Ovih 18 igara promijenilo je pop kulturu

Autor:

Screenshot/YouTube

 

U današnje vrijeme videoigrice su veliki dio popularne kulture. Zarada se broji u milijardama dolara, ali to nije oduvijek bio slučaj. Trebalo je mnogo godina kako bi kultura videoigara pronašla svoj put do ogromnog broja obožavatelja diljem svijeta.

U nastavku vam donosimo neke od kultnih igara koje su utrle put tome da su igre danas potpuno mainstream, a i činjenici da i danas utječu na našu kulturu.

01. Spacewar! (1962)

PHOTO: Screenshot/YouTube

Današnji gameri vjerojatno bi se od srca nasmijali primitivnoj grafici i nepostojećim specijalnim efektima u Spacewaru. Ali, stručnjaci Spacewar smatraju prvom videoigrom u povijesti budući da je riječ o prvoj originalnoj elektroničkoj igri koja se nije temeljila na nekoj postojećoj stolnoj igri.

Zaplet igre smiješno je jednostavan u usporedni s modernim igrama. Spacewar suprotstavlja dva svemirska broda jedan protiv drugoga, a oba se nalaze u orbiti oko središnje zvijezde.

02. Pong (1972)

PHOTO: Screenshot/YouTube

Pong nije bila prva arkadna igra, već prva koja je dostigla mainstream popularnost. Ubrzo nakon što je prvi put objavljena, tisuće su prodane diljem svijeta, a mlado i staro stajalo je u redu kako bi se okušali u ovom futurističkom prikazu, koji je Pong nudio u ranim 1970-im godinama.

Nekoliko godina kasnije, izdana je i kućna verzija, a u ovoj je igrici mogao uživati sve veći broj ljudi. Pong je, očekivano, postigao ogroman komercijalni uspjeh.

03. Pac-man (1980)

PHOTO: Peter Handke/Wikimedia Commons/Public Domain

Pac-man je bila prekretnica u povijesti videoigara i vrlo vjerojatno najuspješnija i najpopularnija arkadna igrica svih vremena.

Ujedno je i najnagrađivanija igrica u povijesti. Pac-man je u prvih deset godina od objavljivanja uspio ostvariti zaradu od nevjerojatnih 2.5 milijarde dolara.

Često ju nazivaju ‘ambasdorom’ zlatnog doba arkadnih igara. Pac-man je sada dio kolekcije muzeja Smithsonioan u Washingtonu, a dio je i Muzeja moderne umjetnosti u New Yorku.

04. Tetris (1984)

PHOTO: Screenshot/YouTube

Tetris je za videoigrice ono što je Elvis Presley za glazbenu industriju – najprodavanija videoigra u povijesti, s nevjerojatnih pola milijarde prodanih kopija, što u fizičkom formatu, što preuzeto.

Smatra se jednom od igara na koju se najlakše ‘navući’. Njeno ime posuđeo je čak i na području psihologije kako bi se opisao mentalni poremećaj povezan s kompulzivnim ponašanjem i opsesivnim razmišljanjima. Poznat je kao ‘Tetris efekt’.

05. Super Mario Bros. (1985)

PHOTO: Screenshot/YouTube

Lik Marija prvi se put pojavljuje još 1981. godine u još jednoj kultnoj videoigri – Donkey Kong. Četiri godine kasnije, Super Mario Bros. – prvi u nizu – objavljen je za Nintendo Entertainment System. Ipak, nitko nije mogao predvidjeti što će se dogoditi.

Više od trideset godina kasnije, nakon prodanih nevjerojatnih 550 milijuna primjeraka Mario serije, vodeća stranica za igrice IGN Super Mario je proglasila najboljom franšizom svih vremena.

06. Street Fighter II (1991)

PHOTO: Screenshot/YouTube

Ova igra slovi kao najkultnija borbena igra u povijesti. To je također i igra koja je ojačala industriju arkadnih igara početkom devedesetih godina.

Postigavši komercijalni uspjeh kakav dugo nije viđen, Street Fighter II postao je najprodavanija arkadna igra još od zlatnog doba arkadnih videoigara, a zastarjeli uređaji na novčiće ponovno su postali cool.

07. Doom (1993)

PHOTO: Screenshot/YouTube

Žanr FPS (First person shooter, Pucačina u prvom licu) postojala je od ranih 1970-ih godina, ali činilo se da nikoga baš nije zanimao. Dva desetljeća kasnije, u živote gamera ušao je Doom i sve promijenio.

Riječ je o, bez sumnje, jednoj od najutjecajnijih videoigara ikad objavljenih. Doom je popularizirao sada sveprisutni FPS žanr, dok je njegov junak, neimenovani svemirski marinac kojeg su igrači nazvali ‘Doomguy’, smatran jednim od najomiljenijih likova u povijesti igara.

08. Need For Speed (1994)

PHOTO: Screenshot/YouTube

U posljednjih četrdesetak godina izašlo je na stotine videoigara s temom trka, ali nijedna od njih nikada nije uspjela doseći status koji je postigao Need For Speed.

S više od 150 milijuna prodanih primjeraka, priznanje od brojnih recenzenata i hollywoodskim filmom nadahnutim igrom, Need For Speed transformirala je žanr akcijskih trka.

09. Resdient Evil (1996)

PHOTO: Screenshot/YouTube

Resident Evil nije bila prva horor video igra ikad objavljena, ali je bez sumnje legitimirala horor u svijetu igara. Od predstavljanja 1996. godine objavljeno je još igara u seriji, a inspirirala je i šest hollywoodskih filmova s Millom Jovovich u glavnoj ulozi.

Također, tu su i stripovi, kao i animirani filmovi koji su Capcomu donijeli milijarde dolara.

10. Final Fantasy VII (1997)

PHOTO: Screenshot/YouTube

Neki stručnjaci navode kako je Final Fantasy VII kao ekskluzivni proizvod PlayStationa 1 donio Sonyju poticaj potreban za natjecanje i dominaciju u industriji videoigrara.

S druge strane, ostali kažu da je pravi razlog zašto je ova igra postala legendarna taj što je Final Fantasy VII bila prva igra u povijesti koja je svaku zasebnu kompnentu – glazbu, zaplet, grafiku i razvoj likova – gurnuo u potpuno nove visine.

11. Legend of Zelda: Ocarina of Time (1998)

PHOTO: Screenshot/YouTube

Ovu igru mnogi smatraju najboljom igrom iz franšize Zelda. Riječ je o igri s najviše recenzija u povijesti sa Metacritic ocjenom od čak 99/100. Mnogi kritičari i gameri ocjenjuju je najboljom igrom svih vremena.

Ali, je li najbolja? Vjerojatno ne, ali čnjenica da iza nje stoji najveća i najfanatičnija vojska obožavatelja pokazuje koliki je ogroman utjecaj imala.

12. The Sims (2000)

PHOTO: Screenshot/YouTube

U Simsima nema neke priče, nema heroja ni negativaca, čak ni istanutog cilja. Igrač dobiva priliku izgraditi vlastiti virtualni svijet od nule, možete biti što god želite biti.

Originalna igra postigla je ogroman uspjeh i prodana je u nevjerojatnih 16 milijuna primjeraka. Electronic Arts procjenjivao je da će se prodati u sto puta manjoj nakladi. Mislili su da će ‘otići’ oko 160 tisuća primjeraka. Ova igra zbog toga je i ušla u Guinnessovu knjigu rekorda.

Simsi su do danas izašli u četiri nastavka, od kojih svaki ima brojne ekspanzije i dodatke.

13. Grand Theft Auto III (2001)

PHOTO: Screenshot/YouTube

Moto ove igre bio je ‘Idi bilo kuda, radi bilo što’ – bilo je to nešto potpuno nepoznato za gamere prije dvadesetak godina.

Nije važno jeste li obožavatelj ove igre ili ne, ali elementi Grand Theft Auta III restrukturirali su način na koji se rade videoigre i danas.

14. Lara Croft: Tomb Raider (2001)

PHOTO: Screenshot/YouTube

Iako je prvi Tomb Raider objavljen 1996. godine, tek kad je ‘prepakirana’ u Lara Croft: Tomb Raider pet godina kasnije prerasla je iz ‘OK’ igre do videoigre koja ima kultni status.

Hollywood je napravio nekoliko blockbustera baziranih na radnji igre. U dva nastavka glumi Angelina Jolie, a u onom iz 2018. godine glumi Alicia Vikander. Serija igara prodana je u čak 35 milijuna kopija diljem svijeta.

Sada se smatra jednim od glavnih pionira akcijsko-avanturističkog žanra.

15. Call of Duty (2003)

PHOTO: Screenshot/YouTube

S igrom Call of Duty nije izmišljen žanr FPS, ali milijuni obožavatelja diljem svijeta reći će vam da je žanr s tom igrom prešao na drugu razinu.

Igra je usredotočena na jedan od najstrašnijih i najznačajnijih događaja u povijesti – Drugi svjetski rat. Igra je prodana u više od četvrt milijarde primjeraka diljem svijeta, a samo je prodaja u SAD-u ostvarila dobit od čak 15 milijardi dolara.

16. Wii Sports (2006)

PHOTO: Screenshot/YouTube

Kada je Nintendo najavio Wii Sport 2006. godine, nitko nije mogao zamisliti što će se dogoditi. Wii Sports smatra se jednom od najznačajnijih revolucija u povijesti gamerske industrije.

Nintendo je ugradio najnoviju tehnologiju koja prati pokrete kako bi igračima pružio slobodu kakvu u igrama još nisu imali. Igrači su tako mogli zapravo zamahnuti teniskim reketom ili bejzbol palicom, udariti loptu bez pritiska na bilo kakav gumb.

Osim što su napravili da igranje bude zdravije, Wii Sports je postao najprodavanija igra svih vremena na jednoj platformi. S trona je tada skinula još jednu legendarnu Nintendovu igri – Super Mario Bros.

17. BioShock (2007)

PHOTO: Screenshot/YouTube

Ova igra kombinira akcijsku avanturu, pustolovinu i FPS bolje od bilo koje druge video igre u povijesti. S druge strane, igrača uvodi u zastrašujuć i intrigantan distopijski svijet Rapture.

Riječ je o ogromnom podvodnom gradu koji je ‘iskovan’ u snovima Andrewa Ryana kako bi pobjegao od političkih, društvenih i vjerskih tjeskoba u društvu nakon Drugog svjetskog rata.

Igra je dobila brojne pohvale zbog umjetničkog dojma i uvjerljive priče, a stručnjaci smatraju da je pravo umjetničko djelo.

18. Assasin’s Creed (2007)

PHOTO: Screenshot/YouTube

Pametan koncept ove igre zaslužan je što je akcijsko-avanturistički žanr doživio jedinstven preporod.

U igri se miješaju povijesna fikcija i likovi sa stvarnim događajima i osobama. Assasin’s Creed otvorio je nove vidike u industriji igara.

Nadahnuo je i blockbuster u kojem Michael Fassbender glumi Calluma Lyncha, koji novom tehnologijom donosi sjećanja svog pretka, Aguilara de Nerha, majstora ubojicu iz tajnog društva plaćenih ubojica Španjolskog bratstva tijekom 15. i 16. stoljeća.

OZNAKE: videoigre

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.