Picula: “Vidim da ministar Ćorić ne zna ni osnove Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika”

Autor:

Hrvoje Jelavic, Luka Stanzl/PIXSELL

Zastupnik SDP–a u Europskom parlamentu Tonino Picula u intervjuu za novi broj Nacionala, osim o gomilanju ruske vojske na ukrajinskim granicama, govorio je i o problemima s opskrbom plina za sve zemlje članice Europske unije. Kritizirao je pritom ministra gospodarstva i održivog razvoja Tomislava Ćorića.

Ćorić je, podsjetimo, ranije ovog mjeseca izjavio da je nafta u hrvatskom podzemlju Inina, odnosno MOL-ova. Komentirajući naftovof od Rijeke do Siska, Ćorić je rekao: “Omogućavanje tog transfera nafte iz Siska u bilo kojem smjeru, prema Rijeci, prema Mađarskoj, nebitno, onome tko crpi tu naftu, a to je Ina koja je vlasnik te nafte, to nismo ni vi ni ja ni ovi svi koji pokušavaju komunicirati tezu o hrvatskoj nafti, vodi, plaži, hotelu. U ovom slučaju kada se obveza prema RH namiri, vlasnik te nafte je Ina i ona odlučuje kako to učiniti i koji je najbolji način da se ta nafta dalje prerađuje i prodaje. Molim da u javnom prostoru tržišne ekonomije moderne male zemlje u 21. stoljeću izbjegavamo teze o tome kako je hrvatska nafta negdje otišla. To je isto kao da kažete da je to hrvatska plaža i da nitko drugi na taj komad plaže ne treba doći. To nam ne treba”.

Picula je za Nacional rekao da to valjda znači da je nafta i mađarska pa je Budimpešta može eksploatirati kako hoće. “Vidim da ministar ne zna ni osnove Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika”, poručio je SDP-ov europarlamentarac.

Objasnio je da Zakon jasno u svojem 4. članku kaže: ‘Ugljikovodici, termalne vode, geološke strukture pogodne za skladištenje plina i trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida u vlasništvu su Republike Hrvatske.’

“Ova vlada od Badnjaka 2016. najavljuje otkup Ine, do sada su uspjeli doći samo do plaćanja golemih naknada stranim odvjetničkim društvima. Dakle, jedan je element priče taj da Hrvatska ponovno preuzme kontrolu nad svojim resursima i koristi ih kako bi osigurala nesmetanu i povoljnu opskrbu građana i poduzeća, odnosno kako bi u miksu energenata kojih sami nemamo u dovoljnim količinama ipak mogla utjecati na cijenu prema krajnjim potrošačima”, rekao je Picula.

Ističe da je drugi element brza i što manje bolna energetska tranzicija. “Prošle godine je mojim izvješćem ‘Kohezijska politika i regionalne strategije zaštite okoliša u borbi protiv klimatskih promjena’ predviđeno 68 milijardi eura za ublažavanje troškova energetske tranzicije u siromašnijim članicama EU-a kao što je Hrvatska. U gotovo svim glavnim programima EU-a u ovom proračunskom razdoblju postoji važan element ulaganja u energetsku tranziciju, to je u proračunu, to je u Nacionalnom planu za oporavak i otpornost, to je faktor čak i u dodjeli sredstava u Fondu solidarnosti”, rekao je Picula i zaključio da Hrvatska mora iskoristiti i tu priliku.

Inače, predsjednik Mosta Božo Petrov u srijedu je u Saboru najavio da će pokrenuti opoziv Tomislava Ćorića. “Ministar gospodarstva Tomislav Ćorić nije samo upleten u aferu Krš-Pađene, nego je i nesposoban i to je razlog zašto će Most pokrenuti njegov opoziv”, rekao je Petrov. Predsjednik Mosta nije morao dugo čekati na odgovor predsjednika Vlade, koji je oporbi poručio: “Mogu se svi na trepavice postaviti, do kraja mandata nijednog ministra neću maknuti!”

TONINO PICULA: ‘Osobno sam vidio da je novi europski rat između Rusije i Ukrajine bliži nego ikad u zadnjih 20 godina’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.