojoj još igraju Danska, Francuska i Island, koji su prenijeli bodove iz prvog dijela natjecanja, te Nizozemska i Crna Gora, koja je bila naš današnji suparnik.

Novi zaraženi je Valentino Ravnić, ali danas u igru ušli su Alilović, Slišković i Načinović, a veliki povratnik je David Mandić, koji više nije pozitivan na koronavirus.

U skupini I danas će još igrati Francuska i Nizozemska od 18 sati te Danska i Island od 20.30. U skupini II na rasporedu su susreti Rusije i Švedske (15.30), Njemačke i Španjolske (18.00) te Poljske i Norveška (20.30).

Sanjin Strukić/PIXSELL

Tijek utakmice: HRVATSKA – CRNA GORA 26:32

60. Stefan Ćavor je probušio sada Pešića. Ovo je jedan od najtežih poraza Hrvatske.

57 Novi promašaj Ivana Martinovića, poslao je loptu preko vrata. U sljedećem napadu bio je precizan Jelinić.

55 Luka Cindrić je sada imao čistu šansu za postizanje pogotka, ali opet i opet brani Nikola Simić. Ovo je njegova 14. obrana. Posljednjih pet minuta utakmice.

53 Potpuni raspad sistema, Crna Gora je na osam golova razlike. Vremena je sve manje

51 Crna Gora bježi Hrvatskoj na sedam golova razlike. U zadnjem smo dijelu utakmice, a Crna Gora ima širom otvorena vrata prema pobijedi. Simić u isto vrijeme upisuje novu obranu za Crnu Goru.

48 Čupić ponovno zabija sa sedam metara. Sada su brzo zabili i Ševaljević za Crnu Goru, ali i Martinović za Hrvatsku.

45 Gadža smanjuje prednost Crne Gore koja ima dva igrača manje.

44 Čupić zabija sa sedam metara, a Crna Gora ima igrača manje. Hrvatska treba iskoristit priliku u kojoj ima igrača više.

42 Ante Gadža zabija za Hrvatsku, a Crna Gora odmah gubi loptu u sljedećem napadu. Bili su brzopleti.

40 Ponovno zabija Branko Vujović koji je iskoristio preveliku rupu u obrani. Srećom, zabija i Luka Cindrić. Opet je Crna Gora na +5. Prvih deset minuta drugog dijela nije donijela ništa novo. Crna Gora i dalje u psihološkoj prednosti.

38 Branko Vujović zabija za Crnu Goru, odbilo se to od vratnice u mrežu. Martinović nije uspio sada zabiti. Hrvatska opet žuri s napadima.

36 Grbović zabija za Crnu Goru, prelako je ispala hrvatska obrana. Na drugoj strani pucao je Nančinović, ali brani opet crnogorski vratar. Nančinović je ukrao loptu i iskoristio prazna vrata za novi pogodak.

35 Nančinović zabija svoj prvijenac na Europskom prvenstvu, Crna Gora je na +4. Njihov izbornik ne gubi vrijeme, odmah zove time-out.
32 Na vrata je stao Mirko Alilović i odmah upisao obranu! Bravo. Lijepa kombinacija Cindrića i Čupića koji s krila smanjuje prednost Crne Gore.
31 Počelo je drugo poluvrijeme.
Kraj prvog dijela
30 Gubimo loptu u igri sedam na šest, Ševaljević zabija na prazan gol. Hrvatska puno lošija od Crne Gore. sa šest golova prednosti Crna Gora završava prvi dio utakmice i nastavlja s velikom psihološkom prednošću.

29 Crna Gora bježi na +4. Hrvoje Horvat zove time-out.

28 Branko Vujović je sada zakucao iz daljine. Pešić opet ništa nije mogao. Primili smo četvrti pogodak s vanjskih pozicija.

26 Ponovno zabija Ševaljević preko bloka za Crnu Goru, ali snašao se i Lučin koji zabija svoj drugi pogodak uzastopno. Hrvatska je smanjila prednost Crne Gore.

23 Ivan Čupić zabio sa sedam metara, ali brzo je sada zabio i Miloš Vujović, i to na kakav način. Bio je to lijep potez.

23 Miloš Vujović zabija svoj četvrti gol za ponovno, +3

22 Crna Gora zabija sa sedam metara, Miloš Vujović je bio precizan.

20 Cindrić je još uvijek na terenu, ali Marko Lasica je sada zaradio dvije minute. Hrvatska ima igrača više.

18 Grbović zabija sa crte za +3 Crne Gore, no odmah uzvraća Cindrić na drugoj strani

15 Izbornik Hrvoje Horvat zove prvi time-out.
13 Opet Miloš Vujović zabija, Crna Gora nam bježi na +2.
    Miloš Vujović lako zabija na nepostavljenu obranu Hrvatske, Crna Gora je ponovno u vodstvu.

11 Jakov Gojun zaradio je dvije minute. Norveški suci su laki na “obaraču”. Pucao je Tin Lučin, a crnogorski  vratar Simić upisao četvrtu obranu na susretu. Požurila je Hrvatska u ovom napadu.
7  Vujović je sada iz daljine zakucao loptu u hrvatsku mrežu, a Simić je obranio Cindrićev udarac. Neće biti dobro ako se crnogorski vratar razbrani, na utakmici protiv Slovenije je bio sjajan.

6 Cindrić je ukrao loptu i pospremio je u prazna vrata Crne Gore.
5 Imali smo sada čistu situaciju za pogodak, ali crnogorski vratar je skinuo zicer Iviću.
4 Norveški suci sada su isključili i igrača Crne Gore, Lazovića.
   Čepić dovodi Crnu Goru u vodstvo, iskoristili su igrača više.
3 Martinović je snažno zapucao prema crnogorskim vratima, ali lopta je odsjela na spojnici. Šteta, a ubrzo je zaradio i isključenje.
Čupić zabija prvi pogodak na susretu, ali ekspresno zabija i Anđelić za Crnu Goru.
1 Počela je utakmica.
Crna Gora na Europskom prvenstvu

Ovo im je peti nastup na europskim prvenstvima. S dvije pobjede iz Debrecena dostigli su ukupni učinak iz 18 susreta prije toga. S tom reprezentacijom smo tri puta igrali do sada na europskim smotrama.

U Norveškoj 2008. godine pobijedili smo 34:26. Šest godina poslije u Danskoj 27:22 za Hrvatsku i konačno prije dvije godine u Austriji bilo je 27:21.

Dva sata prije utakmice Horvat konačno zna s kojim igračima izlazi na teren. Evo tko je otpao

OZNAKE: rukomet, EU