Paladini upravljanje državnom imovinom važnije od obnove: ključne zakone u proceduru šalje tek krajem 2023

Autor:

Pixsell

Obnova potresom razrušenih prostora Hrvatske ni u sljedećoj godini na repu je fokusa interesa ministra prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Ivana Paladine. Ako je suditi po planu njegova ministarstva, Paladina tek za kraj iduće godine planira na dnevni red Vlade poslati dva iznimno važna zakona za proces obnove potresom pogođenih područja, a riječ je o Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o gradnji, te Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o prostornom uređenju. Oba ova zakona na dnevnom bi se redu Vlade trebali naći tek u četvrtom tromjesečju iduće godine, što se vidi i naziva nacrta prijedloga zakona Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine. Koliko je ovo zapravo šokantan podatak i koliko Paladina ovim potezom pokazuje koliko mu je stalo do obnove, govori i činjenica da je plan Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Nacional dobio od izvora iz HDZ-a koji su bili šokirani činjenicom da je Paladina ove izmjene zakona gurnuo na kraj iduće godine.

Da stvar za sve one koji su očekivali ubrzanje obnove bude još gora, ministar Paladina je odlučio da će na početku iduće godine na dnevni red Vlade staviti Zakon o upravljanju državnom imovinom i Zakon o trgovačkim društvima u državnom vlasništvu. Riječ je o dva zakona za koje je Paladina privatno vrlo zainteresiran te će njihovo donošenje vrlo vjerojatno pomoći nekim njegovim privatnim projektima o kojima se u javnosti već jako puno pisalo, otkako je preuzeo ministarsku dužnost. Zato ne treba ni čuditi da je ministar Paladina uspio protiv sebe okrenuti i dobar dio HDZ-ovaca koji smatraju da je nedopustivo kašnjenje obnove te da to kašnjenje direktno šteti i stranci. Još je gore što se resorni ministar umjesto da se bavi zakonima koji su ključni za ubrzanje procesa obnove, bavi zakonima koji mogu utjecati na uspjeh njegovih privatnih pothvata i projekata na kojima je zaradio milijune kuna. Iz ovih razloga ne treba ni čuditi da je sve više onih koji od Plenkovića traže da prizna pogrešku i da odmah smijeni Paladinu koji se u kratkom roku pokazao kao jedan od gorih ministara koje je Plenković ikada imao, a konkurencija mu sigurno nije mala.

Podsjetimo, Paladina je netom nakon što je preuzeo ministarsku dužnost predstavio plan ubrzanja obnove nakon potresa koji se sastojao od pet točaka, a prioritet je navodno bio da se svim građanima u kontejnerskim naseljima i slično osigura da zimu provedu u svom domu ili adekvatnom smještaju. No zima je pred vratima, a sada je potpuno jasno da i od tog plana neće biti ništa i da će mnogi stanovnici još jednu zimu provesti u katastrofalnim uvjetima, dok ministar za to vrijeme brine o svojim udjelima u raznim tvrtkama. Tako se u i u vremenu otkako je postao ministar najviše bavio privatnim biznisom – potraživao je milijune od investitora i protiv njih je vodio sudske bitke, mijenja planove kako bi dobio dozvole za svoju investiciju, a na koncu je tražio i kupca za zgradu u Splitu. Sve to je ministar radio i nakon što je u prvim danima mandata otkriven niz sumnjivih detalja iz njegove poslovne prošlosti, a Nacional je otkrio da bi se Paladina mogao naći u velikim problemima zbog svojih dugogodišnjih kompleksnih odnosa sa Sergejem Gljadelkinom, Rusom iz Ukrajine s hrvatskom putovnicom, kontroverznim investitorom s kojim je surađivao punih sedam godina, na početku vrlo blisko i intenzivno, ali kasnije uz brojna neslaganja. Zbog svega navedenog još više čudi što se premijer Andrej Plenković odlučio tako dugo trpjeti Paladinu, ali ostaje otvoreno hoće li sada promijeniti taj stav nakon što je nezadovoljstvo počelo sve više dolaziti do izražaja i unutar samog HDZ-a, i to prije svega zbog nerazumljivih poteza Ivana Paladine koji svakim danom sve više pokazuje da mu obnova razrušenih područja nije ni približno najvažnija stavka njegova mandata.

OZNAKE: paladini

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.