PETKOVIĆ PRESUDIO BIJELIMA Dinamo slavio na rasprodanom Poljudu i ostao u utrci za naslov prvaka

30.03.2024., Split, stadion Poljud - SuperSport HNL, 28. kolo, HNK Hajduk - GNK Dinamo.  Photo: Zvonimir Barisin/PIXSELL

Zvonimir Barisin / Pixsell

Pogotkom Brune Petkovića u 38. minuti Dinamo je na rasprodanom Poljudu bio bolji od Hajduka rezultatom 0:1 (0:1). Modri su tako došli do 17. pobjede u sezoni kojim su ostali u utrci za naslov prvaka dok su ambicije Bilih doživjele težak udarac. Ujedno je to prvo slavlje zagrebačkog kluba u Splitu nakon tri i pol godine odnosno šest utakmica.

Izabranici Sergeja Jakirovića imaju pet bodova manje od vodeće Rijeke uz odigranu utakmicu manje dok je momčad Mislava Karoglana pala na treće mjesto sa sedam bodova zaostatka za liderom prvenstva.

Veliki rivali se susreću već u srijedu kada će ponovno na Poljudu sučeliti snage u polufinalu kupa. Nakon toga ih očekuju prvenstveni ispiti u kojima će Bili u Jadranskom derbiju na Rujevici igrati s Rijekom dok će Dinamo u Maksimiru dočekati Istru 1961.

Prvu šansu na utakmici vidjeli smo u 10. minuti kada je nakon ubačaja Baturine iz kornera sa sedam metara glavom pucao Petković poslavši loptu kraj stative. Minutu kasnije je nakon centaršuta Dialla sličan pokušaj na suprotnoj strani imao i Pukštas, no i on nije bio precizan. Uslijedio je nedugo potom i udarac Kleinheislera s ruba šesnaesterca koji također odlazi visoko iznad gola.

Moufi je u 28. minuti dobro probio po desnoj strani te je ubačajem uposlio Livaju koji je s vrha peterca glavom šutirao pored stative.

Dinamo do vodstva dolazi deset minuta kasnije. Nakon dodavanja Pierrea Petković je zadržao posjed pored Šarlije nakon čega je preciznim udarcem sa 17 metara plasirao loptu kroz noge Prpića i u donji desni kut Kalinićeva gola za svoj deseti pogodak u aktualnoj HNL sezoni.

30.03.2024., Split, stadion Poljud – SuperSport HNL, 28. kolo, HNK Hajduk – GNK Dinamo. Bruno Petkovic Photo: Sime Zelic/PIXSELL

Nakon oštrog ubačaja Hoxhe s lijeve strane u 43. minuti loše je pred golom Hajduka reagirao Prpić, ali Petković nije uspio doći do lopte i uputiti udarac.

Veliku šansu za izjednačenje Hajduk je imao u sudačkoj nadoknadi prvog dijela kada je Livaja izvrsno uposlio Moufija koji je sa šest metara iskosa prebacio istrčalog Nevistića, no u posljednji trenutak ispred gol linije loptu je izbio Bernauer.

Uslijedila je dobra šansa i za Dinamo. Nakon pogreške Dialla priliku s ruba šesnaesterca je dobio Baturina te je prizemnim udarcem zatresao vratnicu. U nastavku akcije pokušaj Petkovića je blokirao Prpić.

Na početku drugog dijela trener domaćih je u svlačionici ostavio Pukstasa i Dialla, a priliku su dobili Nikola Kalinić i Hrgović.

U prvoj minuti nastavka je nakon odbijene lopte sa 17 metara potegao Kleinheisler, a lopta je otišla visoko iznad prečke. Nakon ubačaja Krovinovića iz skraćenog kornera u 51. minuti lopta se pred golom Modrih odbija od Bernauera i Mišić te je na koncu hvata Nevistić.

Dinamo je u 53. minuti kombinirao iz slobodnog udarca kada je Petković proigrao Hoxhu koji pored Sahitija i Moufija s ruba šesnaesterca nije bio dovoljno precizan. Minutu kasnije Kleinheisler je gurnuo loptu za Livaju, ali u posljednji trenutak ispred njega lovi loptu vratar Dinama.

Zbog ozljede koljena u 57. minuti je igru morao napustiti i najbolji strijelac Hajduka Marko Livaja te je umjesto njega ušao Benrahou. Marokanac je odmah presjekao dodavanje Theophilea, ali lopta se odbija do Bernauera koji ju je ispucao u korner.

30.03.2024. Split, stadion Poljud – SuperSport HNL, 28. kolo, HNK Hajduk – GNK Dinamo. Photo: Ivana Ivanovic/PIXSELL

U 61. minuti Sučić je presjekao dodavanje Prpića nakon čega je uposlio Baturinu, no on na koncu nije uspio uputiti kvalitetan udarac. To je nedugo potom pošlo za nogom Kleinheisleru te je Nevistić uz male poteškoće ipak uhvatio loptu.

Odličnu šansu Hajduk je imao u 69. minuti. Nakon ubačaja Brekala lopta dolazi do Kalinića koji ju je spustio za Benrahoua, a on je prosljeđuje do Moufija čiji udarac s desetak metara iskosa Nevistić odlično skreće u korner.

Nedugo potom nakon kombinacije iz kornera Kalinić je spustio loptu za Krovinovića čiji pokušaj iz šesnaesterca završava u bloku. Hajdukovi igrači su sugerirali i da se radilo o prekršaju na Kaliniću, no Siebert se nije oglasio.

Nakon kombinacije po desnoj strani između Benrahoua i Kleinheislera potonji je tražio Kalinića na prvoj stativi, no loptu je na koncu odnio Bernauer. Napadač domaćih je tom prilikom tražio prekršaj, ali sudac nije dijelio njegov stav.

Hajduk novu veliku šansu nije iskoristio u 81. minuti. Nakon ispucavanja Lovre Kalinića i loše reakcije Theophilea u situaciji 1 na 1 s Nevistićem se našao Nikola Kalinić, ali vratar Dinama izlazi kao pobjednik.

Benrahou je u 85. minuti ubacio iz slobodnog udarca na drugu stativu, a od tamo je glavom u padu pored Mišića šutirao Krovinović te je zatresao vanjski dio mreže. Bila je to posljednja uzbudljivija situacija na susretu.